אהוד ברק: סיפוח הבקעה יפגע בביטחון ישראל

ראש הממשלה לשעבר טוען ''הסיפוח של הבקעה פוגע באופן ישיר ביכולות המבצעיות של חיל האוויר הישראלי''.

תגיות: 103FM אהוד ברק
103FM , ה' בשבט תש"פ

אהוד ברק
אהוד ברק
צילום: קובי ריכטר/TPS

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שוחח עם ניסים משעל ב-103fm והביע את דעתו על פעולותיו האחרונות של ראש הממשלה נתניהו ערב הבחירות.

"קודם כל אני רוצה לאחל לנעמה יששכר קליטה מהירה מחדש אחרי הסבל שהיא עברה. אני חושב שאמא שלה יפה עשתה דבר נפלא מבחינתה, ואני חושב שגם לנתניהו מגיע בהחלט קרדיט על זה שהוא פעל לשחררה. אחרי שאמרנו את זה, הצורה שבה זה מתנהל היא הגזמה עצומה.

''יכול להיות שזה נובע מהלחץ של המשפט שמתקרב והבחירות המגיעות, שמוציא את נתניהו מהמקום המאוזן של קבלת החלטות לדברים שעיקרם הפגנה. תפיסה של מערכת הבחירות ושל החיים כולם כאקסטנציה של תוכנית ריאליטי בטלוויזיה, משהו כמו הריצה אל המיליון או הישרדות, שבה אתה כל הזמן צריך להיות בתודעה".

מה הפריע לך?
"הרבה דברים מפריעים בזה. בסוף הרי היא לא סוכנת מוסד שנתפסה בזמן ביצוע של משימה או אפילו חייל של צה"ל שנפל בידי אויב. היא אישה צעירה שעשתה מעשה שטות והגיעה לשדה התעופה עם כמה גרמים של חשיש וכתוצאה מזה נאסרה, אולי בעונש לא פרופורציונאלי ולא מתאים, אבל הדרמה שנוצרה סביב זה, בפמפום של לשכת ראש הממשלה, היא אדירה. יש עוד מאות ישראלים שמפוזרים בכל העולם, ונתונים שם גם כן על עבירות קטנות.

''ראש הממשלה לא מתעסק בהם, וככל שהוא מפריז יותר בהצגה, נראה שהוא לא עושה את זה בשביל נעמה ואמא שלה אלא בשביל עצמו. אתה יודע שהלשונות הרעות, לפני שהיה ידוע כבר שנתניהו חוזר ממוסקבה לתל אביב, אמרו שמשם הוא יטוס אל מודי להודו, ומהודו יטוס אל בולסונארו בברזיל, והיות ועוד לא פתחו את הקו מעל צ'אד, הוא יאלץ לחזור לארצות הברית ושם אפשר להתחיל מחדש את הסיבוב. נתניהו לא רוצה לחזור הנה, לא רק כדי להציל אסירים ישראלים שיושבים בבתי סוהר בעולם אלא לא רוצה לחזור הנה להקראת כתב האישום בבית המשפט".

לפי הסקר שלנו, שום דרמה לא משפיעה על חלוקת המנדטים, התיקו נשמר. האם לדעתך אנחנו הולכים לבחירות מספר 4 בקצב הזה?
"אני מקווה שלא וגם מאמין שלא, אבל אני לא חושב שזה יהיה דבר קל. אני חושב שנדרש מאמץ עליון של גנץ קודם כל, והעבודה-גשר וגם של ליברמן כדי לעשות את כל מה שצריך. הציבור התרגל כבר, מערכת הבחירות הזאת שטופה בכל כך הרבה הגזמות ודברים שעד לפני חצי שנה או שנה היית אומר שלא יכול להיות שזה יקרה אצלנו. הציבור מאבד את הערנות לזה שקורה דבר שהוא באמת לא יעלה על הדעת.

''זה הרי כבר לא כתב חשדות וכולם מבינים שאין שום שחר לאמירה 'אין כלום ולא יהיה כלום', ואין שום שחר לציפייה שבשימוע הכול יקרוס, ועכשיו הוא נאשם, הוא עבריין שדינו עוד לא הוכרע. האפשרות שבן אדם שהוגשו נגדו כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים, לא באיזה עבירות שהוא עשה כשהוא היה בצופים, לפני 60 שנה, אלא שהוא עשה עכשיו, בעודו מכהן כראש ממשלה. המחשבה שבן אדם כזה בכלל יכול לפנות לציבור היא מוזרה ולא הייתה נתפסת, ומי שתפקידו להציף את זה כל הזמן, זו האופוזיציה. לכן אני חושב שצריך להעלות מאוד את הטונים של הקמפיין הזה כדי לטלטל, וצריך לשכנע אנשים בימין הרך שנתניהו מתעתע".

מגיעה לו גם מחמאה על ההישג הגדול של התוכנית הזאת.
"בסופו של דבר יש בתוכנית הזאת אלמנטים טובים לישראל", אמר ברק, עם זאת הוא הוסיף כי "היא הסכם בין 2 צדדים על עניינים שקשורים לצד שלישי", וטען, "זו לא תוכנית שלום, זה החזון של הנשיא טראמפ".

