המועמדים הדמוקרטים מתנגדים לתוכנית המאה

סגן הנשיא לשעבר ביידן: תוכנית טראמפ היא תעלול פוליטי. ברני סנדרס: התוכנית תנציח את הסכסוך במקום לסיים אותו.

ערוץ 7 , ג' בשבט תש"פ

מספר מתמודדים על ראשות המפלגה הדמוקרטית לקראת הבחירות לנשיאות בארצות הברית מתחו הלילה (רביעי) ביקורת על "תוכנית המאה" של ממשל טראמפ שהוצגה אתמול בבית הלבן.

סגן נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ו ביידן כינה את התוכנית "תעלול פוליטי".

"תוכנית שלום דורשת הסכמה של שני צדדים. זהו תעלול פוליטי שעלול לעורר צעדים חד-צדדיים של סיפוח ולהרחיק את השלום עוד יותר. השקעתי את כל חיי כדי לקדם את ביטחונה והישרדותה של ישראל היהודית והדמוקרטית. זו היא אינה הדרך". כתב ביידן בחשבון הטוויטר שלו.

גם הסנאטור היהודי ברני סנדרס מתח ביקורת על התוכנית וטען כי היא תנציח את הסכסוך הישראלי-פלסטיני במקום לסיים אותו.

בציוץ בטוויטר כתב סנדרס כי על כל תוכנית שלום "לסיים את הכיבוש הישראלי ולאפשר לפלסטינים הגדרה עצמית בדמות מדינה עצמאית משלה לצד ישראל. מה שמכונה 'עסקת השלום' של טראמפ לא מתקרב לזה, אלא רק ינציח את הסכסוך".

הסנאטורית אליזבת' וורן ממדינת מסצ'וסטס כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "'תוכנית השלום' של טראמפ היא חותמת גומי לסיפוח ואינה מציעה שום סיכוי למדינה פלסטינית אמיתית. פרסום תוכנית בלי משא ומתן עם הפלסטינים זו לא דיפלומטיה, זו בושה. אני אתנגד לסיפוח חד-צדדי בכל צורה שהיא".

גם המועמד פיט בוטיג'ג', שכיהן עד לאחרונה כראש עיריית סאות בנד שבאינדיאנה, לא התלהב מהתוכנית.

"'תוכנית המאה' של הנשיא הזה, כמו כל דבר אחר שהוא עשה במדיניות החוץ, רק מחמירה מצבים שהם מורכבים מלכתחילה. שלום מחייב את שני הצדדים לשבת ליד השולחן. לא מתן אור ירוק פוליטי למנהיג אחד לסיפוח חד-צדדי", כתב.