התמונה מוכיחה: איוון דמיאניוק שירת במחנה ההשמדה סוביבור

תצלומים שנשמרו במשך עשרות שנים מספקים מידע חדש על מי שנודע כ"איוון האיום".

ערוץ 7 , ב' בשבט תש"פ

ארכיון "טופוגרפיה של טרור" הממוקם בברלין פרסם היום (שלישי) תמונה שצולמה במחנה ההשמדה סוביבור במהלך מלחמת העולם השנייה, ובה נראה ג'ון איוון דמיאניוק.

לפי התצלום, דמיאניוק הלבוש במדים נאצים שירת כשומר במחנה בניגוד להכחשותיו לאורך השנים.

ארכיון "טופוגרפיה של טרור" פרסם את התמונות כחלק מאוסף שהתגלה לאחרונה עם יותר מ-350 קטעים על המחנה שהופעל על ידי הנאצים בפולין הכבושה.

התצלומים נמצאו בעיזבונו של קצין האס-אס יוהן ניימן, שנהרג במרד של אסירים בסוביבור ב-1943.

כזכור, בשנת 1988 נשפט דמיאניוק בבית המשפט המחוזי בירושלים והורשע בהיותו "איוואן האיום", סוהר נאצי שניצולים זיהו מימי כליאתם במחנה ההשמדה טרבלינקה. נגזר עליו עונש מוות אך לאחר ערעורו לעליון הוא זוכה מחמת הספק.

בשנה שעברה סיפרה שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, על משפטו של ג'ון איוואן דמיאניוק שזיעזע את המדינה.

בראיון לכאן רשת ב' אמרה דורנר כי "אייכמן היה רוצח מאחורי שולחן הכתיבה, איוון האיום רצח במו ידיו, היה מפעיל תאי הגזים, האכזרי שבאכזרי. המשפט ארך שנה קשה בחיים שלי. זה היה נורא לראות את הדברים האלו. מה תתן לו? מאסר עולם – זה לא יבטא את גודל הזוועה''.

דורנר תיארה את המשפט הקשה, ''יושבים יום יום, חמישה ימים בשבוע, בהרכב ברשות דב לוין ז"ל, צבי טל, ושומעים ניצולים מה חוו וזה קשה מאוד, אנשים זיהו אותו ולא ישכחו את זה בחיים''.

כזכור, דמיאניוק הכחיש את היותו ''איוון האיום''. דורנר מספרת ''מה ששכנע אותנו שהוא האיש, כי שמענו 11 ניצולים שזיהו אותו ושלא ישכחו אותו. הביאו מומחים שזו תמונה שלו והא אמר שזה מזויף, וראיתי אותו בעיניים שזהו. בין המזהים היה איש SS שזיהה אותו ופחד להגיע לארץ פן נעמיד אותו לדין ואז כל בית המשפט נסע לברלין כדי לחקור אותו".