מתקפות בשמאל על תוכנית המאה של טראמפ

"את גורלנו נקבע בעצמנו במו״מ ישיר עם הרשות הפלסטינית שבסופו הסכם שיבטיח מדינה יהודית ודמוקרטית בגבולות בטוחים", אמר יו"ר העבודה

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' בשבט תש"פ

יו״ר העבודה גשר מרצ, ח״כ עמיר פרץ, תקף הערב (שלישי) את הצגת "תוכנית המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן.

"התכנית מגיעה בעיתוי של ערב בחירות בישראל, בו אין לגיטימציה לממשלה הקיימת לבצע מהלכים מדיניים, למרות הגיבוי האמריקאי, ועל כן יש לטפל בה רק לאחר הבחירות, כאשר תכהן ממשלה שתקבל את אימון אזרחי ישראל ותזכה לאמון הכנסת", ציין פרץ.

לדבריו, "את גורלנו נקבע בעצמנו במו״מ ישיר עם הרשות הפלסטינית שבסופו הסכם שיבטיח מדינה יהודית ודמוקרטית בגבולות בטוחים למען הדורות הבאים. הממשלה הבאה צריכה מצפן מדיני, וכעת זה ברור יותר מתמיד. אנחנו, העבודה גשר מרצ, נהיה המצפן המדיני לחידוש תהליך השלום בדרך רבין".

"יסודות התכנית לחיזוק ביטחונה של ישראל ולקיום תהליך של מו״מ חשובים, אך המבחן הוא האם ניתן להפוך אותם למהלך של היפרדות מהפלסטינים, ולא למהלך של סיפוח חד צדדי כפי ששמענו היום. ההזדמנות לקיים מהלך אזורי מקיף חשובה ביותר, וגם עליה להבחן רק אחרי הבחירות", הוסיף פרץ.

ח״כ ניצן הורוביץ, יו״ר מרצ, תקף את התוכנית ואת ראש הממשלה, "אין לנתניהו מנדט לבצע שום מהלך, ובטח לא לספח חלקים ניכרים מהשטחים. סיפוח כזה הוא מהלך הרסני. ערב בחירות, כראש ממשלת מעבר העומד לדין בעבירות פליליות חמורות, אין לו ולממשלתו לגיטימציה לספח אפילו דונם אחד באופן חד-צדדי. רק הממשלה שתקום לאחר הבחירות תוכל לטפל בתכנית האמריקאית".

"אין ולא יהיה תחליף למו״מ ישיר בין ישראל והרשות הפלסטינית על בסיס פתרון שתי המדינות, עקרון מפתח שמופיע בתכנית טראמפ, והימנעות מכל צעד חד-צדדי. היום ברור יותר מתמיד, שהממשלה הבאה תהיה זקוקה למצפן מדיני. העבודה-גשר-מרצ תהיה המצפן המדיני בממשלתו של גנץ, לחידוש תהליך השלום בדרך רבין - מה שיבטיח את עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בגבולות מוסכמים ובטוחים", הוסיף.

ח"כ תמר זנדברג תקפה גם היא, "לנאשם בשוחד אין מנדט לסיפוח חד צדדי שיסכן את עתידה של מדינת ישראל, ישים אותנו בסכנה ברורה ומידית לאלימות וקובר דה פקטו את פתרון שתי המדינות".

לדבריה, "‏אחרי הבחירות ראש הממשלה נבחר צריך לפתוח במו"מ ישיר להסדר מוסכם המבוסס על שתי מדינות ושיבטיח תקווה, שלום וביטחון לשני העמים".

ח"כ יוסף ג'בארין מסר, "טראמפ ונתניהו גאים להשיק את עסקת האפרטהייד שרקמו ביחד כדי לעזור אחד לשני, ובדרך דורסים כל מוסכמה בינלאומית לגבי פתרון שתי המדינות. בעסקת האפרטהייד שהם רקמו במעמד צד אחד, מוצעות זכויות לאומיות רק לעם אחד".

"אנחנו ברשימה המשותפת ניאבק בכל יוזמות הסיפוח - לפני הבחירות ואחרי הבחירות. רק המשותפת היא בית פוליטי למי שבאמת מתנגד לנישול, לכיבוש ולעסקת האפרטהייד המסוכנת", הוסיף.