צבי יחזקאלי: ריבונות בבקעה תשמור על ממלכת ירדן

פרשן חדשות 13 צבי יחזקאלי: העולם הערבי מפנה עורף לפלסטינים, זורק אותם בצד הדרך. העולם הערבי השתנה. כולם מפחדים מאיראן.

103FM , ה' בשבט תש"פ

המלך עבדאללה ופמלייתו. ארכיון
המלך עבדאללה ופמלייתו. ארכיון
צילום: STR, פלאש 90

פרשן חדשות 13 לענייני העולם הערבי, צבי יחזקאלי, שוחח עם ניסים משעל ב-103fm וסיפר על הלך הרוח בעולם הערבי וברצועת עזה לאחר הירי לעבר ישראל אמש, ופרסום תוכנית המאה ביום שלישי האחרון.

"החמאס מנסה לעזור לאבו מאזן ועשה איזושהי מחווה כדי להראות שהם משתתפים במחאה הגדולים. שניהם נפגעים מתוכנית המאה ולא רוצים אותה", אמר יחזקאלי, עם זאת הוסיף כי "הציבור הפלסטיני אומר: 'אנחנו דווקא לא רוצים את מה שהמנהיגים שלנו כביכול חושבים על לשחק באש ולהדליק אינתיפאדה'".

אבו מאזן שלח מכתב לנתניהו עם איום בנשק יום הדין כלפי ישראל, כלומר בהפסקת התיאום הביטחוני. אז אני מניח שזה לא איום רציני?
"נשק יום הדין למי? בוא נראה מה יקרה אם לא יהיה תיאום ביטחוני. אני אזכיר גם שכשאומרים תיאום ביטחוני אז כאילו אומרים 'אוי הפלסטינים לא יסגירו לנו מחבלים ולא יהיה תיאום ביטחוני'. התיאום הביטחוני הוא חלק מהאינטרס הפלסטיני, האמת היא שאבו מאזן ושלטונו נסמך על הכידונים הישראלים. ישראל עוזרת לאבו מאזן לפגוע בתשתיות חמאס שמנסות לפגוע בו. במהלך צוק איתן, כאשר אבו מאזן אמר לישראל, 'אתם הורגים את העזתים', הוא ביקש בחדרי חדרים להמשיך לפגוע בהם.

''שלטונו של אבו מאזן הוא תוצאה של התיאום הביטחוני הזה. הוא יכול לאיים, אבל תמיד כשמגיעים לדרגי השטח הפלסטינים, הם אומרים, 'הוא לא התכוון'. יש 100 אלף פועלים פלסטינים שיוצאים לעבוד בישראל ותיאום שלם שמעמיד את הרשות על הרגליים.

''לכן אני לא חושב שאבו מאזן יעשה את זה. זה מראה כמה ייאוש יש ברשות הפלסטינית מהתוכנית הזאת, אבל זה לא חדש, זה ייאוש שאבו מאזן כבר מביא איתו כמה שנים עם הלאווים שלו שאומר: 'אני לא מוכן לשמוע על שום דבר'".

אם אני עכשיו הולך איתך קצת יותר מזרחה למלך ירדן. יש פרסומים שהסיפוח זה יפגע במלך ובירדן יגיבו בחריפות. מה אתה אומר?
"אני חושב ההיפך. הירדנים מנהלים איתנו מערכת ביטחונית מאוד אינטימית. המלך עבדאללה, זה אותו מלך שב-2003, לפני הפלישה לעיראק של האמריקנים, בא ואמר, 'יום אחד יבואו השיעים ויקיפו אותנו, תגנו עליי', ואכן הוא צדק, ואכן ישראל מגנה עליו. בדיוק כמו בשנות ה-70 יש לנו זהות אינטרסים עם המלך, לשמור את שלטון בית המלוכה ההאשמית, ולעזור לו בתיאום ביטחוני".

כלומר אתה רוצה להגיד שירדן והמלך רוצים חיץ ישראלי? הם לא יתנגדו להחלת הריבונות על בקעת הירדן?
"כן, החיץ הישראלי בבקעת הירדן שומר על בית המלוכה. תוציא את ישראל מגבול בקעת הירדן, תשים שם מדינת פלסטינים, ותראה כמה בית המלוכה יהיה בסכנה. אבל הוא חייב לומר כלפי חוץ שהוא בעד גבולות 67' ובעד הפלסטינים, זה המלכוד. מצד אחד הוא אומר שהוא בעד הפלסטינים ובחדרי חדרים אומרים לנו: 'אל תצאו מבקעת הירדן'. שים לב כמה הגבול השקט והבטוח הזה שומר על ירדן, המלך לא צריך עוד בעיות. אבל זה חיזיון התעתועים של המזרח התיכון, לא מה שאומרים הוא מה שקיים. לכן אני חושב, בניגוד לכל ההערכות שהסכם השלום יהיה בסכנה, שדווקא שהות ישראלית ביטחונית בבקעת הירדן, תעזור לבית המלוכה הירדני".

אני רוצה לדבר איתך על התגובות בעולם הערבי בתוכנית הזאת?
"אם יש משהו מהדהד בכל הסיפור הזה, זו הבגידה הערבית. אחד הבלוגרים הערבים דימה את זה לקבוצת פייסבוק, שהשגריר הבחרייני מסכים, השגריר העומאני מסכים, שגריר האמירויות מסכים, כל שאר השגרירים אומרים, 'תפנו אליי בפרטי'. כולם מסכימים, רק אף אחד לא אומר את זה, ורק 3 הגיעו לקבלת הפנים. אתה היית מאמין שסעודיה תגיד שזו תוכנית הגיונית?

''העולם הערבי מפנה עורף לפלסטינים, נוטש אותם, זורק אותם בצד הדרך. אין מה לעשות, העולם הערבי השתנה. כולם מפחדים מאיראן ומכרו את הפלסטינים. איך מישהו אמר לי, 'מכרו את הפלסטינים בחצי חינם'. מדינות ערב כבר לא הולכות להרפתקאות, יש להן בעיות משלהן. הכישלון הזה מהדהד בכל העולם הערבי, עד כדי כך שאפילו לא יודעים איזה נוסח של הודעה להוציא מכינוס הליגה הערבית כי פשוט כולם בעד התוכנית".