נשיא צרפת מקרון התפלל בכותל המערבי

אחרי העימות עם המאבטחים בכנסייה, מקרון התפלל בכותל המערבי: "אני מרגיש פה את הקדושה וההיסטוריה"

יוני קמפינסקי , כ"ה בטבת תש"פ

מקרון בכותל
מקרון בכותל
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי

נשיא צרפת עמנואל מקרון ביקר הערב (רביעי) בכותל המערבי, במסגרת אירועי פורום השואה הבינלאומי.

"אני מרגיש פה את הקדושה וההיסטוריה", אמר מקרון כשהוא מלווה במנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי מרדכי (סולי) אליאב ורב הכותל שמואל רבינוביץ.

מקרון פגש ברחבת הכותל חיילים בודדים מצרפת, ולאחר מכן נשא תפילה אישית ונחשף לממצאים שהתגלו לאחרונה ברחבת הכותל.

רב הכותל הרב רבינוביץ שקיבל את פניו, הודה לנשיא צרפת על הביקור וציין בפניו כי מדובר בהבעת הערכה להיסטוריה ולמורשת של העם היהודי.

מוקדם יותר היום זעם נשיא צרפת עמנואל מקרון על השוטרים ומאבטחי השב''כ שביקשו להיכנס עימו לכנסיית סנטה אנה בעיר העתיקה בירושלים.

מקרון אמר לשוטרים "כולם מכירים את הנהלים. אני לא אוהב את מה שאתם עושים, צאו החוצה. אף אחד לא התכוון לעשות פרובוקציה לאף אחד".

מקרון אמר לאיש היחידה לאבטחת אישים בשב"כ, "עשיתם עבודה נפלאה בעיר. בבקשה תכבדו את הנהלים שנהוגים במשך מאות שנים. בבקשה".

כנסיית סנטה אנה נמצאת בשטח צרפתי, והמאבטחים הישראלים דרשו להיכנס עם מקרון לתוכה. הנשיא הצרפתי סירב ובסופו של דבר לא נכנס פנימה.

כשעה לאחר התקרית הגיע מקרון לתפילה בכותל המערבי, וגם התנצל בפני המאבטחים והשוטרים הישראלים על שצעק עליהם.

המשטרה ושירות הביטחון הכללי פרסמו הודעה משותפת בעקבות התקרית: ''היום בשעות הצהריים שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל איבטחו את נשיא צרפת עמנואל מקרון בעת ביקורו בעיר העתיקה בירושלים. בעת הגעתם לכנסיית סנט אנה שבעיר העתיקה, התנהל שיח בין גורמי האבטחה לבין המאבטחים הצרפתיים בדבר הכניסה לתוך הכנסייה יחד עם הנשיא.

''נשיא צרפת ביקש מהכוח לכבד את הכללים הנהוגים במקום, ובהתאם לתיאום שבוצע מראש לצורך סידורי האבטחה, ליוו את נשיא צרפת ואנשיו בתוך הכנסייה שוטר ואיש שירות הביטחון הכללי. עם צאתו, יישרו את ההדורים וצוותו של הנשיא התנצל על האירוע, הנשיא לחץ את ידם של הכוחות והמשיך בביקורו בעיר העתיקה בליווי הכוחות והאמצעים הדרושים לצורך שמירה על ביטחונו כאישיות רמת דרג המבקרת בישראל", נכתב בהודעה.