בצלאל סמוטריץ':
מנדלבליט הוא יועץ בלבד, אנחנו מחליטים

''לא נקבל לעולם החלטה על חלוקת הארץ", אמר שר התחבורה בעקבות פרסום תוכנית המאה, "ניקח את החלקים הטובים מהמתווה של טראמפ".

ערוץ 7 , ג' בשבט תש"פ

מנדלבליט הוא יועץ בלבד, אנחנו מחליטים-ערוץ 7
טראמפ ונתניהו בבית הלבן
צילום: קובי גדעון / לע"מ

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (ימינה) בירך על פרסום תוכנית המאה של הנשיא טראמפ אך הביע הסתייגות ברורה מהמדינה הפלסטינית שעתידה לקום אם ההסכם ייצא לפועל במלואו.

בשיחה עם בני טיטלבוים בכאן מורשת אמר סמוטריץ': ''אני לא חושב שיש ויכוח בימין אם התוכנית רעה או לא, היא בוודאי רעה כי היא כוללת מדינה ערבית בארץ ישראל, משהו שלא יקום ולא יהיה.

"ממשלת ישראל לא נדרשת וממילא גם לא תקבל את התוכנית אלא תעסוק רק בהחלת הריבונות, שהיא החלק הטוב במונחים שלנו. לא נקבל לעולם החלטה על חלוקת הארץ. העסקה לא באה כמקשה אחת וזה היתרון הגדול", הסביר.

סמוטריץ' הוסיף כי תוכנית המאה של הממשל האמריקני מכירה בזכויות התנ''כיות, ההיסטוריות והמשפטיות של עם ישראל על ארץ ישראל.

''מדינה לא תקום, ויש לנו את האפשרות לקבל את המתווה של הנשיא - לקחת את החלקים הטובים, לפתח את ההתיישבות- זה שלב אחד בדרך. ההסכם הזה מוכיח שמפעל ההתיישבות ניצח''.

בנוגע לאפשרות שהיועמ"ש מנדלבליט יתנגד להחלת ריבונות בממשלת מעבר אמר סמוטריץ' ''זה לא יקרה, הוא יועץ בלבד. מותר לו לתת לנו עצות, אנחנו נשקול אותן בכבוד, אבל החוק קובע בצורה מפורשת שיש לנו את הסמכות.

''אהוד ברק, אחרי שהממשלה פוזרה והוא התפטר, נשא ונתן עם ערפאת בתקופת בחירות. בג"צ בזמנו החליט שהוא יכול להמשיך במו"מ. מה שעבד לצד אחד יכול לעבוד גם לצד השני. אם אפשר למכור את ארץ ישראל בתקופת מעבר, בוודאי שאפשר גם לאהוב ולבנות אותה.

"יש כאן ניצחון גדול מאוד של הימין ואני מאוד מקווה שזה יחזיר את הרוח והמוטיבציה לימין כולו ושאנשים ייצאו מהבית להצביע. אנחנו הולכים ל-4 שנים מאוד קריטיות. בעשור האחרון הערבים השתלטו על שטחי C ללא הפרעה, ובנט התחיל לטפל בזה. שיח הריבונות הוא שיח שאנחנו הובלנו מההתחלה. כשהתחלנו בו לפני חמש שנים קראו לנו הזויים, משיחיים ולא ריאליים", הוסיף השר סמוטריץ'.

שר הביטחון, נפתלי בנט, הודיע הבוקר (רביעי) על הקמת צוות מיוחד במערכת הביטחון להחלת ריבונות ביו״ש ובבקעת הירדן.

בנאומו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי הזהיר בנט כי ״אם נדחה או נקטין את החלת הריבונות, הזדמנות המאה תהפוך לפספוס המאה״.

