בכירים בממשל האמריקני:
נתניהו התנגד להחלת ריבונות על היישובים ביהודה ושומרון

תוכנית המאה תכלול ככל הנראה החלת ריבונות ביו"ש ובבקעה לצד הקמת מדינה פלסטינית. יוסי דגן: מתקשה להאמין שנתניהו יתכחש להבטחותיו.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בטבת תש"פ

מייק פנס ונתניהו בפגישתם אמש
מייק פנס ונתניהו בפגישתם אמש
צילום: קובי גדעון, לע"מ

בכירים בממשל האמריקני סיפרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע התנגדות להחלת הריבונות הישראלית על היישובים ביהודה ושומרון, ותומך בהחלת הריבונות על בקעת הירדן.

עמדתו של נתניהו הוצגה לממשל טראמפ לקראת פרסום תוכנית המאה בשבוע הבא, ולפי דיווחים תכלול החלת ריבונות ישראלית ביישובים היהודיים ביו"ש ובבקעת הירדן, לצד הקמת מדינה פלסטינית מפורזת.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיב, "אני מתקשה להאמין שראש הממשלה יתכחש לכל הבטחותיו. לא יעלה על הדעת שקיימת הזדמנות היסטורית להחיל ריבונות ביהודה ושומרון וראש הממשלה יתנגד. חיכינו שנים רבות לרגע ההיסטורי הזה, ואנחנו מצפים שהוא יתממש במלואו".

דגן פירט את הקווים האדומים של ההתיישבות, "לא נקבל החלטה על מדינה פלסטינית, לא לחלוקה בין גושי התיישבות לבין מה שמכונה מחוץ לגושי ההתיישבות, לא להפקרת ישובים כמובלעות בתוך שטח מדינת טרור כפי שנעשה לנצרים, לא להעברת שטחי C ל-B ונסיגות נוספות''.

נציין כי בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו מכחישים שהוא הביע התנגדות להחלת ריבונות על יישובים ביו"ש והסכים להחלת ריבונות בבקעת הירדן.

אתמול אמר שר הביטחון נפתלי בנט, שצפוי לתמוך בתוכנית, כי מפלגת ימינה בראשותו לא תסכים להקמת מדינה פלסטינית. "‏הנשיא טראמפ, קושניר והשגריר פרידמן הם חברי אמת של ישראל. י‏יתכן שמדינת ישראל עומדת בפני הזדמנות היסטורית, לצד סיכונים משמעותיים. ‏מפלגת ימינה תעמוד על המשמר", הבטיח.

‏אהיה ברור: מפלגת ימינה לא תאפשר למסור אדמה לערבים או להקים מדינה פלסטינית. לאחר שיפורסמו פרטי התוכנית נתייחס לגופם", הוסיף בנט.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר כי "‏מהמעט שאנחנו יודעים על 'תכנית המאה' יש בה כנראה הזדמנויות אבל גם לא מעט סיכונים. אנחנו כאן כדי למקסם את ההזדמנויות ולנטרל את הסיכונים.

''אחת הסיבות הכי חשובות שבשבילם נכנסתי לעשיה הציבורית היא לשמור על ארץ ישראל ולפתח אותה ולמנוע בכל כוחי את חלוקתה. זה מה שיוביל אותנו גם עכשיו", דברי סמוטריץ'.