אתה בורח מלתת מחמאה לנתניהו? זה הישג מדיני גדול שלו.
"זה בהחלט הישג של נתניהו שהוא שכנע נשיא אמריקני. היתרון של ישראל שיש נשיא אמריקני שאומר: 'החזון שלי הוא למדינה פלסטינית שהיא רק 70% והיא לא תהיה לגמרי ריבונית, ותהיה לה אמנם בירה במזרח ירושלים, אבל זה מעבר לחומת ההפרדה היום'. זה מאוד נוח לישראל, בעיקר בנושאי הביטחון. אחרי שאמרנו את זה, העובדה שנשיא אמריקני רואה חזון כזה מטילה אחריות כבדה על המנהיגים הישראלים. אנחנו צריכים לבחור מה לעשות עם החופש הזה. הרבה יותר טוב להיות עם עמדה כזאת מאשר עם עמדות אחרות של נשיא אמריקני".

בהמשך התייחס ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק גם לאפשרויות סיפוח יהודה ושומרון ובקעת הירדן, במסגרת תוכנית השלום של הנשיא דונלד טראמפ: "אני בעד סוף מעשה במחשבה תחילה. כמו שאני מצטער שמי שהיה צריך להסב את תשומת ליבו זה דווקא ג'ארד קושנר מכל האנשים או גנץ פה.

''בסוף צריך לשבת וללמוד את זה, זה לא משחק ילדים. על דברים שוליים בהרבה דגרו בממשלת ישראל חודשים. היום, סיפוח בקעת הירדן היום זו שגיאה ונזק לביטחון ישראל. המציאות הנוכחית עם ירדן היא זאת שמאפשרת לנו פעילות מבצעית, תוכניות מבצעיות ודברים עוד הרבה יותר תובעניים מול איראן. הסיפוח של הבקעה פוגע באופן ישיר ביכולות המבצעיות של חיל האוויר הישראלי. מהבחינה הביטחונית זו הפקרות.

''החזון של הנשיא טראמפ לא דורש לספח עכשיו, הוא נותן לנו כלים ובסך הכול אומר דבר חשוב מאוד - שבמקום הפרדיגמה ששררה פעם, שבה ישראל נותנת דברים מוחשיים והפלסטינים נותנים הבטחות על אופי היחסים בעתיד, יש היפוך של הנוסחה".

ברק גם התייחס לשאלה, האם נתניהו יהיה מסוגל לספח לפני הבחירות, והסביר: "אני לא יודע אם הוא מסוגל או לא, אני חושב שזה לא נבון לעשות. נתניהו פועל בצורה שכאילו מטרתו היא בעצם להכשיל את כל הסיכוי שמהתוכנית הזאת ייצא באמת איזשהו הסכם או איזושהי התקדמות. הדרך הנכונה לפעול מול חזון כזה של הנשיא טראמפ היא לדאוג לאינטרס הביטחוני ולאינטרסים האחרים של ישראל".

אתה סומך על נתניהו בשיקולים הביטחוניים?
"בימים כתיקונם, הוא הוכיח יכולת לא מבוטלת, גם מניסיון וגם מאופי. יש לו אופי זהיר, הוא לא רץ להרפתקאות, והיה בזה דבר שהוא מועיל ונכון. היום, תחת האילוצים של הבחירות ותחת החשש המיידי מהגעה לבית המשפט, אנחנו רואים אותו פועל בצורה שהיא בלתי מאוזנת בעליל.

''ראינו דוגמאות לזה כבר בבחירות הקודמות. כמו הלילה שבו הוא התעורר ואמר שצריך לספח את בקעת הירדן, שגם אז זו הייתה הפקרות ביטחונית. וגם בלילה שהוא חשב שצריך לעשות איזו פעולה גדולה בעזה, עד שהיועץ המשפטי, אותו מנדלבליט, הפנה את תשומת ליבו לזה שאי אפשר לקבל החלטה על פעולה שיכולה להתרחב לעימות כולל בלי לכנס את הקבינט.

''בחודשים האחרונים ותחת הלחץ הגובר של אימת המשפט, אני לא סומך על נתניהו ובטח לא על הקבינט שלו עם דמויות כמו סמוטריץ', אוחנה וכיוצא באלה. נתניהו סיים את תפקידו ההיסטורי. כתב האישום שמוגש והמשפט שהולך להיפתח מבהיר שבעצם הוא צדק במה שהוא אמר לפני 10 שנים על אולמרט - אדם שעוסק במשפט שיקבעו את חירותו, לא יכול לעסוק בניהול מדינה.

''אני לא מאמין שאזרחי ישראל יבחרו בו. ואני חושב שהמנהיגים הפוליטיים של המפלגות יגלו אחריות מספיקה כדי להגיד לנתניהו 'שלום, לך להיאבק על חפותך. בית המשפט יכריע בה. אנחנו מאחלים לך בהצלחה, אבל צא מהבמה הפוליטית, אתה לא יכול להמשיך לפעול בה'".