במחנה ההשמדה אושוויץ נערך הערב (שני), יום השואה הבינלאומי, הטקס לציון מלאת 75 שנה לשחרור מחנות אושוויץ וביקרנאו בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין.

נשיא פולין אנדז'יי דודה נאם בטקס הזיכרון. "אנחנו הפולנים יודעים את האמת על מה שקרה כאן וזוכרים את שישה מיליון היהודים שנרצחו. רצח העם שנעשה בידי הגרמנים הגרמני התמקד בפולנים, אוקראינים אבל בראש ובראשונה ביהודים".

הנשיא ריבלין: "לא מעט פולנים נתנו יד לרצח יהודים" לע"מ

"פולין הייתה הקורבן הראשון של גרמניה הנאצית. אדמותיה נכבשו, חייליה נלחמו בכל החזיתות ושישה מיליון מאזרחיה נרצחו בידי הנאצים. בשם האומה הפולנית זו הזכות שלי תמיד לזכור ולשמור על האמת לגבי מה שקרה כאן. אסור שהאמת לגבי אושוויץ תמות", דברי דודה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין צעד בתום הטקס יחד עם נשיא פולין ונשיא גרמניה ועם למעלה מחמישים מנהיגים מכל קצוות עולם שהשתתפו בטקס, לאורך פסי הרכבת שמובילים משער הכניסה לבירקנאו אל האנדרטה שעל חורבות המשרפות.

למרגלות האנדרטה הניח הנשיא, יחד עם כל מנהיגי עולם שלקחו חלק באירוע, נרות זיכרון.

בהמשך הערב ימריא הנשיא לגרמניה ויחל ביקור רשמי במדינה בהזמנת נשיאה, פרנק וואלטר שטיינמאייר.

במסגרת ביקורו יישא נשיא המדינה נאום מיוחד בעברית במליאת הבונדסטאגבטקס הזיכרון לקרבנות הנאצים.

בהמשך ביקורו יערוך הנשיא פגישות עבודה מדיניות עם נשיא גרמניה, קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, יושב ראש הבונדסטאג, ד"ר וולפגנג שויבלה ומנהיגים נוספים, ואף ייפגש עם ראשי הקהילות היהודיות מהקונגרס היהודי העולמי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו