בולטון
בולטון Ohad Zweigenberg/POOL

יועצו לשעבר של הנשיא טראמפ לבטחון לאומי, ג'ון בולטון, מתכוון להדפיס בקרוב ספר, בו הוא יאשר ככל הנראה את טענת יריביו של טראמפ, לפיה הנשיא הפעיל לחץ משמעותי על אוקראינה בדרישה שתחדש את החקירה נגד חברת האנרגיה 'בוריסמה' בה מועסק בנו של ג'ו ביידן כחבר דירקטוריון.

בולטון כיהן בעבר כשגריר ארה"ב לאו"ם, והנשיא טראמפ מינה אותו לתפקיד היועץ לבטחון לאומי. הוא נחשב לידיד מובהק של מדינת ישראל, ולגורם הניצי ביותר בממשל טראמפ, מה שלבסוף הוביל להדחתו בידי הנשיא.

לפי הדיווחים, בולטון דרש מטראמפ שיגיב במתקפה בתוך שטחה של איראן, לאחר שזו הפילה את המל"ט האמריקאי בשמי המפרץ הפרסי.

טראמפ נענה לעצתו והורה על הוצאת מתקפה נרחבת לפועל, אך לבסוף חזר בו, ונראה כי בולטון הגיב בחריפות רבה, עד שטראמפ החליט להדיח אותו מהתפקיד.

דיווחים אחרים בנושא טענו אז כי טראמפ החליט להדיח את בולטון משום שהגיע למסקנה כי הוא אינו יועץ שקול, וכי הוא שש אלי קרב.

לאחר שטראמפ כבר נענה לעצתו והסכים לבצע תקיפה בתוך שטחה של איראן, טוענים דיווחים אלו, הוא התפכח והבין שמדובר בהכרזת מלחמה ברורה, החליט לחזור בו ולאחר מכן להדיח את בולטון ולהחליף אותו ביועץ פחות תוקפני.

כך או כך, בולטון ספג את העלבון בדממה ולא אמר מילה, אבל בתקופה האחרונה החל להתפתות להצעות שונות שבאו מצד המפלגה הדמוקרטית, והחל לפזר רמזים על כך שטראמפ אכן ביצע את העבירה שהדמוקרטים מייחסים לו.

לדברי, הוא הפעיל לחץ על ממשלת אוקראינה לצרכיו הפוליטיים, תוך ניצול לרעה של סמכויותיו כנשיא, ואיום על אוקראינה שאם לא תשתף עמו פעולה, הוא יעצור את הסיוע האמריקאי המוענק לה.

הספר אותו הוא מתעתד להוציא לאור זכה לשם "החדר שבו זה קרה – זכרונות מתוך הבית הלבן" וכולל לפי ההערכות מידע מכלי ראשון אודות שיחות שניהל טראמפ עמו ובנוכחותו סביב הנושא האוקראיני. ככל הנראה הספר יכלול גם מידע בעניינים אחרים שטראמפ היה מעדיף שלא יתפרסם.

בעקבות כך, שיגרה המועצה לבטחון לאומי של הבית הלבן, אזהרה אל עורך דינו של בולטון, ובה היא מזכירה לו כי בולטון חתם על הסכמי סודיות, וחל עליו איסור להדליף מידע מסווג אליו נחשף במסגרת עבודתו בממשל.

"יש לנו חשד שבספר שעומד להיות מודפס יש כמויות גדולות מאוד של מידע מסווג וחסוי" נאמר בפנייה הדורשת ממנו לוודא שהספר עבר את הבדיקות הנדרשות כדי שלא תצא תקלה מתחת ידו.