מהו ייעוץ פיננסי

מטרתו של ייעוץ פיננסי היא לעזור לבעלי עסקים לבסס פעילות נכונה, מוצלחת ורווחית

תגיות: חיסכון
ירון לוי , א' בשבט תש"פ

יועץ פיננסי
יועץ פיננסי
PIXABAY

מהו ייעוץ פיננסי? הייעוץ הפיננסי עשוי להידרש בשלבים ומצבים שונים, החל בשלב הראשוני ביותר של הקמת עסק חדש, דרך מהלכים של צמיחה והתרחבות, בתקופת דשדוש והאטה, בעיית רווחיות , משברים בעסק, וכן לעסקים המעוניינים להסדיר את התנהלותם הכלכלית.

באופן כללי, מטרתו של ייעוץ פיננסי היא לעזור לבעלי עסקים לבסס פעילות נכונה, מוצלחת ורווחית, ובמאמר הבא נסקור כיצד הוא עושה זאת בשלבים ובמצבים שונים בהם מצוי העסק.

כמה מילים על היועץ הפיננסי

כאמור, יועץ פיננסי מעביר את העסק תהליכים המכוונים ומביאים אותו להתנהלות נכונה מבחינה כלכלית, בין אם מדובר בחיסכון בעלויות והוצאות, תמחור נכון ומקצועי, עבודה מול הבנק ואף סגירה של מינוס. ואולם, המטרות הללו בפני עצמן אינן בהכרח הכי חשובות, מאחר ששאיפתו של היועץ העובד בשיתוף פעולה הדוק עם בעל העסק, היא להקנות ללקוח הרגלים נכונים ולבנות לו דוחות בקרה פיננסים. זאת אומרת שבסופו של התהליך ידע בעל העסק כיצד מתכננים את התקציב לאור ראייה קדימה ובצורה שתאפשר לקדם צעדים כלכליים מהותיים, תוך בחינה ריאלית של תרחישים אפשריים לאורך זמן.

על מנת שיוכל לעשות זאת, על היועץ הפיננסי להחזיק בכמה כישורים ויכולות. הראשון הוא כאמור ידע כלכלי מקיף ונרחב שהרי הנושא הפיננסי עומד בליבו של ייעוץ פיננסי ובכל אחד מהשלבים והפרטים שלו. שנית, ישנו יתרון גדול מאוד ליועץ פיננסי בעל ניסיון רב בליווי עסקים, ובפרט אם הניסיון כולל ייעוץ לעסקים מתחום הפעילות שלכם. זאת מאחר והיכרות עם השוק, עם האתגרים, השיקולים, המגבלות, ההזדמנויות והאילוצים בענף המסוים, יכולים להתבטא בפתרונות, תובנות והמלצות שהינם מדויקים, נכונים ומשתלמים הרבה יותר. בנוסף לכך, אם ליועץ הפיננסי יש גם ניסיון אישי בניהול עסקים בשטח, ולא רק ידע שמגיע מקורסים אקדמיים ומהספרים, הרי שביכולתו להבין היטב את המכשולים, השאיפות והעומסים שעימם מתמודד בעל העסק, ומכאן נובעים המלצות וטיפים שערכם לא יסולא בפז.

ממה מורכב הייעוץ הפיננסי?

כפי שאמרנו, פנייה אל יועץ פיננסי עשויה להתבצע בשלבים שונים של חיי העסק. על מנת להבהיר את הפעולות השונות שמהן מורכב הייעוץ הפיננסי נביא להלן מספר דוגמאות בולטות ונפוצות של עזרה לעסקים בשלבים שונים. הדוגמא הראשונה היא של ייעוץ פיננסי הניתן לצורך הקמת עסק חדש. יש לזכור כי הקמת עסק היא פרויקט מורכב המחייב היערכות נכונה וריאלית, בדגש על הפן הכלכלי. למרבה הצער, יזמים רבים שואפים לרוץ אל קו המטרה ואינם מבצעים היערכות מקצועית, מעמיקה ורצינית, דבר המתבטא בין היתר בסטטיסטיקה העגומה, המראה כי כמחצית מהעסקים החדשים בארץ נסגרים במהלך חמשת השנים הראשונות.

