בנט בעמיחי
בנט בעמיחי צילום: דוברות

שר הביטחון נפתלי בנט ביקש מבג''ץ 45 ימים כדי לגבש מדיניות לגבי השטחים הפתוחים ביהודה ושומרון והניסיונות של הפלסטינים להשתלט עליהם.

בדיון שנערך בשבוע שעבר נעתר בג"ץ לבקשה ודחה את הדיון בעתירתו של עו"ד מיכאל ספרד המבקשת לאפשר לחברה פלסטינית לבצע עבודות פיתוח מסיביות סמוך לישוב החדש עמיחי ובקרבת גוש שילה בבנימין.

הארכה ניתנה בעקבות הודעת המדינה לפיה "שר הביטחון מבקש לבחון את הסוגייה לעומקה ולדון בה עם כלל הגורמים הרלוונטיים כיוון שמדובר בסוגיה מורכבת שיש לבוחנה גם בהיבטי והשלכות רוחב החורגים מן המקרה הספציפי".

העתירה הוגשה על ידי חברת UCI - Union Conastructions and Investments המפעילה את פרוייקט טאבו, במסגרתו מקדמת החברה ובונה מיזמי בנייה של שכונות ועיירות חדשות עבור הרשות הפלסטינית, החל משנת 2011, בשטחים הפתוחים ביהודה ושומרון.

עו"ד בועז ארזי המייצג את תושבי עמיחי ושילה בבקשה להצטרף לדיון כנפגעים עיקריים – הפנה את תשומת לב בית המשפט לכך שאין מדובר בחברה יזמית-כלכלית תמימה אלא בחברה, אחת מיני רבות, שחרטה על דגלה כפי שמופיע בדף הפייסבוק שלה "לאתגר את הרחבת ההתיישבות הישראלית באמצעות בעלות של העם הפלסטיני".

עוד הוסיף ארזי כי החברה פועלת "עבור הרשות הפלסטינית החל משנת 2011" - ציטוט מתצהיר בעל השליטה בחברה שצורף לעתירה. במענה לכך ביקש עו"ד מיכאל ספרד המייצג את העותרת לתקן את התצהיר, למחוק את המילה 'עבור הרשות הפלסטינית' ולכתוב במקומה 'בשטח הרשות הפלסטינית'. ראש ההרכב השופט יצחק עמית גיחך נוכח בקשת ספרד ואמר כי השינוי המתבקש אינו שינוי מינורי.

גורמים המעורים בפרטי הסוגיה מסרו כי החלטת שר הביטחון לבחינה עקרונית של הסוגיה, התקבלה על רקע נתונים חדשים שהוצגו לשר ולאנשי לשכתו, מהם עולה כי הפלסטינים מקיימים הליך מואץ של תפיסת השטחים הפתוחים באופן שמאיים על נכסים ישראליים כמו ישובים וצירים מרכזיים, אשר פוגע באינטרס הישראלי.

"טאבו זה רק מקרה מבחן", אומרים הגורמים, "יש הרבה מקרים של קביעת עובדות בשטח, פיתוח מואץ ובניה שמבוצעים על ידי יזמים אחרים, כולם קשורים לרשות. בחלק מהמקרים מדובר במגמה של הבניה הפלסטינית להצר על ישובים וגושי התיישבות, כמו באיזור עפרה-טייבה-סילואד, באזור מעלה לבונה או באזור אריאל, ובהמשך ליצור מובלעות של ממש תוך פגיעה בתחושת הביטחון של התושבים הישראליים ויצירת תחושה של 'טבעת מתהדקת' סביב הישובים".

תושבי עמיחי ושילה בירכו על עמדת שר הביטחון: ''אנחנו מחזקים את ידי שר הביטחון ושמחים מאוד על גישתו העקרונית והמפוקחת. אי אפשר לעצום עיניים נוכח הבניה חסרת המעצורים של הרשות ושליחיה בכל המרחבים הפתוחים. אי אפשר להתחבא מאחורי החלוקה השרירותית לאיזורי A ,B ,C.

''הרשות בונה שכונות שלמות וכפרים חדשים איפה שהיא רוצה ומתי שהיא רוצה, גם כשזה צמוד אלינו וחונק אותנו ואסור לאפשר את זה ואסור לתת לזה יד. הפלסטינים בעצמם הצהירו שוב ושוב שאין תוקף לחלוקת השטח ל-A,B,C ולהסכמי אוסלו. ישראל חייבת להגן על התושבים ביו"ש גם אם זה פוגע בהסכמי אוסלו'', הוסיפו התושבים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו