נתניהו:
הפלסטינים לא יקבלו עסקה טובה יותר

בראיון לרשת פוקס אמר ראש הממשלה כי הוא "מקווה שהפלסטינים יקבלו את ההסכם ויוותרו על החלום להשמיד את ישראל ויחיו איתנו בשלום".

יוני קמפינסקי, וושינגטון , ג' בשבט תש"פ

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (רביעי) לתוכנית המאה של הנשיא טראמפ, והביע נכונות להתפשר למען הסכם שלום עם הפלסטינים.

בראיון לרשת פוקס ניוז אמר נתניהו "הנשיא טראמפ מספק תכנית שלום שמאפשרת עסקה שתיתן לישראל ולפלסטינים שלום ובטחון. נוכל להתקדם ביחד. זו תכנית קונקרטית שיכולה לעבוד".

"זו הזדמנות של פעם בחיים. הנשיא מציע חזון גדול לפיתוח כלכלי בעבור הפלסטינים, מה שייתן תקווה לנוער, לעתיד. זו תכנית שתשנה את המזרח התיכון", טען ראש הממשלה. "מקווה שהפלסטינים יקבלו את ההסכם, את 50 מיליארד הדולרים שיעזרו להם, ויוותרו על החלום להשמיד את ישראל ויחיו איתנו בשלום".

נתניהו ציין כי ''יש צורך בפשרות מכל אחד מהצדדים, אך אני מוכן לפשרות אלו. הפלסטינים כרגע דוחים את העסקה, אך בהמשך הם יבינו שהם לא יקבלו עסקה טובה יותר".

ההצעה להחלת הריבונות על היישובים ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן צפויה לעלות בישיבת הממשלה שתתקיים ביום שלישי הקרוב.

מוקדם יותר היום הודיע שר הביטחון, נפתלי בנט, על הקמת צוות מיוחד במערכת הביטחון להחלת ריבונות ביו״ש ובבקעת הירדן.

בנאומו בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי הזהיר בנט כי ״אם נדחה או נקטין את החלת הריבונות, הזדמנות המאה תהפוך לפספוס המאה״.

״אתמול בערב ההיסטוריה דפקה בדלת ביתנו, והעניקה לנו הזדמנות חד-פעמית, להחיל את החוק הישראלי על כלל ההתיישבות בשומרון, ביהודה ובבקעת הירדן. זו הזדמנות לקבוע את בקעת הירדן כגבול המערבי של ישראל, הזדמנות לקבוע את שטחי ארצנו, הזדמנות לעגן את ביטחוננו לדורות".

בנט הוסיף: ''נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ, הידיד הגדול ביותר של מדינת ישראל בבית הלבן, אמר לנו אמש בצורה מאוד ברורה: 'החילו את החוק הישראלי על כלל ההתיישבות ביהודה ושומרון באופן מיידי, עכשיו, בימים הקרובים, וארה"ב תכיר בריבונות מיד'.

''זו ההזדמנות המדינית הגדולה ביותר שנקרתה בדרכנו מזה 50 שנה, אך הזדמנות יכולה לחלוף אם לא אוחזים בה, ומיישמים אותה", הדגיש שר הביטחון.

השר בנט קרא לראש הממשלה נתניהו לא להחמיץ את ההזדמנות ולהחיל ריבונות ביום ראשון הקרוב. ''אתמול סביבת ראש הממשלה הודיעה שהחלטת הריבונות תובא ביום ראשון הקרוב להצבעה בממשלה. הבוקר נשמעה כבר מוזיקה אחרת. שרי ממשלה מסבירים לנו שיש עבודת מטה, שצריך תהליך מול היועץ המשפטי לממשלה, שיש בירוקרטיה.

''אני גם שומע עוד זמירות שמדאיגות אותי על חלוקת הריבונות לפעימות - חלק לפני הבחירות, חלק אחרי הבחירות. את הישובים עצמם, אומרים לי, נכניס. אבל כל השטח הסובב אותם, יושאר בחוץ. זו שגיאה נוראה, ואין שום סיבה לעשות אותה״. 

הוא הזהיר כי ''מה שיידחה לאחר הבחירות, לעולם לא יקרה. כולנו מבינים את זה. כל יישוב, כל מטר אדמה, שתידחה לאחר הבחירות, יושאר בחוץ לעוד 50 שנה. אם נדחה או נקטין את החלת הריבונות, אזי הזדמנות המאה תהפוך לפספוס המאה.

''3 העקרונות שאני רואה ליישום הזדמנות המאה של טראמפ הם: 1. החלת ריבונות עכשיו, לא לאחר הבחירות. 2. החלת ריבונות על כל השטח שהנשיא טראמפ מוכן לו. אסור שאף יישוב ואף ישראלי יישאר בחוץ. 3. ממשלת ישראל לא תכיר במדינה פלסטינית.

''כדי לא להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית, אני לא רק מציע, אלא גם פועל. לכן, אני מודיע כאן הבוקר, שהוריתי על הקמת צוות מיוחד ליישום וביצוע החלת החוק והריבונות הישראלית על כל ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ועל בקעת הירדן ובמלון ים המלח. הצוות יתחיל לפעול מיד וישלב את כל גורמי המטה בצה״ל, במנהל האזרחי, במתפ״ש, במשרדי הממשלה השונים ובמערכת הביטחון''.

בנט שב וקרא בנאומו: ''אסור לדחות לאחרי הבחירות, אסור להסתפק בריבונות חלקית, אסור לדחות לאחר כך את מה שניתן לקבוע כבר עכשיו. במעשים, בהצבת בעובדות בשטח. במצב כזה, אנחנו נעניק לראש הממשלה נתניהו את מלוא הגיבוי והתמיכה במהלך היסטורי זה״.

עוד הוסיף השר: ״לא ניתן לאיומים של אף אחד לעצור אותנו מלקבוע את גורלנו. צה"ל ומערכת הביטחון ערוכים לכל תרחיש. הנחיתי את כל הכוחות להיערך גם להסלמה, או לצעדים פזיזים של גורמים כאלה ואחרים. אנחנו מאוד ברורים בהקשר הזה - כל ניסיון לאתגר את ביטחון אזרחי ישראל, ייתקל בחומה בצורה״.