הגזענות ניצחה: 0:0 לבאר שבע בצפון

אחרי התוצאות הרעות, החלפת המאמן המצליח בתולדותיהם והתפרקות הקבוצה מנכסיה, אוהדי הפועל באר שבע התפרעו במשחק התיקו בצפון

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ח בטבת תש"פ

הגזענות ניצחה: 0:0 לבאר שבע בצפון-ערוץ 7
אוהדי באר שבע. למצולמים אין קשר לכתבה
צילום: פלאש 90

אוהדי הצלחות. אחרי שנים רצופות של הצלחות, נראה כי הפועל באר שבע חוזרת לממדיה הרגילים, אלה שאפיינו אותה במשך שנים רבות כשנעה ונדה בין ליגת העל בכדורגל לליגה השניה, הליגה הלאומית.

אחרי 5 עונות אדירות בהן זכתה בשלוש אליפויות היסטוריות לאחר 40 שנות בצורת, נראה כי העונה הפועל באר שבע חוזרת לימים שקדמו לתארים ולהצלחות, לימים בהם הייתה עוד מועדון כדורגל בישראל, עם מיעוט אוהדים, רובם שמתנהגים בצורה שאינה ספורטיבית וכזו שבטח לא יכולה להיחשב אחת מקבוצות הכדורגל הגדולות בישראל.

אחרי ההתדרדרות המקצועית על כר הדשא ובחדר ההלבשה חזרה אל המקום הטבעי שלהם, הערב (מוצאי שבת) התדרדרו גם אוהדי הפועל באר שבע חזרה אל המקום שאיפיין אותם במשך שנים רבות, ולא לטובה.

היה זה במהלך משחק החוץ שהסתיים בתיקו 0:0 מול עירוני קריית שמונה, כאשר קהל הקבוצה מבירת הנגב החל לקרוא קריאות גזעניות לעבר שניים משחקני המארחת הצפונית.

לאחר שהוזהרו על ידי הכרוז והמשיכו, החליט שופט המשחק לעצור את המשחק לחמש דקות, דבר המתחייב על פי תקנון הליגה, וזה אכן נעצר בדקה ה-72. הבעלים של הפועל באר שבע, אלונה ברקת הלכה לשבת עם האוהדים ביציע כדי לוודא שדבר זה לא יקרה שוב, אך נראה כי מי שבתחילת דרכה במועדון האדום כמעט ועזבה בשל אלימות של אוהדיה כלפי מאמן קבוצתה דאז, גיא עזורי שהורד מהכביש עם רכבו לאחר אלימות של אוהדי קבוצתו, חוזרת להתמודד עם חוסר ההצלחה על כר הדשא גם ביציעים שהולכים ומתרוקנים ממשחק למשחק.

מעט האוהדים שלא השתתפו באירוע הגזעני והבזוי, לא ראו משחק גדול כשהקבוצות על כר הדשא נפרדו בתיקו 0:0 חלש, כיאה למעמדן העונה בליגת העל.

יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, הגיב לאירוע הגזעני והמגעיל של אוהדי באר שבע כשאמר "אנו מגנים תופעה מכוערת זו! הקריאות הגזעניות והמכוערות מהסוג שהושמע ע"י חלק מאוהדי ב"ש במשחק היום הינן עבירה פלילית והן חייבות להיות מטופלות בחומרה רבה ע"י מערכת אכיפת החוק".

עוד אמר כלפון כי "נילחם בתופעה המכוערת הזו בכל הכח ולא נאפשר קריאות גזעניות במגרשי הכדורגל. אני קורא לרשויות החוק להחמיר את הענישה ומקווה שאותם עבריינים ייתפסו וישבו מאחורי סורג ובריח".

תגובת הפועל באר שבע:

הנהלת המועדון מבקשת להבהיר מעל לכל ספק, כי היא רואה בהתנהגות גזענית, חציית קו אדום ערכית וחוקית והיא תנהג כלפיה באפס סובלנות. אנו מתנצלים בפני כל מי שנפגע מאירועי המשחק הערב בק״ש".

"נדגיש, כי יש לנו אמון מלא בבית הדין וביכולתו לרדת לחקר האמת בארוע זה - כך שכולנו נבין את שארע ונפיק מכך את המסקנות הנדרשות. המועדון מבקש לנהוג במידת האחריות ושיקול הדעת, כך שלא נחטא בהכתמת כלל ציבור אוהדי המועדון".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il