משפחת שופוטינסקי
משפחת שופוטינסקי צילום: הקרן לידידות

184 עולים חדשים מאוקראינה נחתו אתמול (שני) ב-6 טיסות שונות שאורגנו על ידי הקרן לידידות. מדובר בעולים הראשונים המגיעים מהאזור בשנת 2020.

מבין העולים הרבים שהגיעו בטיסות השונות נחתו 31 ילדים מתחת לגיל שמונה עשרה, כשהעולה הצעיר ביותר הינו תינוק בן שנה. העולה המבוגרת ביותר הינה בת 83 וניצולת שואה בעצמה.

שיאנית הקליטה הינה העיר חיפה שתקלוט 20 עולים לאחריה מתייצבות הערים נתניה עם 16 עולים, נהריה עם 14 עולים, בת ים עם 12 עולים ועכו, ראשון לציון וקרית ים עם 11 עולים כל אחת.

אחד העולים, אלכסנדר שופוטינסקי (38) סיפר על אירועי האנטישמיות במדינתו בשנים האחרונות: ״המצב כאן הוא קשה מאוד, אחד הקשים באירופה כולה ולתחושתי יש עלייה באנטישמיות כל הזמן״.

מדו״ח האנטישמיות שפורסם השבוע עולה כי אוקראינה נכללת בין מדינות הפוסט סובייטיות שבהן בשנה האחרונה חלה ירידה במספר המקרים של גילויי אנטישמיות באזור, אולם אין מיגור מוחלט שלה.

מספר לא מבוטל של עולים סיפרו כי הם חשים מאויימים ומותקפים לא מעט בגלל מוצאם היהודי. כך בקרב משפחת שופוטינסקי המונה את אלכסנדר (38), ויקטוריה (35) סרגיי (13) ו-יליזבטה (7). המשפחה עולה מהעיר קריבי ריה ועבורם המעבר לישראל הינו מעבר ברור ללא שום ספק: ״אני מאז ומעולם הייתי גאה ביהדות שלי. לא החלפתי את שם משפחתי למרות קריאות לעג ובוז שספגתי מכל עבר״, סיפר אלכסנדר.

״היו נטפלים אלי ומכנים אותי בשמות הקשורים למוצאי. הקריאות האלה הבהירו לי באופן חד משמעי כי אין סיכוי שבו גם ילדיי יגדלו באופן דומה. חשוב היה לי לאפשר למשפחה שלי להתקיים בבית שלה, בישראל ושיוכלו להיות גאים ביהדותם גם בגלוי״. משפחת שופוטינסקי צפוייה להתיישב בעיר חיפה שם מקווים בני הזוג למצוא עבודה ולהסתגל לחיים החדשים בישראל.

מהקרן לידידות נמסר "אנו שמחים לפתוח את שנת 2020 עם עולים המגיעים בעזרתנו מקצות תבל. לדאבוננו, האנטישמיות עדיין מרימה את ראשה במקומות רבים בעולם ורבים מעולינו סבלו ממנה בחייהם. ביום סמלי זה, חשוב שנזכור כמה טוב שיש לעם היהודי בית בו הם יכולים לחיות כיהודים בגאווה וללא חשש".