השופט דוד רוזן על רות דוד
נפגע אמון הציבור בקודש הקודשים

השופט דוד רוזן מתעקש לחשוף שיניים, להילחם בשחיתות ולהשיב לפרקליטות את אמון הציבור שפרקליטת המחוז שסרחה, רות דוד, הרסה.

ערוץ 7 , כ"ח בטבת תש"פ

רות דוד
רות דוד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"פרשת רות דוד היא אחת הפרשות הכי מחפירות שפגעו בפרקליטות בצורה הקשה ביותר. נפגע אמון הציבור בקודש הקודשים של מערכת המשפט", אומר בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות" השופט דוד רוזן נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות.

בכתבה מובא בין השאר סיפור מסמר שיער על פרשת המכולה בנמל אשדוד במהלכה אותר אדם ללא רוח חיים בבית מלון.

בשנת 2004 הגיע אל חיים שצ'ופק, חוקר מכס בכיר, מידע לפיו לנמל אשדוד הגיעה מכולה עם מקרני טלוויזיה בשווי מיליוני שקלים תחת הצהרה שקרית.

שצ'ופק הורה להחרים את הציוד במכולה והטיל קנס על המבריחים, וכן העביר המלצה להגיש נגדם כתבי אישום. במקום, הוא גילה שהמכולה שוחררה מהנמל, והמבריחים לכאורה יצאו נקיים. בעדות המאוחרת במשטרה, הוא אמר: "בכל השנים שלי כחוקר מכס לא נתקלתי בדבר כל כך בוטה כמו פרשת המכולה של מכשירי הקולנוע הביתי".

אל חושף השחיתויות רפי רותם, שהיה אז קמ"ן ברשות המסים, הגיע מידע ממקור מודיעיני בשם אהרון לילוף.

אהרון לילוף היה איש עסקים שעסק במספר תחומים, בין השאר ביבוא מוצרי אלקטרוניקה, במימון חוץ בנקאי ובנדל"ן.

לילוף נכח בחדר כשאיש עסקים בשם שמעון בלולו טילפן לבנימין נתניהו, דאז שר האוצר, והם סידרו יחד את שחרור המכולה שנתפסה. לילוף אף סיפר על שיחת הטלפון הזאת במפגש מצולם ומוקלט עם חוקר במפלג ההונאה במשטרה. נתניהו ובלולו אמרו לימים כי אפילו לא התבקשו לתת עדות בפרשה ובלשכת רה”מ מסרו בעבר כי הוא כלל אינו מכיר את המקרה.

בשנת 2005, לילוף נמצא מת בחדר מלון כששקית ניילון על ראשו. המשטרה קבעה שמדובר בהתאבדות, למרות שכל ציפורניו היו עקורות. הקלטת הלוהטת לכאורה, שבה העיד על השיחה ההיא של בלולו עם נתניהו, הושמדה יחד עם כל חומר הראיות בתיק, בשנת 2014.

במשך תקופה אספו שצ'ופק, רותם ועוד 13 חוקרים ברשות המסים חומרים על קשרים נרחבים בין בכירים ברשות, ארגוני פשע ופוליטיקאים, ולבסוף העבירו את החומר אל הפרקליטות. רות דוד, בזמנו פרקליטת מחוז תל־אביב, קיבלה את חומר החקירה הרב ביום חמישי. ביום ראשון, שלושה ימים אחר כך, היא סגרה את התיק.