תרג"ד נמר
תרג"ד נמר צילום: דובר צה"ל

לוחמי גדוד "נמר" (405) של חטיבת האש 282 התאמנו השבוע בדיונות, שיחים וקוצים בדרום הארץ, תחת מזג אוויר סוער והפכפך.

הגדוד, אשר מפעיל את התותח המתניע העוצמתי, מסכם תקופת אימון משמעותית בתרגיל מגוון ומאתגר במיוחד שנועד לשפר את כשירות ומוכנות הלוחמים והמפקדים ליום פקודה, ולתת לתותחן בקצה את המעטפת הדרושה לו לירי תותח מדויק וקטלני.

"התרגיל החל במתאר דרומי, במטרה להמחיש ולהכשיר את הלוחם והמפקד לאירוע אמת בגזרה הדרומית של הארץ", מספר סגן עומר מנקס, קצין האג"ם של גדוד 405. "ביום הראשון לתרג"ד התחלנו תנועה גדודית על הכלים שלנו, כבר אז היה אפשר לראות את המורל בעיני הלוחמים, למרות האי וודאות. הגדוד שלנו מלא ברוח לחימה, הלוחמים רק מחכים לרגע בו יקבלו את פקודת האש ויוכלו לראות בתותחים, בשביל זה הם מתאמנים יום וליל".

המתווה הדרומי כלל גם תרגול מפקדים רגלי יוצא דופן ב"עזה הקטנה" הכלל ניווט רגלי. המפקדים נדרשו לבנות תמונת מצב מודיעינית בזמן קצוב ותחת לחץ.

צילום: דובר צה"ל

ביום השני קיבל התרגיל תפנית: "ממתווה דרומי ותרגול חירום בגזרה הדרומית, הגדוד נאלץ להתמודד עם מהפך של 180 מעלות", ממשיך מנקס. "מתווה התרגיל משתנה ואנחנו מוצאים את עצמנו מתרגלים לחימה אינטנסיבית במתווה צפוני. מכשירות הלוחמים במעבר מ-0 ל-100 ופריסת הכוחות בשטח אויב עד להפעלת אש וקבלת משימות ירי שונות ומגוונות".

גולת הכותרת בתרגיל הגדודי התרחשה ביום השלישי לאימון. "הלוחמים והמפקדים קיבלו משימות לתותח אותן היו צריכים לבצע בדיוק המקסימלי", תיאר מנקס, "אש לחילוץ, אש במסלולים גבוהים וכינון ישיר למטרות קבועות מראש הם חלק מסוגי האש שתרגלו לוחמי הגדוד בהתקלות השונות. הלוחמים עמדו במשימתם בגבורה ובהצלחה".

קצין האג"ם סיכם: "אין לי ספק כי גדוד נמר של חטיבת האש 282 מוכן לכל אשר יבוא. אני רואה זאת בלוחמים ובמפקדים בכל יום מחדש, ובאירועים כמו התרג"ד אי אפשר לפספס את העוצמה שיש פה".