תלונות: ילדים נחקרים על ידי פקחי משרד החינוך

סגן השר פרוש והשר ליצמן שיגרו מכתבים נוקבים למנכ"ל משרד החינוך בדרישה להפסיק את מערך הביקורות במוסדות המוכש"ר במתכונתו הנוכחית

מיכל לוי , ד' בשבט תש"פ

תלונות: ילדים נחקרים על ידי פקחי משרד החינוך-ערוץ 7
ליצמן
צילום: קובי ריכטר/TPS

הנציגים החרדיים נגד משרד החינוך: סגן השר מאיר פרוש ושר הבריאות יעקב ליצמן שיגרו אתמול (רביעי) מכתבים נוקבים למנכ"ל משרד החינוך.

במכתביהם דורשים ליצמן ופרוש להפסיק את מערך הביקורות במוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי במתכונתו הנוכחית.

"למרות שהוחלט שהביקורות ייערכו בתיאום עם מנהלי מוסדות המוכש"ר", כותב פרוש, "הגיעו אלי תלונות רבות על ביקורות שנעשו ללא תיאום וללא כל הודעה מוקדמת. מנהלים שבמוסדותיהם בוצעה ביקורת, העידו בפני על התנהלות חריגה של הבקרים על פי כל קנה מידה.

לדבריו, הם מתארים מקרים של ביקורות שנעשו ללא אפשרות לליווי של מנהל או איש צוות, צילום פרטים אישיים של תלמידים, ראיונות עם ילדים, וביקורת חטטנית במסכים שעוברת לעתים קרובות את גבול הטעם הטוב".

בדבריו הסב תשומת לב לכך שבמערכת החינוך הממלכתית הושמעה קריאה שלא לשתף פעולה עם ביקורות מטרידות: "גם מנכ"לית הסתדרות המורים, הגב' בן דוד, הוציאה מספר פעמים חוזר למורים ומנהלים בו הבהירה שאין לשתף פעולה עם ביקורות מסוג זה, אך משום מה במוסדות החינוך החרדים הוראה זו אינה תקפה".

ברוח זו שיגר אף שר הבריאות יעקב ליצמן מכתב למנכ"ל משרד החינוך. "כידוע לאורך כל השנים 'החינוך העצמאי' כשמו כן הוא – חינוך עצמאי. אל לאף גורם להתערב בו, בתכניו או בצורת לימודו, ובכל הקשור לשמירה על הייחודיות של החינוך הטהור, צריך הוא להישאר חינוך עצמאי", כתב בפתח מכתבו.

"אני בטוח שגם אתה מכיר ומודע לאיכות החינוך הזה. חינוך ערכי, בו עמלים מחנכיו לשמירה על עולם תוכן טהור וזך. אם כל ראשי מערכות המדינה במשך שבעים שנות קיומה הבינו שיש לשמרו מכל משמר ולא לפגוע בו, כך היה וכך גם יהיה בע"ה. יש לשמור על הסטטוס קוו ולא לפרוץ אותו במאום.

ליצמן תיאר את המתרחש בעת הביקורות. "פתאום מוצאים תלמידי ת"תים את עצמם 'נחקרים' על ידי מבקרים על תכני הלימוד. או צוות פקחים שמתפרס על כל כיתות הלימודים. יש להפסיק זאת מיידית ולא לתת לכך לקרות".