סקר: העולם נגד הדמוקרטיה

סקר חדש של אוניברסיטת קיימברידג' מעלה כי רבים מאזרחי המדינות המפותחות מביעים אי שביעות רצון גדולה מהמשטר הדמוקרטי בארצם.

ניסן צור , ג' בשבט תש"פ

סקר: העולם נגד הדמוקרטיה-ערוץ 7
אוניברסיטת קיימברידג'
צילום: iStock

מחקר ענק של אוניברסיטת קיימברידג', שהקיף ארבעה מיליון אזרחים במדינות העולם וכלל 3,500 סקרים שונים, העלה כי חלק גדול מאזרחי העולם אינם מרוצים משיטת המשטר הדמוקרטית בארצם.

המדינות היחידות בהן נרשמו אחוזי תמיכה גבוהים למשטר הדמוקרטי היו ארה"ב ובריטניה, בעוד במרבית המדינות המפותחות נרשם חוסר שביעות רצון מוחלט מהמשטר הדמוקרטי.

המחקר נמשך באופן רציף החל משנת 1995, כאשר בשנת 2019 הביעו 58 אחוזים מהנשאלים חוסר שביעות רצון מהדמוקרטיה במדינתם, מספר שיא של כל הזמנים.

"מסביב לעולם כולו, הדמוקרטיות נמצאות במצב של אי מנוחה. אנו מגלים כי חוסר שביעות הרצון מהדמוקרטיה עלה עם הזמן ומגיע לשיא גלובלי של כל הזמנים, בעיקר במדינות מפותחות", אמר אחד ממחברי המחקר, רוברטו פואה.

המחקר הקיף 154 מדינות ברחבי העולם, בהן גם כל המדינות המפותחות. מחברי המחקר טוענים כי הנתונים המפתיעים עלולים להיות תוצאה ישירה של המשבר הכלכלי הגלובלי משנת 2008, יחד עם משבר הפליטים משנת 2015 וכן "כישלונות מדיניות החוץ" במדינות רבות.

מחברי המחקר מתריעים על מגמה של אובדן אמון מוחלט בדמוקרטיה ומצביעים על כך כי עליית הפופוליזם בעולם איננה הסיבה אלא הסימפטום לאובדן האמון בדמוקרטיה. המדינות היחידות במחקר שרשמו עלייה באחוזי התמיכה במשטר הדמוקרטי הן דנמרק, שוויץ, נורבגיה והולנד.