עידית סילמן: מסורת פירושה זהות

חה"כ לשעבר עידית סילמן בפאנל במכון שכטר: "רוב רובו של עם ישראל רוצה זהות יהודית, כזו או אחרת, ולכן יגדיר את עצמו כמסורתי".

ערוץ 7 , א' בשבט תש"פ

סילמן וגולן בפאנל
סילמן וגולן בפאנל
צילום: דוברות

חברת הכנסת לשעבר עידית סילמן השתתפה אמש (ראשון) בפאנל שהתקיים במכון שכטר למכינת חנתון ושנת השירות של תנועת הנוער נוע"ם, ועסק ב"מסורתיות כאבן יסוד בבניין עם ישראל ולעתיד החברה".

בפאנל, בו השתתף גם ח"כ יאיר גולן (העבודה-גשר-מרצ) ביקשה סילמן לחדד את המשמעות העמוקה של המושג לו שותפים רוב רובו של עם ישראל: מסורת.

"מבחינה אסוציאטיבית המילה הזו אומרת לרובנו, 'עממיות'", אמרה סילמן והוסיפה: "אבל אני רוצה רגע לצאת מההנחה הזו. שכן אם מזקקים את העניין מגלים בסופו של דבר שמסורת פירושה זהות. זה הסיפור המרכזי".

סילמן ביקשה להבהיר: "רוב רובו של עם ישראל רוצה זהות יהודית, כזו או אחרת, ולכן יגדיר את עצמו כמסורתי. מי שקשה לו עם הזהות היהודית והליברליות היא מרכז הכובד של חייו - לא יגדיר את עצמו כמסורתי. בעצם, המסורתיות, היא זו שמאפשרת ליברליות ופלורליזם אמיתי. האדם המסורתי רואה את העולם בצבעים בעוד שהליברלי רואה קצת יותר בשחור לבן. האדם המסורתי, מטבעו, הוא יותר מכיל, מאפשר שיח, אמפתי כי מסורתיות זה בעצם להיות משפחה, ומשפחה לא בוחרים אלא חיים איתה".

לדבריה, המסורת היא הכלי היחיד שיכול לחבר את חלקי החברה הישראלית כיום: "המסורתיות מאפשרת לנו הידברות עם כולם, גם עם קצוות. בסופו של דבר, זה הדבק שהחזיק את החברה שלנו לאורך הדורות. המסורת מאפשרת לנו לפתור מורכבויות של ערכים מתנגשים, אמנת גביזון מידן, שילוב נשים, החזרת הנעדרים. שמירה על דרכי המסורת, ערכית והתנהגותית, היא היא זו שמאפשרת לחלץ אותנו מהראייה הדיכוטומית שלא מאפשרת חיבורים".

"החיבור הזה, הדבר הזה", סיימה סילמן, "הוא אחד הדגלים המיוחדים שעם ישראל נושא כלפי האנושות. 'ונברכו בך כל משפחות האדמה'".