אני לא עם טלאי צהוב, אני עונד סמל מגן דוד בגאווה

לקראת יום הזיכרון הבינלאומי לשואה יצאו לפולין שתי משלחות של מגן דוד אדום, בהשתתפות שבעים ושבעה חובשים ופראמדיקים.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ט בטבת תש"פ

בת מצווה לסופי על אדמת פולין
בת מצווה לסופי על אדמת פולין
צילום: דוברות מד"א

שתי משלחות של מגן דוד אדום, בהשתתפות 77 חובשים ופראמדיקים, יצאו לפולין לקראת יום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

המשתתפים ביקרו בערים, עיירות, גטאות ומחנות השמדה ברחבי המדינה, שמעו ולמדו על ההיסטוריה של העם היהודי לפני השואה ובמהלכה.

עו"ד אוהד הופמן (38) מפתח תקווה, פראמדיק מתנדב במגן דוד אדום, אמר במהלך המסע "אנו עומדים היום במקום שבו דרכו רגלי אבות אבותינו. גם הם, כמונו, נשאו על בגדיהם את סמל מגן-דוד המפורסם. להם היה זה אות קלון, ולנו זו גאווה. הם נאלצו לענוד אותו, ואנו עונדים אותו מבחירה.

''אנו גאים ונרגשים לעמוד באותו המקום ולשאת בגאון את סמל המגן-דוד, הפעם לא רק כנציגיו של העם היהודי היושב בארץ ישראל ובמדינת ישראל, אלא גם כנציגיו הרשמיים של ארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל", הוסיף הופמן.

צילום: דוברות מד"א

חובשת מד"א סופי אסטחוב (21) מתל אביב שיתפה את חבריה למסע בכך ששבועיים קודם לכן, עברה גיור בבית דין לגיור, לאחר תהליך ארוך. למחרת, סמוך לקברו של רבי אלימלך מליז'נסק ז"ל, החברים למסע, שלא יכלו להישאר אדישים, קיימו אירוע בת מצווה לסופי.

במעמד המרגש הועלו בשיחת וידאו חברי וחברות כנסת, בהם שר החינוך רפי פרץ, וכמו כן מנכ"ל מד"א אלי בין, שבירכו אותה. "כל כך התרגשתי", סיפרה סופי, "לא הצלחתי לקלוט בהתחלה מה קורה, והתקשיתי להאמין שאני חוגגת את היותי יהודייה על אדמת פולין, לצד ספר תורה ששרד את השואה, ונמצא בידינו. מד"א זו המשפחה שלי כבר שש שנים, וכולם כל כך התרגשו ביחד איתי. חברי הקבוצה, יהודים ומוסלמים כאחד, לא יכלו לעצור את הדמעות, וזו ללא ספק הייתה חוויה בלתי נשכחת עבורי וגם עבורם".

חובש בכיר מתנדב במד"א נתנאל אנגל (40) מפתח תקווה, שהשתתף במשלחת, כתב "עומד אני במקום בו עמדה סבתי ז"ל. במקום נורא זה סימנו ליהודים ללכת ימינה או שמאלה, לחיים או למוות, ואת, שהיית חולה בטיפוס, נשלחת למוות, ואחותך הצילה אותך בשנייה האחרונה. עומד אני כאן, עם מדים של ארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל, מגן דוד אדום, ולא סבתא, אני לא עם טלאי צהוב, אני עם סמל מגן דוד בגאווה, עם טלית של סבא ז"ל על ראשי, ספר תורה בידי, ומבטיח שלא נשכח".

צילום: דוברות מד"א

אילן טלר (57) מחולון, חובש בכיר מתנדב במד"א והעומד בראש אחת המשלחות, אמר: "המשלחות של מד"א לפולין מתקיימות מדי שנה בשנה, והחשיבות לכך גבוהה במיוחד עבורנו, כמטפלים בבני אדם, שכן המשלחת מדגישה את ערך החיים ואת קדושתם".

"זו הייתה חוויה מעצימה ובלתי נשכחת. לקחנו שבוע מהחיים לכל החיים", סיכם את החוויה העומד בראש אחת המשלחות, אחראי המתנדבים במרחב ירקון של מד"א חיים דגן (50) מצור יגאל.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "שתי משלחות של מגן דוד אדום, זו אחר זו, יצאו למסע בפולין, על מנת לאפשר לכמה שיותר אנשי רפואת חירום ומצילי חיים ללמוד על עברו של העם היהודי, ולשמוע על הזוועות שאירעו על אדמת פולין. מד"א, כארגון שמציל חיים ומהווה את הארגון ההומניטארי המשמעותי ביותר בישראל, מציב לעצמו למטרה ללמד את עובדיו ומתנדביו הבוגרים, ואת בני הנוער, שאסור לעולם לעמוד שותקים אל מול זוועות המתרחשות סביבנו".