ביתר עילית
ביתר עילית צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

עיריית ביתר עילית בשיתוף עם המרכז הקהילתי מוציאים לדרך את פרויקט 'בנק הזמן'.

מדובר בפרויקט ייחודי, במסגרתו כל אחת מנשות העיר מוזמנת 'להפקיד' שעה בבנק, שעה אותה היא מבטיחה לתת לטובת הקהילה בתחום בו היא עוסקת.

במקביל, כל אחת שתפקיד שעות תוכל 'לפדות' שעות בתחומים שונים כאשר העיקרון המנחה את הפרויקט הוא שכל שעה של נתינה שווה שעה של קבלה.

המיזם החל לרקום עור וגידים לפני חודשים ספורים עם הקמת ועדת היגוי המורכבת מנשים תושבות העיר שהתנדבו לכך המכירות את הרבדים השונים באוכלוסיית העיר.

כל אחת מהנרשמות למיזם הופכת לחברה בבנק ויכולה להפקיד 'שעה' בכל תחום שהוא – מעזרה בלימודים ועד לסיוע בלימוד שפות, מלימוד נגינה ועד ליעוץ עסקי, מחוג אומנות ועד לעיצוב ברים, וכן על זו הדרך. במקביל, על מפקידת השעות גם לפדות שעות מהבנק בכל תחום שיוכל לסייע לה.

"המשתתפת בפרויקט אינה חייבת לתת שירות דווקא למשתתפת שממנה קיבלה שירות אלא יכולה לפדות כל שעה ושירות הנמצאים בבנק שהופקדו על ידי חברות הבנק האחרות. בכך למעשה הופך 'בנק הזמן' למיזם של ערבות הדדית ענק, שמפתח את הסולידריות החברתית־קהילתית, מעודד פעולה עצמאית ואזרחית ומפתח את הכלכלה הקהילתית", מסבירים הוגי המיזם.

"הפרויקט הזה יוצא לדרך מתוך אמונה שלכל אדם יש כשרונות ויכולות שאותם קיבל מהקב"ה", מסבירים במרכז הקהילתי, "'בנק הזמן' הוא ההזדמנות למצוא את המתנה הזו שחבויה אצל כל אחד מאיתנו ולהעניק ממנה לאחרים תוך קבלה מהאחר. תושבי ביתר מהווים פסיפס מיוחד ואיכותי, ברוך כשרונות, וההון האנושי של תושבי העיר גדול מסך חלקיו.

'בנק הזמן' שובר את התלות של הנותנים במקבלים, ומאמין שלכל אדם בקהילה יש שעה שיוכל לתת ולקבל באמצעות פלטפורמת 'בנק הזמן' שמעלה את החוסן הקהילתי ויוצרת ערבות הדדית אמיתית".

ראש העיר מאיר רובינשטיין בירך גם הוא על המיזם והוסיף: "החסד הוא מאדני היסוד של העיר ביתר עילית. אנחנו שמחים להעצים עוד יותר את מיזמי החסד, לטובת תושבי העיר ולטובת כלל ישראל. המיזם החשוב הזה פותח אפיקי חסד ושיתופיות שלא היו מוכרים עד כה. נמשיך לפעול כדי להגדיל ולהעצים את המיזם החשוב הזה, שדרכו נבנה העולם כמאמר חז"ל: 'עולם חסד ייבנה'".