״אתמול בערב ההיסטוריה דפקה בדלת ביתנו, והעניקה לנו הזדמנות חד-פעמית, להחיל את החוק הישראלי על כלל ההתיישבות בשומרון, ביהודה ובבקעת הירדן. זו הזדמנות לקבוע את בקעת הירדן כגבול המערבי של ישראל, הזדמנות לקבוע את שטחי ארצנו, הזדמנות לעגן את ביטחוננו לדורות".

בנט הוסיף: ''נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ, הידיד הגדול ביותר של מדינת ישראל בבית הלבן, אמר לנו אמש בצורה מאוד ברורה: 'החילו את החוק הישראלי על כלל ההתיישבות ביהודה ושומרון באופן מיידי, עכשיו, בימים הקרובים, וארה"ב תכיר בריבונות מיד'.

''זו ההזדמנות המדינית הגדולה ביותר שנקרתה בדרכנו מזה 50 שנה, אך הזדמנות יכולה לחלוף אם לא אוחזים בה, ומיישמים אותה", הדגיש שר הביטחון.

השר בנט קרא לראש הממשלה נתניהו לא להחמיץ את ההזדמנות ולהחיל ריבונות ביום ראשון הקרוב. ''אתמול סביבת ראש הממשלה הודיעה שהחלטת הריבונות תובא ביום ראשון הקרוב להצבעה בממשלה. הבוקר נשמעה כבר מוזיקה אחרת. שרי ממשלה מסבירים לנו שיש עבודת מטה, שצריך תהליך מול היועץ המשפטי לממשלה, שיש בירוקרטיה.

''אני גם שומע עוד זמירות שמדאיגות אותי על חלוקת הריבונות לפעימות - חלק לפני הבחירות, חלק אחרי הבחירות. את הישובים עצמם, אומרים לי, נכניס. אבל כל השטח הסובב אותם, יושאר בחוץ. זו שגיאה נוראה, ואין שום סיבה לעשות אותה״. 

הוא הזהיר כי ''מה שיידחה לאחר הבחירות, לעולם לא יקרה. כולנו מבינים את זה. כל יישוב, כל מטר אדמה, שתידחה לאחר הבחירות, יושאר בחוץ לעוד 50 שנה. אם נדחה או נקטין את החלת הריבונות, אזי הזדמנות המאה תהפוך לפספוס המאה.

''3 העקרונות שאני רואה ליישום הזדמנות המאה של טראמפ הם: 1. החלת ריבונות עכשיו, לא לאחר הבחירות. 2. החלת ריבונות על כל השטח שהנשיא טראמפ מוכן לו. אסור שאף יישוב ואף ישראלי יישאר בחוץ. 3. ממשלת ישראל לא תכיר במדינה פלסטינית.

''כדי לא להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית, אני לא רק מציע, אלא גם פועל. לכן, אני מודיע כאן הבוקר, שהוריתי על הקמת צוות מיוחד ליישום וביצוע החלת החוק והריבונות הישראלית על כל ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ועל בקעת הירדן ובמלון ים המלח. הצוות יתחיל לפעול מיד וישלב את כל גורמי המטה בצה״ל, במנהל האזרחי, במתפ״ש, במשרדי הממשלה השונים ובמערכת הביטחון''.

בנט שב וקרא בנאומו: ''אסור לדחות לאחרי הבחירות, אסור להסתפק בריבונות חלקית, אסור לדחות לאחר כך את מה שניתן לקבוע כבר עכשיו. במעשים, בהצבת בעובדות בשטח. במצב כזה, אנחנו נעניק לראש הממשלה נתניהו את מלוא הגיבוי והתמיכה במהלך היסטורי זה״.

עוד הוסיף השר: ״לא ניתן לאיומים של אף אחד לעצור אותנו מלקבוע את גורלנו. צה"ל ומערכת הביטחון ערוכים לכל תרחיש. הנחיתי את כל הכוחות להיערך גם להסלמה, או לצעדים פזיזים של גורמים כאלה ואחרים. אנחנו מאוד ברורים בהקשר הזה - כל ניסיון לאתגר את ביטחון אזרחי ישראל, ייתקל בחומה בצורה״.