"לחזק את הרבנות הצבאית ויועצת המגדר"

המכון הישראלי לדמוקרטיה קורא לחזק את הרבנות הצבאית על מנת למנוע "זליגת" פניות לרבנים מחוץ לרבנות.

ערוץ 7 , כ"ט בטבת תש"פ

"לחזק את הרבנות הצבאית ויועצת המגדר"-ערוץ 7
חיילי הרבנות הצבאית. ארכיון
צילום: דובר צה"ל

המכון הישראלי לדמוקרטיה, המזוהה עם השמאל הישראלי, קורא לחזק את הרבנות הצבאית ואת היוהל"ם, זאת במסגרת נייר עמדה שמפיץ המכון בימים אלו לגורמי צבא ואנשים משפיעים בחברה הישראלית.

הקריאה המפתיעה לכאורה מוסברת בנייר העמדה "שילוב נשים בצה''ל" מאת החוקרת במכון ד''ר עידית שפרן גיטלמן, בכך שיותר ויותר חיילים דתיים בצה''ל "פונים ל'רבני בית' ולגופים חיצוניים לצה''ל כאשר הם נתקלים בקשיים הלכתיים בשירותם", כלשון המסמך.

המכון קורא לצה''ל "להפוך את הרבנות הצבאית לגורם מוערך ובעל סמכות בקרב החיילים הדתיים" זאת לצד "חיזוק יחידת היוהל"ם (יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר) והטמעת הנורמה שתלונות הנושאות אופי מגדרי מטופלות דרך יחידת היוהל"ם" והשוואת ערכים דתיים לערכים ליברליים.

לקריאת המסמך לחצו כאן

המכון מזכיר כי בסערה הציבורית סביב פקודת השירות המשותף, מי שנשא ונתן בפועל מול המטכ"ל היו רבנים אזרחיים חיצוניים לצה"ל. ואילו בניגוד אליהם, הרבצ"ר, שהוא הגורם הצבאי המקצועי אשר תמך בפקודה כפי שאישר אותה הרמטכ"ל דאז גדי איזנקוט - היה גורם שולי ומשני.

הדברים נאמרים גם על רקע החלטת רבני ההסדר להוציא את בני הישיבות מחיל התותחנים והאיסוף הקרבי שהפכו למעורבים, והדחתו של ראש ישיבת ההסדר מצפה רמון הרב קוסטינר מהרבנות הצבאית, על ידי הרבצ"ר תא"ל הרב אייל קרים. עמותת "המכון הישראלי לדמוקרטיה" קוראת לבסס את הקשר בין צה''ל לבין רבני המכינות וישיבות ההסדר.

בסקר שערך המכון בשיתוף מרכז גוטמן אשתקד בקרב 500 חיילים וחיילות, עולה כי 73% מהמרואיינים לא הכירו את הפקודה ורק 16% הוסיפו כי הכירו אותה היטב. נתון נוסף הוא ש81.5% מהחיילים הדתיים מסכימים ששירות משותף לנשים וגברים ביחידות לוחמות יוצר קושי בהתנהלות היומיומית.

על אף היותו של המכון עצמו גורם חוץ שמייצר כנסים, ניירות עמדה והמלצות לצה"ל שנים רבות, מאשים המסמך את הצבא בכך שמעניק לגורמי חוץ השפעה ואינו מציג הסדרה ערכית ברורה משלו.

עידן לוי, רכז השטח של "צו 1" מסר לערוץ 7: "אותו מכון שדחף את צה''ל ב-2013 לכתוב את פקודת השירות המשותף ולתעדף שירות נשים על פני דתיים וחרדים תוך 'ויתור על מתגייסים פוטנציאליים', קורא לחזק את הרבנות הצבאית, לא כדי להרבות בתורה ויראת שמים בצבא, אלא כדי להמשיך להטמיע את התפיסה המגדרית ההזויה ולהחליש את צה''ל.

אכן צריך לחזק את הרבנות הצבאית, אבל שתדאג לצרכי הדת, ולא לעירבוב נגד ההלכה.
כלוחם שריון אישית פניתי לרבצ"ר הרב קרים על לינה מעורבת בשטח לפני שנה וחצי וטרם קיבלתי תשובה. אנו מצידנו קוראים לרמטכ"ל כוכבי ולשר הביטחון בנט לחזק את עמוד השדרה של הרבנות הצבאית ולייצר כתובת למענה דתי בצה''ל כדי לעצור את ההידרדרות".