"יד ושם"
נתניהו: מסע התקומה של עמנו - מעצמות לעצמאות, ומעצמאות לעוצמה

עשרות מנהיגים מהעולם השתתפו בטקס לציון 75 שנים לשחרור אושוויץ. סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: העולם חייב לעמוד איתן מול איראן.

ערוץ 7 , כ"ו בטבת תש"פ | עודכן: 16:11

האירוע המרכזי של פורום השואה הבינלאומי התקיים בצהריים (חמישי) בכיכר גטו ורשה במוזיאון ''יד ושם'', במלאת 75 שנים לשחרר אושוויץ בירקנאו.

בטקס משתתפים מנהיגים מרחבי העולם, ביניהם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ונשיא צרפת עמנואל מקרון.

''אנחנו עומדים כאן יחד היום, מלכים, מנהיגים, ראשי מדינות, למען נזכור, למען לא נשכח", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין. ''בשם העם היהודי, וכנשיא מדינת ישראל, אני מודה לכם מעומק הלב, שהגעתם לכאן. תודה על הסולידריות שלכם עם העם היהודי ועל המחויבות שלכם לזיכרון השואה''.

נתניהו אמר בטקס המרכזי ביד ושם: "עבור שישה מיליון יהודים בשואה שערי הגיהנום נפרצו מאוחר מדי. לכן ביסוד התקומה של מדינת ישראל מונח ציווי אחד מרכזי: לא תהיה שואה נוספת. כראש ממשלת ישראל, זוהי מחויבותי העליונה".

ראש הממשלה הוסיף "אנו זוכרים שלפני כשמונים שנה, שהעם היהודי עמד בפני השמדה, העולם הפנה אלינו את גבו והפקיר אותנו לגורל המר ביותר שיכול להיות. בעבור רבים אושוויץ הוא המקור הכי גדול של הרוע".

"לפני 75 שנה יצא עמינו מגיא ההריגה הגדול בתולדות האנושות. הניצולים אינם שוכחים דבר, את חוסר האונים, את הסבל האין סופי, הלהבות והעשן. אושוויץ היא הסמל של חוסר האונים היהודי", אמר נתניהו. "העם היהודי למד והפיק את לקחי השואה, תמיד לקחת ברצינות את האיומים של אלה שרוצים להשמיד אותנו - וחשוב שיהיה לנו את הכוח לשמור על עצמינו".

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס אמר בנאומו: "נפגשנו פה לקיים את החובה הגדולה של לזכור, לעולם לא להרשות לזיכרונם של אלו שמתו בשואה להישכח על ידי אף אחד בשום מקום בעולם. השואה היא כתם שחור בהיסטוריה האנושית". פנס הדגיש "עלינו להילחם בגל הגואה של האנטישמיות ברחבי העולם".

"העולם חייב לעמוד איתן מול הרפובליקה האיסלאמית של איראן", אמר פנס. "צריך לעמוד איתנים נגד הכוח המדינתי של אנטישמיות, נגד הממשלה היחידה בעולם שמכחישה את השואה כמדיניות ומאיימת למחוק את ישראל מהמפה".

נשיא צרפת עמנואל מקרון הוסיף, "לא ניתן לעוות את זיכרון השואה, יש צדק ויש היסטוריה עם הוכחות. האנטישמיות אינה בעיה של היהודים בלבד, היא בראש ובראשונה בעיה של עמים אחרים".

הנסיך הבריטי צ'ארלס אמר כי "השואה הייתה טרגדיה נוראית, אך נחמיר אותה אם לא נזכור אותה. עלינו להבטיח כי אלה שחיו בתקופה האפלה הזו לנצח יהיו, כמילותיו של ישעיהו, 'אור לגויים', כדי לכוון את הדורות הבאים".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בפורום השואה העולמי בירושלים: "אנו זוכרים את כל קורבנות הנאצים, בהם שישה מיליון יהודים שנספו במחנות ההשמדה והמוות. שואה הייתה ועודנה הפצע העמוק שלנו. זוהי טרגדיה שאנו נזכור לעד. לפני נסיעתי לירושלים גיליתי מסמכים אמיתיים, דיווחים של חיילי הצבא האדום לאחר שחרור אושוויץ. רבים מהם נכתבו בכתב על ידי חיילים וקצינים של הצבא האדום. ביום השני והשלישי לאחר שחרורו של המחנה המסמכים האלה מתארים את ההלם שפקד אותם. העדויות האלה מעוררות כאב. פשעי הנאצים, הפעילות המחושבת שלהם, כפי שהם קראו לזה ה'פתרון הסופי של הבעיה היהודית', היא למעשה אחת מנקודות השפל בתולדות האנושות".

פוטין קרא ''לזכור שהיו משתפי פעולה למעשים הנוראים האלה ואכזריותם עלתה על האכזריות הנאצית. מפעלי המוות של מחנות ההשמדה עבדו לא רק הנאצים אלא גם משתפי הפעולה שלהם ממדינות רבות באירופה בשטחים הכבושים של ברה"מ עבדו ופעלו הפושעים האלה".

"היום אנו זוכרים את כל קורבנות הנאצים, בהם שישה מיליון יהודים שנספו במחנות ההשמדה, מתוכם 40 אחוזים הם אזרחי ברית המועצות לשעבר. לכן, השואה הייתה ועדיין הפצע העמוק שלנו. זוהי טרגדיה שנזכור לעד. פשעי הנאצים, הפעילות המחושבת שלהם - כפי שהם קראו לה 'הפתרון הסופי של הבעיה היהודית' - היא למעשה אחד הדפים הנוראים של תולדות האנושות. יש לזכור שהיו משתפי פעולה למעשים הנוראי האלה ואכזריותם עלתה על האכזריות הנאצית".