מרוקו: מרכז תרבות יהודי נפתח בעיר אסווירה

תחת שלטונו של המלך מוחמד השישי, פועלהתמרוקו לשימור אתרים יהודיים.

תגיות: מרוקו
ג'וזפין דולסטן, JTA , כ"ו בטבת תש"פ

מרוקו: מרכז תרבות יהודי נפתח בעיר אסווירה-ערוץ 7
מלך מרוקו מוחמד השישי
צילום: רויטרס

במעמד מלך מרוקו מוחמד השישי, נחנך בשבוע שעבר ״בית דַכּירה״ (בערבית, בית הזכרון), מרכז לתרבות יהודית בעיר הנמל הגדולה אסווירה. המרכז הוקם בהשקעה של 1.5 מיליון דולרים.

באסווירה שכנה בעבר קהילה יהודית גדולה, שתושביה היוו בשלב מסוים כ-40 אחוזים מאוכלוסיית העיר. רוב היהודים נמלטו ממרוקו בשל העוינות כלפיהם לאחר הקמת מדינת ישראל ב-1948 ובעשורים שלאחר מכן. כיום מתגוררים באסווירה פחות מקומץ יהודים.

מרכז התרבות היהודי החדש ממוקם בבית משוקם בו שוכן גם בית כנסת קטן. הוא כולל מוזיאון, מרכז מחקר ואולם לאירועי תרבות. יזם הפרויקט הוא אנדרה אזולאי, יהודי מרוקני המשמש כיועץ בכיר למלך. את רוב המימון סיפקה ממשלת מרוקו, ורבע ממנו הגיע מתורמים פרטיים.

בטקס חנוכת המרכז השתתפו בכירים מהקהילה היהודית המרוקנית ובהם אזולאי ובתו, אודרי, המכהנת כמנכ"לית ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו); הקומיקאי גד אלמלח והרב הראשי של ז'נבה, יצחק דיין.

תחת שלטונו של המלך מוחמד השישי, פעלה מרוקו לשימור אתרים יהודיים. המוזיאון היהודי בקזבלנקה, שופץ ונחנך מחדש ב-2016, וכך גם בית הכנסת שלצידו.

ג'ייסון גוברמן, ראש הפדרציה של הקהילות הספרדיות באמריקה, השותפה גם היא ליוזמה להקמת מרכז בית דכּירה, שיבח את המלך על פעולותיו. "מצד אחד יש שם מוזיאון והוא ממוקד בלימוד העבר, אבל עניין מרכזי נוסף הוא לערוך אירועים ולהביא אנשים לאסווירה היום", אמר גוברמן ל-JTA. "העובדה שהמלך מוכן לבוא לפתוח מרכז מסוג זה אומרת הרבה על העתיד של מרוקו".