''עמינדב'' מציגה: כל מה שרצית לדעת לקראת השירות הלאומי

מיכל ברגד והילית אוחנה מעמותת "עמינדב" מספרות בערוץ 7 כל מה שאת צריכה לדעת בתקופה זו על בחירת מקום התנדבות לשנת השירות הלאומי.

ערוץ 7 , כ"ו בטבת תש"פ | עודכן: 20:52

ערוץ 7 אירח לשיחה את מיכל והילית מעמותת 'עמינדב' כדי לשמוע על ההיערכות שכבר החלה לקראת שנת השירות הלאומי הבאה.

"עמותת עמינדב נותנת מענה לבנות שירות לאומי. אנחנו פוגשים אותן כבר בכיתה י"ב, מסבירים על השירות, משתמשים הרבה באינטרנט ועושים סדנאות בשידור חי שהבנות יכולות לשמוע ולהכיר את השטח, וגם נמצאים איתן ומלווים אותן יום יום במהלך השירות הלאומי", מסבירה מיכל.

הילית מתייחסת לשאלה המרכזית של הבנות המתעניינות בשירות לאומי. "הן קודם כל רוצות לשמוע מה השירות הלאומי מציע, מה המגוון והתקנים ומה ההבדלים ביניהם. אנחנו מספקים להם מגוון רחב של תפקידים ומסבירים מה כל תפקיד דורש מבת השירות".

"יש לנו כפרי נוער ברחבי הארץ, בתי ילד, גרעינים שמתחלקים לתורניים, משימתיים וקהילתיים – ושם בת שירות שרוצה לתת מעבר לשעות התקן שלה – מוצאת את המעטפת הנכונה. יש כמובן גם תקנים של חינוך מיוחד, משרדי הממשלה ועוד שלל רחב של תפקידים", היא מוסיפה.

מיכל מדברת על חשיבות הליווי הצמוד של הבנות במהלך השירות עצמו. "אנחנו מאמינים שבת שבאה לשרת ולתת מעצמה לחברה, חייבת שיהיו לה ליווי, תמיכה וכלים בשביל להתמודד עם מה שהיא עושה. היא יוצאת מהמקום הבטוח שלה ומגיע לשירות לאומי למקום שונה ממה שהיא הכירה וזקוקה לתמיכה ולליווי הצמוד. הליווי של הרכזות שלנו הוא כזה שאין במקום אחר. העובדה שהרכזות שלנו מתעסקות עם הבנות ביום יום, זה משהו שאין לו תחליף".

אחת השאלות העולות היא מדוע בעצם שבנות יבחרו בשירות הלאומי ולא בצבא. מיכל מסבירה, "אני חושבת שרוב הבנות בוחרות בשירות לאומי – בין היתר בגלל שבשירות אפשר לבחור את מה שמתאים לבת. מה שאני לא מאמינה שבצבא ישאלו את הבת".

הילית מוסיפה, "השאלה היא לא אם צבא או שירות לאומי. אנחנו רוצים לתת לבת שרוצה לתת שנה או שנתיים של התנדבות, את המגוון הנוסף שצבא לא יכול תמיד לתת, בתפקידים שהם סוציאליים וקהילתיים".

היום (ראשון) יחל תהליך ההרשמה לסיירות - ימי ההיכרות עם מקומות השירות ומיכל מסבירה, "סיירות מלשון סיור - להגיע למקום ולבדוק אותו. כמו שהמקום בודק את הבת, גם היא בודקת את המקום. לבת מותר להירשם לעד חמישה מקומות, בדרך כלל היא לא עוברת את השלושה. בתום תקופת הסיירות, הבת מקבלת תשובה מכל המוסדות ויש לה חמישה ימים להחליט לאן היא הולכת".

השידור בחסות שרלייב- שידורים חיים באינטרנט

לאתר עמינדב לחצו כאן