ניקולאי מלאדנוב
ניקולאי מלאדנוב צילום: חן גלילי

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, מזהיר מפני החלת הריבונות בבקעת הירדן בעקבות תוכנית המאה.

"הסכנה הצפויה בימים הראשונים שלאחר הצגת תכנית המאה היא סיפוח ישראלי של בקעת הירדן. זה יסגור את האפשרות למשא ומתן ונורמליזציה עם מדינות האזור, לא יהיו לזה תוצאות טובות", אמר מלאדנוב בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי.

לדבריו, "צריך לראות קודם איך האוכלוסיות באזור מגיבות להצעה הזו, מקווה שלא תהיה תגובה אלימה. צריך לגשת להצעה שהציג טראמפ בצורה קונסטרוקטיבית ואחראית ולבחון התקדמות באופן שלא יעורר תגובת נגד קשה".

מלאדנוב הזהיר מהסלמה ביטחונית בעקבות צעדים חד צדדיים. "אנחנו בסכנה לתגובה אלימה ולכן חשוב לשמור על קונטקסט של משא ומתן המשותף לצדדים. אנחנו בשלב מוקדם עדיין, לא צריך לצפות שהעולם יגיב תוך יומיים להצעה הזו, המדינות השונות צריכות תחילה לבחון וללמוד את התכנית לפני שהן מגיבות".

הוא התייחס גם למצב בעזה. "בהיעדר הסכם שלום, הוצאנו הרבה אנרגיה על מניעת מלחמה בעזה, שלה השפעות הומניטריות מסוכנות לשני הצדדים. התמקדנו עם מצריים בדברים שיכולים לייצב וליצור תנאים להסכמים פולטים. ההסדרים האלו עדיין תקפים למרות האתגרים הלא פשוטים כמו המחאות על הגדר".

"ההסדר הפוליטי היחיד שיכול להחזיק מעמד זו האחדה של השליטה הפלסטינית על הגדה ועזה תחת משטר אחד. את הצעדים הנדרשים בכדי להגיע למצב הזה, לחזון הזה, התחלנו עם המצרים לפני כמה שנים, מאמץ שאילו הצליח היה משפר את הביטחון בגדה ובעזה", הוסיף מלאדנוב.

לדבריו, "התוצאה של מערכה צבאית נוספת בעזה יכולה להיות הרסנית יותר מזו ב-2014. מספיק להסתכל על המזרח התיכון כדי להבין שמקומות ללא שלטון נתפסים על ידי גורמים רדיקליים ומסוכנים, תוצאה שלילית עבור ישראל. לעומת זו הפסקת אש שתאפשר בניית תשתיות חיוניות בעזה תעזור לקדם יציבות אבל לא יכולה להחזיק זמן רב ללא הסדרים משמעותיים יותר".

"כאשר המצב בעזה מדרדר ואין חשמל ומזומן ברחוב ולא נבנות תשתיות חיוניות והביוב מתחיל לזרום לים אז עולה הסיכוי לעימות עם ישראל - איום ביטחוני, סכנה הומניטרית והיעדר אופק מדיני מעלים את הסיכוי למלחמה", סיכם השליח.