מי אילף את יהודי בריטניה? ראיון מיוחד עם טוביה טננבום

טוביה טננבום חקר ושאל אינספור בריטים מה מטריד אותם, והתשובה בדרך כלל היתה זהה ומטרידה: ''הנבלות היהודיות''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תש"פ | עודכן: 08:52

שבעה חודשים שוטט טוביה טננבום בארבע האומות המרכיבות את הממלכה המאוחדת – אנגליה, צפון אירלנד, סקוטלנד וויילס, שם הוא חקר, שאל, ראיין, חיבק, צחק והיתל. את מסקנות מסעו הוא קיבץ בספר חדש, "איך לאלף יהודי".

בראיון לערוץ 7 הוא מספר כי אם חשבנו שבריטניה די מחבבת יהודים ורק ג'רמי קורבין אנטישמי, טעינו בגדול. "הלוואי שזה היה רק קורבין ורק הלייבור, אבל זה לא הסיפור. קורבין הוא סימפטום, מאחר ואנשים הם אנטישמים אז יותר מעשרה מיליון אנשים בחרו בו לראשות הממשלה ואלו שבחרו בבוריס ג'ונסון היו מעל 13 מיליון.

''אז אחרי כל מה שאנחנו יודעים על קורבין, כל האנטישמיות שלו, עדיין מספר עצום בחר בו. למה הוא לא הצליח? לא בגלל האנטישמיות אלא בגלל שאנשים רצו את הברקזיט שקידם ג'ונסון. הכישלון הסופי של קורבין ושל הלייבור הוא לא בגלל האנטישמיות אלא בגלל הברקזיט''.

מתי הבריטים שידועים באופי המאופק שלהם הפכו לכל כך אנטישמים?

"עלילת הדם הראשונה בהיסטוריה היתה באנגליה, אם אתה זוכר את הסיפור ביורק, מקום חמוד ויפהפה, יש שם גבעה - מגדל קליפורד, ב-1190 שמו שם את כל היהודים שנותרו חיים, בתוך המבנה הזה והדליקו אש ושרפו אותם חיים. זה לא התחיל אתמול או שלשום אלא הרבה לפני כן.

''אני לא חשבתי שהם כאלה, האנגלית מאוד טובים בלא להגיד את מה שהם חושבים, מאוד עדינים, נחמדים, תמיד מדברים יפה, אני משוגע על איך שהם מדברים, אם מישהו רצתה ממני מצית, היא לא מבקשת סתם מצית, אלא שואלת 'האם אני יכולה להפריע לך ולבקש מצית?', ואז כשאני נותן לה את המצית והיא מדליקה את הסיגריה היא אומרת 'וואו, מקסים', הם ממש מטריפים איך שהם מדברים.

''התפקיד שלי כעיתונאי היה להוציא מה הם באמת חושבים, וכששמעתי את האמת זה היה מפחיד, מפחיד לשמוע מה שהם אומרים, אבל זה העולם שבו אנחנו חיים, בריטניה יותר אנטישמית מגרמניה ומהרבה מדינות שאני מכיר אישי, ממש אנטישמית, זה בדם התרבותי שלה''.

הסתובבת ברחובות הממלכה שבועות וחודשים ארוכים, מה הטיעונים הבולטים שלהם נגד העם היהודי, נגד מדינת ישראל?

''פתאום המוסלמים היחידים שמעניינים אותם הם הפלסטינים, וכמובן שיש סיבה, כשאני דוחף ודוחף שואל למה, בסוף הם אומרים לי 'הנבלות היהודיות. בגלל הנבלות היהודיות'".

סיפרו לי שהצלחת לגרום מבוכה למפלגת הלייבור ואף להשעות אדם שמקורב לקורבין, ספר לנו מה היה שם?

"פיטר וילסמן זה אחד שפגשנו אותו במלון באקספורד, היתה שעת לילה מאוחרת, חיפשתי משהו לאכול, ישבנו במסעדה של המלון, היתה ריקה, בפינה ראיתי אדם יושב עם משקפיים על האף, קורא עיתון גדול, קראתי לו 'איש עיתון, מי אתה?', ולאט לאט התחלנו לדבר ולשוחח, ואז התברר שהוא יד ימינו של ג'רמי קורבין, חברו בעשרות השנים האחרונות, ושג'רמי קורבין סוכך עליו כל השנים, אפילו כשארגון היהודיים הרשמי ביקש שוב ושוב מקורבין שישעו את הבחור הזה, בגלל שאמר דברים אנטישמים, וקורבין סירב, כי הוא פיטר היה בוועד המנהל של הלייבור.

"דיברנו, התיידדנו, דיברנו כמה שעות, סיפר לי כל מה שאני צריך לדעת בחיים, למשל שכל סערת האנטישמיות בבריטניה זו המצאה של השגרירות הישראלית בלונדון, שהשגרירות הישראלית בלונדון השתילה מרגל בלייבור, ושהיהודים עם הכסף שולטים על כל העיתונות ולכן סיפרו את כל הסיפורים על האנטישמיות".

אני רוצה קצת להקשות עליך. אם אני אסתובב ברחוב בריטי ממוצע ואשאל בריטים על ישראל, לא כולם יגידו לי ''Free Palestine''.

"ברור שלא, אני בחיים כמעט ולא עשיתי את זה... אני מתחיל, מדבר, מפטפט על אה ודה, על מזג האוויר, של אתמול ושל היום ושל מחר, מה השתנה, מה לא השתנה, איפה יש את האוכל הכי טוב, ואז אני שואל 'יש משהו בעולם שמעיק עליך? יש משהו שהיית רוצה לשנות בעולם? בבריטניה? יש משהו שמפריע לך?' ואז באה התשובה, 'פלסטין'. זה מה שמעניין אותם, אבל צריך קודם כל להכיר, זה לא בא אוטומטית.

"האנגלים מאוד זהירים, האירים פחות, הם מסתובבים עם דגלים פלסטינים, אותם לא צריך לשאול אפילו, רואים בדבלין על בניין מועצת העיר דגל פלסטין 30 ימים בשנה. האנגלים הם יותר מחביאים כל דבר ולכן הם כל כך טובים בתיאטרון כי האנגלי הממוצע משקר והשחקן יודע לשקר עוד יותר אז הוא ממש משכנע אותך''.

יצא לך לדבר גם עם יהודים? מה הם חושבים על ישראל?

''הם מכחישים כל הזמן שיש אנטישמיות, עד הרגע האחרון הם סירבו להגיד שג'רמי קורבין אנטישמי, סירבו להגיד שהלייבור אנטישמי, כמובן שלדבר על אנטישמיות מסביבם הם לא מוכנים לדבר, צריך לתת להם הרבה יין או לשאול את הילדים שלהם כי הילדים לא משקרים.

''קרה לי ששאלתי ילד בן 8 שאבא שלו אמר לי שאף פעם לא נתקל באנטישמיות ושאלתי את הבן במסעדה במנצסטר, 'האבא משקר?' והילד אומר לי 'כן, לפני כמה זמן זרקו עליו ביצים וקראו לו יהודי ארור'".

האם יש סיכוי לשנות את האופי האנטישמי של בריטניה?

''זה תלוי בנו, כשהיהודים ילמדו לבקש את הזכויות שלהם ולדרוש אותן, להודות שזה מה שקורה, ולדרוש את הזכויות, כמו כל מיעוט אחר, יש סיכוי שמשהו ישתנה, לא מקצה לקצה אבל ישתנה... כל עוד היהודים הבריטים מכחישים שיש אנטישמיות בתוכם אין סיכוי שזה ישתנה, הסיכוי היחיד זה שהיהודים שגרים שם או פה יקומו ויגידו 'מספיק זה מספיק', ויגידו את האמת על מה שקורה כי אנחנו תמיד בורחים מזה.

''אפילו היהודים בימין קשה להם לדבר על אנטישמיות בבריטניה או באמריקה, תמיד אומרים 'זה המוסלמים', 'זה הערבים', יש לי חידוש בשבילם: המוסלמים בבריטניה ברובם הם מאפגניסטן ומפקסיטן ובנגלדש, מעניין את הסבתא שלהם פלסטין והיהודים, אותם מעניין לאכול אוכל פקיסטני ואפגני ולקבל מקצועות כמו האדם הלבן, זה מה שמעניין אותם.

''מה שקשה לנו, אנשי הימין, זה להודות שיש אנטישמיות היום, תמיד זורקים את זה על המוסלמים, אתה רואה ארגונים של הימין בארה"ב שתוקפים לא את הלבן שנראה כמוהם היהודי האשכנזי אלא את מי שנראה אחרת, חום, אבל זו לא האמת.

''אני לא אומר שהמוסלמים לא אנטישמים, אבל האנטישמיות החזקה היא לא פרי של המוסלמים אלא של הלא מוסלמים, לצערי. זה אנשים שנראים כמוך וכמוני, ממקומות שאתה ואני הגענו, הם הכי אנטישמים ועושים את זה כבר 2000 שנה וממשיכים''.