השופט חושף: הגזענות של אוהדי ב"ש

יומיים אחרי שנענשה על קריאות גזעניות במשחק הגביע האחרון, הפועל באר שבע תעמוד פעם שניה ברציפות לדין על גזענות

נרי וייס - ערוץ 7 , ב' בשבט תש"פ

השופט חושף: הגזענות של אוהדי ב"ש-ערוץ 7
אלונה ברקת. באר שבע תעמוד לדין על גזענות
צילום: פלאש 09

הייתה גזענות, כך קבעו תובע ההתאחדות לכדורגל עו"ד ניר רשף, שופט המשחק שלום בן אברהם והמשקיף דאוד סוהאיל.

אחרי שרק ביום ראשון האחרון נענשה על ידי בית הדין של ההתאחדות לכדורגל בקנס של 15 אלף שקלים בעקבות קריאות גזעניות במשחק הגביע האחרון נגד מכבי נתניה, הודיע היום (שלישי) תובע ההתאחדות לכדורגל, עו"ד ניר רשף כי הפועל באר שבע תגיע בפעם השניה ברציפות לבית הדין בגין קריאות גזעניות.

כזכור, במוצאי השבת האחרון, במהלך משחק הכדורגל בקריית שמונה מול הקבוצה המקומית, הופסק המשחק בשל אירוע חוזר ונשנה של קריאות גזעניות מצידם של אוהדי באר שבע.

בהפועל באר שבע אמרו עם סיום המשחק כי הם אינם שמעו דבר וכי עשו בירור מעמיק ולא עלה בידם דבר, ולמרות כל זאת החליטה הבעלים אלונה ברקת לשבת עם האוהדים בכדי לוודא שזה לא קורה.

מדו"ח השיפוט של שופט המשחק, שלום בן אברהם עולה תמונה אחרת לחלוטין המוכיחה מעל לכל כי אכן אוהדי באר שבע התנהגו בצורה גזענית.

על פי דו"ח השיפוט הקריאות הגזעניות מצידם של אוהדי באר שבע החלו בדקה ה-17, ללא תגובה מצידו של השופט בן אברהם. "במהלך מחצית המשחק ניגש אליי המשקיף דאוד סוהאיל ועדכן אותי שבמהלך הדקה ה-17 נקראו נהמות גזעניות מצד היציע הצפון מזרחי המאכלס את אוהדי הפועל ב”ש כלפי שחקן הקבוצה היריבה שחום העור, ג’יימס אדניי".

השופט בן אברהם ציין כי אמנם מדובר היה בקומץ של אוהדים, אך במחצית השניה התחזקו הקריאות ונשמעו היטב. "להערכתי הנהמות היו מכ-20 אוהדים ביציע שבו היו 254 אוהדי ב”ש. בטרם פתיחת המחצית השנייה, ביקשנו אני והמשקיף מכרוז המשחק לכרוז לקהל הודעת אזהרה בגין קריאות גזעניות וכי עליו להזהיר כי המשחק ייעצר זמנית כנהוג על פי נוהל האלימות והגזענות".

"עם פתיחת המחצית השנייה, כרוז המשחק כרז לאוהדי שתי הקבוצות במערכת הכריזה על הנושא – שלב ראשון בנוהל. בדקה ה-69 שוב נשמעו נהמות גזעניות כלפיי שחקן אחר של ק”ש, מרקוס דיניז. לאחר שהעברתי את המידע לשופט הרביעי ולאחר שביקשתי ממנו לעדכן את משקיף המשחק, פעלנו לפי השלב השני בנוהל המדובר. בדקה ה-71 כרוז המשחק הודיע לקהל הצופים על הפסקת המשחק זמנית לחמש דקות ובמערכת הכריזה הושמעה אזהרה בגין הפסקת המשחק לחלוטין אם הנושא יימשך. הנהמות הגזעניות נשמעו שוב מהיציע המאכלס את אוהדי ב”ש".

עוד נכתב בדו"ח השיפוט כי הפועל באר שבע ושחקניה היו מודעים לקריאות הגזעניות ואף פעלו בניסיון למגר אותן ולכן ניסיון ההתנערות מהאירוע לאחר מכן חוטא לאמת. "במהלך הפסקת המשחק הזמנית, ביקש ממני שחקן הפועל ב”ש, מרואן קבהא, לגשת לקהל אוהדיו ולבקשם להימנע מנהמות. אישרתי לשחקן לבצע פעולה זו כמניעה על מנת שלא נדרש להפעיל את השלב השלישי בנוהל. פעולה זו ראויה לציון. מאבטחי המשחק והמשטרה ניגשו אף הם ליציע על מנת להרגיע את האוהדים. לאחר ביצוע השלב השני – הנושא לא חזר על עצמו".

כעת עשויה באר שבע לספוג עונש רדיוס או משחק ללא קהל, בשל העובדה כי מדובר בהעמדה לדין פעם שניה ברציפות בגין אותו מקרה, כשדיין בית הדין עו"ד נועם ליובין פסק כבר כי "עבירת הגזענות אינה קשורה לכמות הנוהמים או כלפי מי הם התכוונו לנהום".

אם בפעם הקודמת הצליחה באר שבע להימנע מעונש קשה בשל החלטתו התמוהה של השופט רועי ריינשרייבר שלא לציין את הקריאות הגזעניות ממשחק הגביע בדו"ח השיפוט שלו, הפעם זה צפוי להיגמר אחרת.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il