ועידת איגוד התאגידים
ועידת איגוד התאגידים צילום: דורון סהר

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, השתתף היום (רביעי) בוועידת איגוד התאגידים העירוניים בהרודס אילת והתייחס למחלוקת סביב בחירתו, לדו"ח הגרעון באוצר ולנושאים נוספים.

"מבקש להזכיר שמבקר המדינה נבחר תחת חוק יסוד בהצבעה חשאית", אמר המבקר אנגלמן בפתח דבריו, "כך אני נבחרתי וכך נבחרו קודמיי. ביקורת המדינה עוסקת בנושאים של מנהל תקין ומניעת שחיתות. לצד זאת קיימת חשיבות רבה לגיוון בסוגי הביקורות".

"אני מכבד מאד את נשיא המדינה אך את המבקר יש לשפוט לפי דוחותיו. הדוחות שלנו יוגשו לכנסת לפי חוק, יפורסמו לציבור, יכללו המלצות רבות וליקוים רבים וגם נושאים ראויים לציון לחיוב. הדוחות מכילים הרבה מאד ממצאים וידברו בעד עצמם", אמר המבקר שרואיין בוועידה על ידי העיתונאית קרן מרציאנו מחדשות 12.

עוד התייחס מבקר המדינה לתקציב ועדת הבחירות המרכזית וציין כי לאחר שלוש מערכות בחירות ברצף ותקציב של קרוב למיליארד שקל, הדבר מצריך בדיקה: "בכוונתי לבדוק את תקציב וועדת הבחירות המרכזית ולאן הלך הכסף".

על דו"ח הגירעון באוצר אמר מבקר המדינה, "אני לא יכול להתייחס לטיוטות של דו"חות ואני מציע שגם בדו"ח זה נתאזר בסבלנות. סוגית גירעון המדינה היא מאד חשובה והדו"ח יפורסם לציבור כשיגובש באופן סופי. היו בטוחים שאני עובר על כל מילה שיוצאת תחת ידי, לומד אותה, בוחן ובודק ואשר על כן, אכן – כל דו"ח ודו"ח שיוצא ממשרד מבקר המדינה עובר תחת ידי".

מבקר המדינה הודיע כי מתכוון לבדוק את המוכנות לשינויי האקלים ואת יישומם של הדוחות הקודמים. "זה נושא שכל מדינות העולם מתמודדות איתו וכך גם ישראל. אנו חווים כעת סיטואציות שלא חווינו בעבר ואני חושב שזה מצריך התייחסות לביקורת המדינה כראיה צופה פני עתיד. ההתמקדות שלנו תהיה במעקב אחר תיקון המלצות דו"ח מבקר המדינה הקודם".

בהתייחסו להפסקת פעילותו של האגף לתפקידים מיוחדים (למניעת שחיתות) אמר אנגלמן "ראשית כלל חטיבות הביקורת עוסקות מדי יום בנושאים של מנהל תקין וטוהר המידות. אני לא הולך לסגור את האגף אלא בוחנים את המבנה הארגוני של המשרד ובכלל זה גם את הייעוד של האגף. ציינתי כבר את החשיבות בהתמקצעות שלנו במערכות מידע וסייבר. אני מציע למבקרים לבדוק מה היו התוצרים של האגף לתפקידים מיוחדים. מעבר לכך לראשונה אנו נקיים ביקורת של מניעת הונאה ומעילות במשרדי ממשלה וגופים ציבוריים ובכך נבדוק גם את המנגנונים והבקרה שהארגונים מפעילים כדי למנוע מקרים של הונאות ומעילות בארגון".

בנושא מדיניותו למתן ביקורת חיובית הוסיף אנגלמן, "אגיד ראשית שיש בחוק התייחסות לכך. יש שאלה באתיקה בהליך הביקורת וכשהוא מוצא שאין ליקויים אז מחובתנו לשקף את עבודת הביקורת. אמירה שנייה מתייחסת לעניין שחוק מבקר המדינה קבע שכאשר יש ביקורת ראויה לציון המבוקר יש לציין זאת. מצד אחד יש לבקר ומצד שני לתת זרקור על ביקורות חיוביות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו