ענהאל חוזרת ל'בית מורשת'

ענהאל כליפה, סולנית להקת שלווה, חזרה למועדונית לילדים עם צרכים מיוחדים: "העניקו ההזדמנות להתנדב".

ערוץ 7 , ג' בשבט תש"פ

היו שותפים: "יחד לוקחים אחריות"

ענהאל כליפה, סולנית להקת שלווה ובוגרת אולפנת צביה במעלה אדומים, חזרה למועדונית ''בית מורשת'' שבה נפגשה לראשונה עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

ענהאל ביקרה במועדונית במסגרת סרטון מיוחד שהפיקו בבית מורשת לקראת ימי קמפיין הגיוס לעמותה.

ענהאל פגשה את אליעד - ילד עיוור המתמודד גם עם בעיית תקשורת. ענהאל חנכה את אליעד בתור מתנדבת במועדונית בהיותה תלמידה באולפנה. לפני שש שנים נפגשו לראשונה ובמשך ארבע שנותיה בתיכון היו קשורים מאוד.

במהלך הצילומים אמרה ענהאל, "כששמעתי שמקימים מועדונית בתוך האולפנה, התלבטתי אם להתנדב. אני זוכרת שהודיעו בחדר האוכל שפותחים מועדונית לילדים עם צרכים מיוחדים וזה תפס אותי. התחילו בתוכי כל מיני קולות.

''מצד אחד חששתי מאוד. חשבתי שאולי זה גדול עליי, מצד שני אמרתי לעצמי- 'במהלך חיי כמי שמתמודדת עם לקות ראיה קשה, עזרו לי המון אנשים טובים בדרך, ולמה שאני לא אעזור לאחרים?' קיבלתי החלטה פנימית שאני יכולה ומסוגלת ושאני הולכת על זה. הודעתי לרכזת שאני רוצה לבדוק את הענין בהתחלה ללא התחייבות", סיפרה.

"לפני שהתחלתי שמעתי על אליעד - שהיה אז בן 3 והוגדר על ספקטרום האוטיזם ובנוסף הוא גם עיוור. החלטתי להתמקד בעניין העיוורון – כי ודאי אמצא איתו שפה משותפת. טל, אמא של אליעד סיפרה לנו עליו. הוא לא כ"כ דיבר ותיקשר וכשנפגשנו בפעם הראשונה הוא בכה המון. הרגשתי שזה גדול עליי. כמעט ויתרתי על כל העניין.

''רגע לפני שהתייאשתי סופית, מצאתי במועדונית מסחטה ותפוזים והחלטתי לסחוט לו מיץ. הריח של התפוזים עורר אותו והוא פתאום נרגע. זו היתה נקודה של אור, החלטתי לנסות שוב. לאט לאט למדנו לתקשר אחד עם השניה. הייתי בשוק שטל, אמא של אליעד, נותנת בי אמון – איך היא סומכת על בחורה עיוורת שתשמור על הבן שלה? זה מאוד העצים אותי וחיזק אותי".

"בשנה הראשונה של ההתנדבות היו לי התמודדויות לא פשוטות וחוויית תסכול גדולה. מתנדבות אחרות חשבו שהן יודעות לעבוד איתו יותר ממני כיוון שאני עיוורת. אלא שאני ידעתי שאני מבינה אותו יותר מכולן. ידעתי שמה שהוא צריך זה מגע עמוק, חוויות של צלילים, קולות וטעמים.

''כשלמדתי פה באולפנת צביה מעלה אדומים, בית מורשת העניקו לנו את ההזדמנות להתנדב. קיבלתי כאן שמחה, סיפוק ענק ובעיקר הערכה גדולה, שנתנה לי בטחון עצמי ותחושת מסוגלות", סיפרה ענהאל.

במועדונית שהינה יוזמה משותפת של בית מורשת עם אולפנת צביה בעיר עברו עד היום כבר עשרות ילדים ומשפחות שמכירות לה טובה עד היום.

המועדונית מפתחת מיומנויות חברתיות של הילדים וכן מעניקה שעות של מנוחה להורי הילדים. לאחרונה ערכה המועדונית גם שבת מיוחדת לילדים.

טלי פרידמן מנהלת המועדונית אמרה: "אנחנו מודים מאד לענהאל שנרתמה לעזור למועדונית מבלי לחשוב פעמיים".

השבוע יתכנסו שותפים רבים וחונכות לאשכול הפיס ויצפו בהצגה המטלטלת "אוטיסט זה לא קללה" על ההתמודדות שעוברים הורים לילד אוטיסט כמו רבים מחניכי המועדונית. לאחר מכן יקבלו על עצמם יעד אישי לגיוס תרומות עבור המועדונית בימי ההתרמה של העמותה.

הרב אלי קפלן והרב אסף כהן העומדים בהנהלת בית מורשת אמרו "המועדונית הזו היא סיפור הצלחה שבו כולם נהנים. הילדים המיוחדים, ההורים וגם המתנדבות הרבות באולפנה שלומדות הלכה למעשה התנדבות מהי".

המועדונית אינה נהנית מתמיכה ממשלתית ועירונית כלשהי ומתקיימת מכספי ההתרמה השנתית שעורכת בית מורשת.

''בית מורשת'' מפעילה גם מכינה קדם צבאית במעלה אדומים, לימודיית כנפי רוח, בית מדרש, מועדונית צמ"ד, פעילות לילדים וגימלאים ועוד.

היו שותפים: "יחד לוקחים אחריות"