יועץ פיננסי המלווה יזם המעוניין לפתוח עסק, מבצע שורה ארוכה של בדיקות ובראשן בדיקת כדאיות כלכלית. מדובר בבדיקה המקיפה את כלל ההיבטים של העסק העתידי, החל במוצרים והתמחור שלהם, דרך ההון העצמי ומקורות מימון נוספים, ועד להוצאות ההקמה, ההוצאות השוטפות וההכנסות הצפויות בתקופת ההרצה. בדיקה זו סוללת את הדרך להחלטה לגבי המיזם: האם הולכים עליו לפי הקונספט שהציע היזם, האם משנים מרכיבים מסוימים בו על מנת שהעסק יהיה רווחי בפרק זמן סביר, או שעדיף לוותר על ההקמה מכל וכל ובכך למנוע עוגמת נפש מרובה וחלילה משבר כלכלי עמוק. בתוך כך, היועץ הפיננסי גם יכול לבנות את התוכנית הכלכלית, התוכנית העסקית ותוכנית העבודה של העסק, תוך שהוא נוקט בזהירות יתרה ולוקח בחשבון שבתקופת ההקמה וההרצה יש הוצאות גבוהות יחסית לעומת הכנסות שאינן קבועות, ודאיות או ממצות את הפוטנציאל העסקי.

ייעוץ פיננסי לעסק קיים

עסקים קיימים פונים לקבלת ייעוץ פיננסי בשלבים שונים של פעילותם, ובהם בעלי עסקים שמרגישים כי הרווחיות איננה מספיק טובה, לא מבינים "איפה הכסף" או לא מממשים את הפוטנציאל העסקי. בנוסף, יש בעלי עסקים שמרגישים שאין להם מספיק הבנה ושליטה על הפן הפיננסי בעסק, למשל כשהם רואים מחזור גדול לעומת רווחים קטנים יחסית. במצבים אלו ואחרים הייעוץ הפיננסי כולל בדיקת עומק של העסק אשר מזהה ומצביעה על בעיות הפוגעות ברווחיות ועל נקודות תורפה של העסק, למשל הוצאות גבוהות מדי, מקדמות מס גבוהות, בעיית גבייה, תמחור שגוי ונמוך מדי, בעיות בתשלומים לספקים, אבטלה סמויה בעסק, הגדרת תפקידים בלתי יעילה, בחירה לא נכונה של עובדים והיעדר הכשרה הולמת, הלוואות לא טובות, וכדומה.

אם כן, ייעוץ פיננסי מתחיל בדיאגנוזה מעמיקה של העסק שמאתרת את הבעיות ואת מקורותיהן, ומכאן הכוונה היא כמובן לתקן. בתוך כך השאיפה היא שאותן הבעיות לא יצוצו שוב בעתיד, או יתחלפו בחדשות, ולכן הייעוץ הפיננסי גם כולל בנייה של מנגנוני בקרה. מנגנונים אלו מיוצגים על ידי דוחות כלכליים הנבדלים מאלו של רואה החשבון במספר פרמטרים חשובים. קודם כל מדובר בדוחות מובנים וברורים המקנים לבעל העסק תמונה עכשווית ומהימנה, המאפשרת להסיק מסקנות ולקבל החלטות מושכלות בהתאם לנתונים. כמו כן, אלו דוחות המתייחסים לנעשה בעסק בזמן אמת, בניגוד לדוחות של רואה החשבון שמראים לתמונת מצב שהוקפאה לפני כמה חודשים. בנוסף לכך, הדוחות הכלכליים של יועץ עסקי אינם מתפזרים לנקודות וסעיפים בעלי רלוונטיות אפסית לניהול השוטף של העסק, ויש בהם את הנתונים הדרושים באמת לבעל העסק נכון להיום. ולבסוף, היועץ הפיננסי גם מסביר לבעל העסק בגובה העיניים ובאופן ברור את משמעות הנתונים, כדי שיוכל להמשיך באופן עצמאי ובטוח בעתיד.

