ג'ארד קושנר:
"אני לא מסתכל על 1967, אנחנו ב-2020"

בראיון ל-CNN אמר יועצו הבכיר של טראמפ "ישראל שם והיא לא הולכת להיעלם''. הוא העריך כי החלת הריבונות לא תעלה לממשלה ביום א' הקרוב

ערוץ 7 , ג' בשבט תש"פ | עודכן: 09:53

"אני לא מסתכל על 1967, אנחנו ב-2020"-ערוץ 7
נתניהו וטראמפ בבית הלבן
צילום: רויטרס

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר וחתנו של נשיא ארה"ב טראמפ, התראיין הלילה (רביעי) לרשת CNN לאחר פרסום תוכנית המאה.

"עשינו היסטוריה היום. זו עסקה רצינית מאוד. יש הרבה שחיתות במנהיגות הפלסטינית, המנהיגים עשירים והתושבים נזקקים. תחת התוכנית שלנו הם יכולים להכפיל את השטח שלהם ולקבל השקעה של 50 מיליארד דולר", אמר קושנר.

למרות ההצהרות של ראש הממשלה נתניהו אמש, קושנר העריך שהחלת הריבונות בבקעת הירדן וביישובי יהודה ושומרון לא תעלה להצבעה ביום ראשון הקרוב. ''אני לא חושב שזה יקרה. לפחות לא לפי מה שאני יודע".

קושנר הוסיף: "המציאות היא שישראל שם והיא לא הולכת לעזוב. אני לא מסתכל על העולם כפי שהיה ב-1967 אני מסתכל עליו כפי שהוא ב-2020".

הוא השמיע מסר לפלסטינים והציע להם לא לקרוא להתפרעויות אם הם רוצים מדינה פלסטינית, "הם דחו את התוכנית לפני שהם ראו אותה. חשבו שהיא לא תהיה טובה כמו שהיא, אז אני חושב שהם נראים די מטופשים היום.

''כמו כן, הם כל הזמן אומרים שהם רוצים להיות מדינה. אם אתם מדינה, אינכם יכולים לקרוא לימי זעם כשלא תקבלו את מבוקשכם. זה רגע אמיתי עבורם להראות לעולם האם הם מוכנים להיות מדינה או לא'', כך קושנר.

אמש חשף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ את "תוכנית המאה" שלו להשגת הסדר בין ישראל לפלסטינים. "היום ישראל נוקטת צעד גדול לכיוון השלום", אמר טראמפ בפתח נאומו. "צעירים ברחבי המזרח התיכון מוכנים לעתיד מלא תקווה, וממשלות באזור מבינות שטרור וקיצוניות אסלאמית הן האויב המשותף של כולם".

טראמפ סיפר על פגישותיו עם נתניהו ועם גנץ ואמר, "נתניהו וגנץ הצטרפו בתמיכתם במאמץ הזה שלי ואמרו שישראל חותרת לשלום, השלום עולה על הפוליטיקה בכל מידה אפשרית וזה אכן מה שהם רוצים"

בנאומו ציין הנשיא טראמפ, כי "ישראל היא אור לגויים, וארץ ישראל היא ההבטחה האלוהית לעם ישראל".

"זו התוכנית הראשונה שבה ישראל מסכימה למפה שמגדירה וויתורים שהיא מוכנה לעשות", אמר טראמפ והודה לראש הממשלה נתניהו, "תודה על האומץ שלך שנקטת בצעד הזה".

לקריאת התכנית המלאה לחצו כאן

"בנסיעה שלי לישראל פגשתי גם את הנשיא הפלסטיני בבית לחם. התעצבתי מגורל העם הפלסטיני", סיפר טראמפ, "מגיעים להם חיים הרבה יותר טובים. מגיעה להם הזדמנות לממש את הפוטנציאל שלהם. הם כלואים במעגל של עוני. חזרתי בהחלטה למצוא דרך קדימה".

"אנחנו לא נרשה לחזור לימים של הפצצות, פיגועים במועדונים וטרור בלתי נפסק. השלום מחייב פשרות, אבל לעולם לא נבקש מישראל להתפשר על הביטחון שלה, לא נעשה את זה", הדגיש נשיא ארה"ב.

טראמפ ציין כי במסגרת התכנית "ארה"ב תכיר בריבונות ישראלית בכל שטח שיהיה ישראלי. ירושלים תמשיך להיות בירתה המאוחדת של ישראל".

"יצירת שלום בין ישראל לפלסטינים - ייתכן שזה האתגר הקשה מכולם. כל הממשלים הקודמים ניסו ונכשלו, אך לא נבחרתי לעשות דברים קטנים או להתרחק מבעיות קשות. זה היה תהליך ארוך ומאוד מתיש", ציין טראמפ.

טראמפ התייחס גם ליתרונות של התוכנית אותה הוא מציג עבור הפלסטינים, "הפלסטינים יזכו למדינה, יכפילו את השטח בו הם מחזיקים היום, ותהיה להם בירה במזרח ירושלים, שם תפתח ארה"ב שגרירות".

"אני רוצה הסכם שיהיה מצוין לפלסטינים. ההסכם הנוכחי הוא הזדמנות היסטורית נפלאה עבור הפלסטינים להשיג מדינה משלהם. זו עשויה להיות ההזדמנות האחרונה שלהם", הדגיש הנשיא טראמפ.

טראמפ הוסיף וסיפר, "שלחתי היום מכתב לעבאס. אמרתי לו שבארבע השנים הקרובות לא יורחבו ההתנחלויות ואם הפלשתינים יעמדו בקריטריונים בתום התקופה הזו הם יקבלו מדינה".

"בחזון שלי מדובר בניצחון לשני הצדדים", קבע טראמפ, "פתרון שתי מדינות מציאותי שמאפשר מדינה לפלסטינים ולישראל. היום ישראל לוקחת צעד ענק לקראת השלום. רה"מ נתניהו אמר לי שהוא מוכן לתמוך בתוכנית כבסיס למו"מ וליצור פריצת דרך עם הפלסטינים".

מפת תוכנית המאה

לקראת סיום הנאום התייחס טראמפ לסוגיה האיראנית, "המשטר האיראני הוחלש והוא מבודד. הוא מתפרק לאט לאט. הרגנו את קאסם סולימאני, המחבל הגדול בעולם".

"כפי שידוע לכם, הוא היה ביחד עם חסן נסראללה ואני לא חושב שהם תכננו דברים טובים", ציין, "הוא ניהל ארגון שהשתמש בשנאה שלו לישראל כדי להסית את תשומת הלב מחוסר היכולת של הממשלה שלו".

נציין כי שלדון אדלסון ורעייתו, מנהיגי אייפא"ק, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, ד"ר דורי גולד, הרב לוי שמטוב מחב"ד בוושינגטון ועוד שורת מנהיגים הגיעו לבית הלבן לטקס.