פוטין לריבלין: תודה על ההזמנה, חשוב לי להיות בישראל

נשיא המדינה נפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ובכך המשיך את רצף הפגישות המדיניות עם המנהיגים שהגיעו לורום השואה העולמי.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תש"פ

פוטין לריבלין: תודה על ההזמנה, חשוב לי להיות בישראל-ערוץ 7
פוטין וריבלין
צילום: מארק ניימן לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נועד לפגישת עבודה מדינית עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, במסגרת פורום השואה העולמי לכבודו הגיעו למעלה מ-40 ממנהיגי העולם לירושלים.

״ברוך בואך למדינת ישראל וברוך בואך לירושלים, ברוך בואך לבית הנשיא״, ברך הנשיא את נשיא רוסיה. ״כולנו נרגשים מהשתתפותך בכנס חשוב זה, ציון השחרור של אושוויץ. זוהי הבעת הסכמה כלל עולמית של משפחת העמים שצריך לשים קץ לגזענות, לפשיזם ולאנטישמיות.

"אתם יודעים כמונו שאנחנו יודעים היכן אנטישמיות מתחילה, אבל אנחנו לא יודעים איפה היא נגמרת ולכן חשוב שכולנו נילחם בה יחד. אף מלחמה של משפחת העמים לא יכולה להצליח אם אתה לא תהיה בין ראשי העמודים בראשה ואנחנו מברכים אותך בבואך אלינו״.

ריבלין התייחס לשחרורה המיוחל של נעמה יששכר ואמר: ״אנחנו מאוד מעריכים את המאמצים שאתה עושה בנושא ואת הבנתך לכך שאנחנו במדינת ישראל מרגישים שכל אחד מילדינו הוא הילדה והילד של כולנו״.

הנשיא הציג בפני הנשיא פוטין את הרמטכ״ל רא״ל אביב כוכבי שהצטרף לפגישה על מנת להציג את תמונת המצב המבצעית הנוגעת למציאות האזורית על אתגריה. ״הרמטכ"ל שלנו נבחר לתפקיד לא רק בגלל שיש לו דנ"א רוסי״, צחק הנשיא והנשיא פוטין ענה בחיוך גם הוא: ״אבל כמובן שזה שיחק תפקיד מסוים״.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בפתח הפגישה עם ריבלין ״אני מודה לך מאוד על ההזמנה, בשבילי וגם לעמיתים שלי חשוב מאוד להיות היום פה בישראל. אנחנו רואים היטב את המאמצים של הצד הישראלי לשמירת הזיכרון על מלחמת העולם השנייה. עכשיו אמרת שאנחנו לא יודעים איפה מסתיימת אנטישמיות, לצערנו אנחנו מכירים את זה, הסוף הוא באושוויץ. צריך לשים לב ולא לאפשר לתופעה זאת לקרות עוד. וכמובן להתנגד לאנטישמיות ושנאת זרים בכל הערוצים.

''הצבא האדום לא רק שחרר את אשוויץ הוא גם תרם תרומה מכרעת לניצחון על הנאצים. העם הסובייטי והעם הרוסי סבל מאוד בזמן המלחמה, 40% מהיהודים שנהרגו היו מברית המועצות וזו כמובן טרגדיה משותפת שלנו. אני מודה לך עוד פעם על ההזדמנות להיות אתך פה בישראל״, אמר פוטין.