ייעוץ פיננסי בתקופות האטה ומשברים

ייעוץ פיננסי הינו משמעותי לכל עסק ובכל שלב של חייו, אך בפרט ישנה חשיבות גדולה לשירות זה כאשר העסק עובר תקופה של דשדוש והפסדים, וכמובן אם כבר ישנו משבר כלכלי. במקרים אלו הייעוץ הפיננסי הינו חיוני לייצוב העסק, לשינוי הכיוון ולעלייה על המסלול הנכון. ואולם, יש להדגיש כי הייעוץ הפיננסי אינו מתאים אך ורק לעסקים שבהם הבעיות הפיננסיות כבר ניכרות מאוד, אלא הוא מומלץ לכל בעל עסק השואף להגדיל את הרווחיות והמחזור ולמנוע בזבוז כספים ומשאבים. לא נדירים המקרים בהם עסק מתנהל בצורה שנראית סבירה, אולם מתחת לפני השטח כבר קיימות בעיות שחומקות מהעין, המורידות את הרווחיות כיום ואף נוטות להחמיר ולהתנפח ככל שהזמן עובר. הייעוץ הפיננסי עוזר לאתר ולהגדיר את הבעיות האלו ולתקן אותן, וכל זאת בתהליך שאינו בהכרח ארוך אלא יכול להביא תוצאות מהותיות בתקופה קצרה.

במידה שהעסק כבר מצוי בעיצומו של משבר, אין ספק כי פנייה לייעוץ פיננסי היא בגדר הכרח. בעת משבר עולה לעיתים הסברה כי פשיטת רגל או פירוק של החברה יכולים להוות "פתרון פלא", אולם חשוב לזכור שמדובר במצבים פיננסיים ומשפטיים סבוכים, בעלי מורכבויות רבות ואי נעימות גדולה. לעומת זאת, פנייה אל יועץ פיננסי בעל ניסיון ניכר במצבים כאלו עשויה בהחלט להביא ליציאה מהמשבר ולמנוע הגעה אל כונס הנכסים וההוצאה לפועל.

בעת משבר בעסק יעבוד הייעוץ הפיננסי בשני מישורים מקבילים, במטרה להרוויח את הזמן הדרוש לגיוס אשראי, ולהביא לניהול תזרים מזומנים באופן שיאפשר חזרה להתנהלות תקינה. בראש ובראשונה היועץ הפיננסי מייצר שקט תעשייתי במספר מהלכים, כגון הגעה להסדרים מול הספקים, קידום הגבייה מלקוחות, ניהול התזרים וטיפול בהלוואות (בקשת גרייס, מחזור). מדובר למעשה ביצירת תוכנית הבראה הכוללת דרכי התנהלות יעילות יותר וחדשות בעסק, והמשמעות היא גם שינוי של חלק מהרגלי העבודה. כאמור, במצבים אלו יש חשיבות גדולה לפנייה אל יועץ עסקי מנוסה, היודע היטב כיצד לעבוד מול בנקים ומול ספקים, ולפעמים גם מול גורמים מעולם המשפט. זו אינה רק "הדרכה כלכלית" לבעל העסק אלא גם אימון עסקי שבסיומו ניתן יהיה לעמוד על הרגליים, לבנות יציבות ולשמר אותה, ובטווח היותר ארוך גם להגיע לאופקים חדשים של רווחיות.

ייעוץ פיננסי לעסקים במגמת התרחבות

ייעוץ פיננסי הוא שירות חיוני גם לעסקים המצויים בתקופה טובה ומעוניינים לנצל את המגמה לצורך התרחבות לשווקים, אזורי פעילות, מוצרים, שירותים או קהלים חדשים. את ההרחבה ניתן ליצור במהלכים מסוגים שונים כמו מכירת זיכיון למותג, פתיחה של חנות או סניף חדש, הכנסת שותף או משקיע, רכישת עסק ומיזוג, וכדומה. לכל מהלך כזה יש משמעויות פיננסיות בלתי מבוטלות, לצד השלכות תפעוליות, ולכן כדאי לפנות אל יועץ פיננסי בעל ניסיון רב בתחום. במקרים אלו הייעוץ הפיננסי יתמקד בבחינת הכדאיות הכלכלית של כל מהלך, בנייה של התוכנית העסקית, בחינת ההזדמנויות והאפשרויות הפתוחות בפני העסק, בחירת האופציה הטובה ביותר, והערכה מציאותית של החזר ערך ההשקעה.

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ פיננסי ללא התחייבות אלינו בטלפון לחברת "לוי ייעוץ כלכלי ועסקי טלפון : 03-5377088

אודות הכותב: ירון לוי הינו כלכלן מומחה, יועץ עסקי והבעלים של חברת "לוי ייעוץ כלכלי ועסקי", בעל תואר ראשון בכלכלה בהצטיינות ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת ת"א.

כותב מאמרים בנושאים של ייעוץ פיננסי ועסקי לגופי תקשורת מובילים ובעל ניסיון עשיר בעולם העסקי . ירון ליווה בהצלחה רבה מאות עסקים בישראל.