ארה"ב: מת 'הנגר הנאצי' ממינסוטה

66 שנים לאחר שהגיע מאוקראינה לארה"ב מת מייקל קרקוק, בן 94, נגר בגמלאות, החשוד לפושע נאצי שרצח אזרחים והצית כפרים בפולין

בן שאול , א' בשבט תש"פ

Auschwitz
Auschwitz
iStock

ללא משפט: 66 שנים לאחר שהגיע מאוקראינה לארה"ב מת מייקל קרקוק, בן 94, נגר בגמלאות, החשוד לפושע נאצי שרצח אזרחים והצית כפרים בפולין.

"מייקל קרקוק" זה השם שנתן האיש לעצמו כאשר הגיע לארה"ב ב־ 49 ' מאוקראינה, הוא הצהיר בבקשת האזרחות כי אין לו כל עבר צבאי. איש לא חשד בו שהוא פושע נאצי, אולם מסתבר שהנגר בגמלאות ממינסוטה אחראי ישיר לטבח של עשרות נשים וילדים, בשם האס־אס.

התביעה בגרמניה ובפולין פתחו בזמנו בחקירה נגדו, והוא היה אמור להיות מואשם ב'אחריות פיקודית' למעשי הטבח של היחידה שלו.

חקירת הרשויות שנערכה בעקבות מידע שמסרו ארגונים ללכידת נאצים העלתה לפני מספר שנים כי הוא היה באזורים אלה, אבל לא התגלו עדויות הקושרות אותו ישירות למעשים.

מאוחר יותר נחשפו מסמכים של סוכנות המודיעין האוקראינית בהם עדות של חייל שהיה תחת פיקודו, וטען שהוא זה שהורה לתקוף כפר בשם חלניוב, כנקמה על שפרטיזנים אוקראינים חיסלו קצין באס־אס, שעמד בראש הלגיון, ולרצוח את יושבי הכפר ללא הבחנה.

כינוי של קרקוק היה 'וולף', והוא זה שנתן פקודה להיכנס לכפר, לערוך חיפוש בכל הבתים, למצוא ולהעניש את התושבים. החייל איוואן שרקו המופיע במסמכי המודיעין העיד: "הם הקיפו את הבתים, הציתו אותם וירו בכל מי שמצאו בבתים או ברחובות".

קרקוק הוסיף להתגורר במינסוטה ולהתהלך באין מפריע כפי שעשה מאז המלחמה. בנו של קרקוק הכחיש את מעורבותו של אביו בטבח בחלניוב.

כאמור, בשבוע האחרון מת הפושע הנאצי בביתו ממינסוטה ללא שעמד למשפט.