שרה ב"ק לנשיא עמנואל מקרון: ''לעג לזכרון השואה''

מועמדת "ימינה" מתחה ביקורת על החלטת הנשיא הצרפתי לבקר במוקטעה ולהיפגש עם אבו מאזן.

חזקי ברוך , כ"ו בטבת תש"פ

שרה ב"ק
שרה ב"ק
צילום: טל עבודי

מועמדת רשימת ''ימינה'' לכנסת, שרה ב"ק, שיגרה היום (ה') מכתב לנשיא צרפת עמנואל מקרון שבו היא מותחת ביקורת על החלטתו לבקר במוקטעה ולהיפגש עם אבו מאזן בתום אירוע הזכרון לשואה, זה לעג לזכרון השואה.

ב"ק ציינה במכתבה כי "כנכדה לנצולי שואה ולסבא ששירת כרב וקצין בצבא הצרפתי, אני חשה שביקורך במוקטעה, במקום בו קבור ערפאת שדם המוני יהודים על ידיו, ואצל אבו מאזן מכחיש השואה במסגרת ארועי השואה הוא כמו להביא את הרוצח-התליין לבית האבלים".

את מכתבה כתבה בשם דור שלישי לניצולי שואה ובשמם של נפגעי טרור. עוד ב"ק כי היא מעריכה את הביקור ואת הפעילות של הנשיא נגד אנטישמיות אך מציינת כי "לא יכול להיות שהביקור יהיה כרוך בעוות מוסרי כה כבד, שבו אתה מעניק כבוד לאלה שחרטו רצח יהודים על דגלם. ביקורך שם מחלל את האירוע".

אתמול נזף נשיא צרפת מקרון בשוטרים והמאבטחים שביקשו להיכנס עימו לכנסיית סנטה אנה בעיר העתיקה בירושלים.

מקרון אמר לשוטרים "כולם מכירים את הנהלים. אני לא אוהב את מה שאתם עושים, צאו החוצה. אף אחד לא התכוון לעשות פרובוקציה לאף אחד".

מקרון אמר לאיש היחידה לאבטחת אישים בשב"כ, "עשיתם עבודה נפלאה בעיר. בבקשה תכבדו את הנהלים שנהוגים במשך מאות שנים. בבקשה".

כנסיית סנטה אנה נמצאת בשטח צרפתי, והמאבטחים הישראלים דרשו להיכנס עם מקרון לתוכה. הנשיא הצרפתי סירב ובסופו של דבר לא נכנס פנימה.

כשעה לאחר התקרית הגיע מקרון לתפילה בכותל המערבי, וגם התנצל בפני המאבטחים והשוטרים הישראלים על שצעק עליהם.

המשטרה ושירות הביטחון הכללי פרסמו הודעה משותפת בעקבות התקרית: ''היום בשעות הצהריים שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל איבטחו את נשיא צרפת עמנואל מקרון בעת ביקורו בעיר העתיקה בירושלים. בעת הגעתם לכנסיית סנט אנה שבעיר העתיקה, התנהל שיח בין גורמי האבטחה לבין המאבטחים הצרפתיים בדבר הכניסה לתוך הכנסייה יחד עם הנשיא.

''נשיא צרפת ביקש מהכוח לכבד את הכללים הנהוגים במקום, ובהתאם לתיאום שבוצע מראש לצורך סידורי האבטחה, ליוו את נשיא צרפת ואנשיו בתוך הכנסייה שוטר ואיש שירות הביטחון הכללי. עם צאתו, יישרו את ההדורים וצוותו של הנשיא התנצל על האירוע, הנשיא לחץ את ידם של הכוחות והמשיך בביקורו בעיר העתיקה בליווי הכוחות והאמצעים הדרושים לצורך שמירה על ביטחונו כאישיות רמת דרג המבקרת בישראל", נכתב בהודעה.