עשרות רבנים: קווים אדומים ל"תוכנית המאה"

ראש מועצת שומרון, מיוזמי המכתב, בדרכו לוושינגטון: "ממשלה לאומית לא יכולה להסכים להקמת מדינת טרור על 70 אחוז מיו"ש".

ערוץ 7 , א' בשבט תש"פ

הרב חיים דרוקמן
הרב חיים דרוקמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בכירי רבני הציונות הדתית בהם הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור, הרב אליקים לבנון והרב זיני ועימם כ- 50 רבני קהילות, הוציאו הבוקר מכתב תקיף לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הם קוראים לו להזהר מהסכנות ב"תוכנית המאה" של נשיא ארה"ב טראמפ.

הרבנים כתבו את המכתב, שעות מספר לאחר שראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הודיע שייצא לוושינגטון למה שהוגדר כסדרת פגישות חירום עם בכירים במפלגה הרפובליקנית ועם מנהיגים אוונגליסטים, המהווים את בסיס המצביעים של נשיא טראמפ, בכדי להציב את הקוים האדומים של ההתיישבות ולמנוע הכרה במדינה פלסטינית ובידוד ישובים במסגרת תכנית המאה.

את המכתב יזמו הרב עמיחי אליהו ראש איגוד רבני הקהילות, יחד עם דגן.

הרבנים כותבים במכתבם:

"לכבוד:
ראש ממשלת ישראל
מר בנימין נתניהו הי"ו
הרבה שלום וברכת ה'

הנדון - שמירה על מרחבי ארץ ישראל.

שמחנו מאוד לשמוע על התכנית להכרזת ריבונות במרחבי יו"ש בעידוד הממשל האמריקני.
אנו מכירים ברגע היסטורי זה לעם ישראל, ומחזקים את ידך מעומק הלב להחיל את ריבונות עם ישראל גם בשטחי יהודה ושומרון.

יחד עם זאת, על פי המתפרסם בכלי התקשורת, אנו מבינים כי ייתכן ותכנית זו נושאת עמה גם סכנה גדולה הטומנת בחובה הקמת מדינת טרור דה פקטו בלב ארצנו הקדושה.
לפיכך אנו מבקשים להציב קוים אדומים ברורים ע"פ תורתנו הקדושה:

1. לא - להסכמה על הקמת מדינה 'פלסטינית'
2. לא - לחלוקה בין גושים ללא גושים.
3. לא - להפקרת ישובים כמובלעות בתוך שטח מדינת טרור כפי שנעשה בזמנו לישוב נצרים.
4. לא להעברת שטחי c ל b ונסיגות נוספות מארצנו הקדושה.

בברכת התורה והארץ ובהערכה גדולה"

הרב עמיחי אליהו ראש איגוד רבני קהילות שיזם את הפנייה אומר, "אנחנו שמחים על ההתקדמות המשמעותית בנושא החלת ריבונות. דבר זה בשום אופן לא יכול לאפשר הקמת מדינה פלסטינית על אדמת ארץ ישראל הקדושה".

דגן הוסיף, "אני מודה בשם כל תושבי ותושבות השומרון לרבנינו-מנהיגינו, שעומדים בראש המחנה ומובילים את עם ישראל ומדינת ישראל. האמירה של הרבנים היא אמירה מוסרית וערכית ברורה".

לדבריו, יש קווים אדומים שהציבור הישראל לא יחצה: 'לא להחלטה על הקמת מדינת טרור, לא לחלוקה בין ישובים בתוך 'גושי ההתיישבות' לישובים מחוץ ל'גושי ההתיישבות', לא להפקרת ישובים כמובלעות בתוך שטח מדינת טרור כפי שנעשה לנצרים, לא להעברת שטחי c ל b ונסיגות נוספות'.

"ההתיישבות לא תשב מהצד בזמן שמשחקים בעתידה. לצד השמחה על ההישג הגדול של החלת ריבונות על הישובים ביהודה ושומרון לא ניתן להתעלם מהיוזמה לוויתור על 70% משטחי יהודה ושומרון", הדגיש.