פאנל ''אין ארוחות חינם''
פאנל ''אין ארוחות חינם'' צילום: דוברות

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, עוררה סערה בועידת איגוד התאגידים העירוניים באילת.

"קיים גיוון וריבוי קולות במשרד המשפטים ואנחנו חוגגים את הפלורליזם הזה", טענה זילבר. ''יפה שיש אנשים שחושבים דברים שונים''.

לדבריה, ''משפט זה כלי לשינוי חברתי – זה לא מדע מדויק. תפקיד היועמ"ש לממשלה הוא לפרש את החוק עבור הרשות המבצעת. יש פה הבנה עמוקה שיש צורך בפרשנות".

בפאנל שכותרתו, "אין ארוחות חינם-הגישות להתמודדות עם ניגוד עניינים במגזר הציבורי" השתתפו גם מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה עו"ד דן אלדד, ראש מחלקת חקירות במשטרה נצ"מ מוטי שיף, יו"ר התנועה לאיכות השלטון עו"ד ד"ר אליעד שרגא עו"ד עמית חדד וד"ר דורון נבות.

עו"ד חדד אמר כי "לצערי, אני רואה שניגוד עניינים הוא עניין של טעם – בעיני המתבונן. במקרה אחד שורת התוצאה היא כתב אישום, במקרה אחר התוצאה היא מנהלית וכו. תחום ניגוד העניינים זו מפלצת שמשתלטת עלינו ואסור היה לשד הזה לצאת מהבקבוק.

''במובן הזה לי אין ספק שלקחנו עבירה של מרמה והפרת אמונים, יצקנו לה תוכן של ניגוד עניינים ובאירוע כמעט טראגי הרחבנו את הגבולות – כולנו מצויים בניגוד עניינים כזה או אחר – גם החפץ חיים, לו היה חי כיום, היה מוצא עצמו בחקירת משטרה. החירות והזכויות של כולנו הם בעירבון מוגבל", טען חדד.

עו"ד אליעד שרגא אמר כי "ניגוד עניינים בתפקידך כנבחר ציבור זה תמיד העדפת אינטרס נסתר על פני זה הציבורי. ברגע שנכנסים לעימות בין האינטרסים הנוגדים הללו הדוקטרינה מתחילה לעבוד. תמיד בודקים את הפוטנציאל לניגוד עניינים ומוצאים את המכניזם שיכהה את הפוטנציאל הזה. לכן אין מתמטיקה במנגנון הזה. אין פה אכיפת יתר – בפרקליטות יש אנשים שיושבים ופורמים תיקים. כמו במקרה רות דוד, החברים הטובים בפרקליטות רוצים שהפרשה תיעלם ותרד מסדר היום הציבורי. אנחנו פונים לשרת המשפטים מספר רב של פעמים בבקשה לבחון את הפרליקטות בנושא רות דוד אך השרה אומרת שמה שנעשה זה מספיק. ואנחנו מגישים בג"צ וגם שם לא נענים''.

עו"ד דן אלדר אמר בפאנל: "אפשר בהחלט שההימנעות מניגוד עניינים תמצא מקום אפילו יותר גדול בחיינו הציבוריים ועדיין לא להפוך כל ניגוד עניינים לפלילי. הרבה פעמים כשמתלבטים אם לפתוח בחקירה אנו בוחנים האם ניגוד העניינים עלה לרמה הפלילית. מה שמחייב אותנו הוא דעת בית המשפט ובנושא זה של מתי עולה ניגוד עניינים עולה כדי עבירה פלילית, יש לנו מדריך די מדויק''.

מוטי שיף סיפר כי "הפרקליטות לא מחליטה באיזו שעה יכנסו השוטרים הביתה ויש צורך לעשות כל שנדרש כדי למנוע שיבוש חקירה. כשיש חקירות שלא במקומן מופקים לקחים, לא אדבר על תיקים קיימים".

דורון נבות אמר כי "ניגוד עניינים זה דבר פלילי במשפט הישראלי. המצב הוא הפוך ממה שעמית אומר. השוחד הפך להיות ניגוד עניינים.להוא ולהגיד שכל דבר היום הוא פלילי זו דמגוגיה זולה. אני לא מכיר אף תיק של אדם שהתנהל בצורה תקינה, שהתלבשו עליו, חקרו אותו והעמידו אותו לדין. הפער בין המערכת המשפטית לפוליטית הוא אדיר – מצב כזה לא יכול להמשך''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו