בן כספית: "נתניהו יטיל מצור על הבית הלבן כדי שיאשרו לו סיפוח"

העיתונאי בן כספית מעריך כי רה"מ לא יוותר על החלת ריבונות לפני הבחירות, "יש לו את הנכס שנקרא דיוויד פרידמן, שגריר ההתנחלויות".

103FM , ה' בשבט תש"פ

בן כספית
בן כספית
צילום: פלאש 90

העיתונאי ושדרן 103fm בן כספית התראיין לניסים משעל על רקע פרסום תוכנית המאה ושחרור נעמה יששכר מהכלא הרוסי.

בפתח השיחה התייחס כספית לאפשרות שראש הממשלה בנימין נתניהו ישלוף עוד 'שפן' מהכובע, שישבור את התיקו בין הגושים: "הוא כבר לימד אותנו שהכול אפשרי. הוא יכול אפילו לשכנע את טראמפ לתת לכל ישראלי אגרת חוב של ממשלת ארצות הברית בסך 1,000 דולר או משהו כזה".

על פי סקר 103fm כחול לבן עם 34 מנדטים, והליכוד עם 31. כספית אמר כי יש לפער הזה משמעות: "בסך הכול צריך להוסיף לכחול לבן מנדט אחד, ולהוריד לליכוד אחד, ואז תוכל לקרוא לזה 'הכרעת הבוחר'. אם יהיה תיקו בין הגושים אחרי הבחירות במרץ, זה יקשה מאוד על נתניהו לדרוש להיות שוב ראשון ברוטציה. וזה מה שיכול לקעקע את המבוי הסתום".

מצד שני, זה מה שידחוף אותו בשלב הזה לשלוף איזה שפן כדי לשבור את זה, לעצור את הירידה.
"יש הרבה שפנים בקנה. היה פרסום על זה שפולארד יוכל לבוא לישראל. אני לא יודע אם זה שווה מנדטים, לדעתי לא. הוא טס לאוגנדה, אולי כדי להעביר את השגרירות האוגנדית לירושלים, אולי כדי לחתום על הסדר קליטת מסתננים. הדבר היחיד שהוא ממש רוצה, והוא יילחם על זה בכל כוחותיו, ממש יטיל מצור על הבית הלבן - זה סיפוח. עכשיו הוא יודע שהם לא יאשרו לו לספח את הבקעה לפני הבחירות או את כל היישובים. הוא רוצה סיפוח של משהו, גוש עציון או רק מעלה אדומים או אפילו יישוב אחד, איזושהי קומבינציה של סיפוח שקורית".

יהיה לו אומץ לעשות את זה בניגוד לעמדה האמריקנית?
"קודם כל הוא ינסה לשכנע את הנשיא טראמפ. יש לו את הנכס שנקרא דיוויד פרידמן, שעל פניו הוא שגריר ארצות הברית בישראל, אבל במציאות הוא שגריר ההתנחלויות בבית הלבן והשגריר של ביבי בוושינגטון. הוא יפעיל אותו ואת האוונגלים והלוביסטים. רון דרמר הוא נושאת מטוסים שחונה עכשיו מול הבית הלבן - והנשיא טראמפ לא באמת שולט בחומר, הוא ינסה אולי לקבל ברגע של היסח הדעת איזשהו סוג של אישור. השאלה הגדולה היא, בהיעדר אישור אמריקני, האם בנואשותו הוא יהיה מסוגל לבצע מהלך סיפוח על הראש..."

אני אומר לא.
"אני גם אומר לא, אבל אני אומר, בוא לא נתחייב. אין לו הזדמנות שנייה, זה הכדור האחרון במחסנית. אנשי ליכוד בכירים שאני מדבר איתם, אומרים שהסיכוי היחיד שלו לשמור על המבוי הסתום ועל תיקו אמיתי, זה להביא סיפוח אמיתי. זה מה שיביא את ה-300 אלף ליכודניקים שלא באו, לחזור לקלפי, ואת השניים - שלושה מנדטים של ליכודניקים רכים, פרגמטיים, שנמצאים בין הליכוד לכחול לבן, להחזיר אותם הביתה לליכוד. הוא חייב את זה והוא יעבוד על זה עד 2 במרץ".

הוא באמת חשב שאם הוא יטוס למוסקבה ויביא את נעמה, הוא יזכה בעוד 2 מנדטים?
"ברגעים האלה נתניהו לא אנין טעם, הוא אוכל את הכול. הוא אוסף ומלקט. הרי זו לא רק הטיסה למוסקבה, אתה יודע כמה פעמים הוא הבקיע לעצמו גול עצמי השבוע. היו לו כל כך הרבה הישגים, הוא עשה דברים גדולים השבוע, אבל בשביל מה הוא היה צריך לשכנע את מייק פנס להגיד שהרעיון להזמין את גנץ לוושינגטון היה של ביבי? הרי זה מה שהדליק את הנורות האדומות בקוקפיט, זה מה שגרם להם לייצר ערוץ עצמאי לבית הלבן ולא לבוא ולהיות הספיח של הילד המנוזל שנתניהו מביא לטקס בוושינגטון, ולקבל פגישה עם הבית הלבן. בשביל מה הוא היה צריך להודיע, עם סיום נאומו של הנשיא - 'אני מספח ביום ראשון את הכול' ולהגיד ליונתן אוריך לצייץ ציוץ שנמחק מיד, זה הרי מה שהעיר את הדוב. הוא יכול היה, בשקט ובהפתעה, לפתוח את ישיבת הממשלה עם הסיפוח, להצביע, ואחר כך להגיד לאמריקנים: 'לא ידעתי שאסור, פרידמן הבטיח לי'. אותו דבר נעמה יששכר - שחררת אותה, סבבה, לא רע, בשביל מה עם המטוס? בשביל מה להגזים? הרי היא לא חנה סנש".

שמת לב שכששרה מחליטה לשחרר מישהו, זה קורה. היא לחצה על ביבי בעניין גלעד שליט והיא הצליחה. היא החליטה לשחרר את נעמה וזה קרה. תראה איזה כוח יש לה.
"זה גם עובד הפוך, כשהיא מחליטה שמישהו לא ישוחרר זה קורה. ועל הכוח שלה, תאמין לי שאתה לא צריך לספר לי, כבר 20 ומשהו שנה שאני מספר על זה, וזה נכון לגמרי, זה מדויק. תשמע, בקשר לגלעד שליט, היא אמנם הייתה ההשראה, אבל שליט שוחרר כדי להרגיע את מחאת הקיץ. נתניהו ידע שבמחאת הקיץ היו הרבה מאוד שלטים על שליט, הוא ידע שזה קהל של שליט. אבל תמיד יש את הדבר הנוסף שהופך את ההישג עצמו למשהו כבר יותר גרוטסקי, כמו הסיפור של נעמה יששכר שבעיקר גרם לה נזק. הרי בסוף היא לא באמת אשמה שהוא החליט להשמיש את המטוס של כולנו לטובת העניין הזה. עכשיו כולנו מתלהמים עליה ברשתות החברתיות, ויש כבר מיליוני בדיחות. בשביל מה הדבר הזה טוב? 'אובר קיל' זה רע, 'האנדרסטייטמנט' הרבה יותר עובד פה, לפחות לדעתי".

לקראת סיום השיחה, התייחס כספית להתבטאות של ליברמן הבוקר (ו') ב'ידיעות אחרונות', כשאמר: 'נתניהו לא יכול לכהן, יש לי ממשלה אחרת': "חודשים ארוכים מחכים, מתי בדיוק המזימה תתגלה וליברמן יחזור לזרועותיו של נתניהו ושניהם יחרצו לשון לכולנו? אחרי מועד א', אחרי מועד ב', לפני מועד ג' - אז זה כנראה לא קורה. יש כאן משהו הרבה יותר עמוק".

מה זו ממשלה אחרת?
"כנראה שיש לו תיאום מפורט יותר או פחות עם מספיק גורמים במפה הפוליטית, כולל מתוך הבלוק, כולל אולי מתוך הליכוד, שאומרים לו 'איווט היקר, אנחנו לא ניתן לו גם אחרי סיבוב שלישי לגרור את המדינה לסיבוב רביעי, כי אפילו לטירוף הכי מוטרף צריך לשים קץ'. הערת אזהרה, הוא אמר את זה גם אחרי הפעם השנייה, וזה לא הסתייע. אבל פעם שלישית, זה כבר באמת דבר שאף אחד לא העלה על דעתו".