"שישי אצל צבי"
סעודת השבת הכי ישראלית בניו יורק

מיטל וצבי וילור צידון פותחים את ביתם לישראלים הרבים שחיים בניו יורק, ומקיימים בביתם ארוחות שבת עם חוויה ישראלית-יהודית.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בשבט תש"פ

מיטל וצבי וילור צידון, תושבי רובע קווינס בניו יורק, פותחים את ביתם כמעט בכל שבת ומארחים ישראלים לסעודות חגיגיות ומלאות בכל טוב.

''הגעתי לניו יורק ב-2002, בחורף, היה קר מאוד והרגשתי בודד בלי המשפחה והחברים ובלי השמש הארצישראלית שלנו", מספר צבי לערוץ 7, ''הבטחתי לעצמי שאעשה ככל יכולתי כדי שבפעם הבאה שמישהו יבוא לארצות הברית יהיה לו מקום להתחבר ולהתאחד עם אחינו הישראלים. האמריקנים קצת שונים באופי שלהם ורציתי מקום שיהיה בו חיבור''.

איך מבשלים סעודת שבת ליותר מ-40 איש?

"בהתחלה זה היה קשה ולקח זמן, עם השנים פיתחנו כישורי מטבח, והיום מצליחים להכין יחסית בקלות סעודה שלמה: 11-12 סוגי סלטים, דגים מרוקאים, חלות, מרק, מנות עיקריות, ולפחות 4-5 סוגי קינוחים. אני מאוד אוהב להכין בשר ואשתי אוהבת להכין דגים ומרקים. אנחנו מתורגלים''.

ספר לנו איך נראה יום שישי אצלך

''קמים בבוקר, מתפללים, הולכים למקווה, עושים קניות והשלמות אחרונות, פירות טריים ושאר דברים שיוכלו לפאר את השבת. האורחים מתחילים לזרום מהשעה 15:00 בצהריים, מדברים כולם וב-19:00 בערב בחורף או ב-21:00 בקיץ מתחילים לזרום כל האנשים, עושים קידוש ביחד ופשוט חוגגים את השבת, אוכלים, מברכים, אני אומר דבר תורה קצר, וגם אחרי הסעודה האורחים נשארים עד שלוש וארבע לפנות בוקר''.

אם אתה צריך לאפיין את הישראלים שמגיעים אליכם, מי הם? תיירים? אנשי עסקים? יהודים מישראל? מניו יורק?

"אני מכוון בעיקר לאנשים שלא נוהגים לשמור שבת ואין להם את אווירת השבת המשפחתית, בתקווה שאוכל להעניק להם את המתנה הזו. אני פחות מכוון לאנשים נשואים, רוצה שיהיו פה חיבורים בין אנשים שהגיעו לארצות הברית.

"גם תיירים מגיעים, אצלנו כל אורח הוא VIP וכולם מוזמנים לבוא אבל אני מכוון בפרסומים שלי בימי שישי לרווקים ורווקות ובימי שבת למשפחות, לייצר קהילה. במוצאי שבת לפעמים אני נכנס לפייסבוק ומגלה שאנשים שהכירו פה יוצאים לבלות, ברוך ה' היו גם כמה חתונות, נוצרו חבורות. בסופו של דבר הרעיון הוא להרגיש שכל האנשים פה נהנים יחד''.

הצופים שרואים אותך עכשיו שואלים את עצמם מי מממן את כל הכנסת האורחים שלך?

"אבא שבשמיים מממן, בניסים גלויים, האורחים תמיד מוזמנים, אני ממליץ לשלם 18 דולר לסעודה, אפשר לשלם יותר או פחות, אני אף פעם לא דורש את הכסף אבל האורחים עוזרים, וכמובן מהכספי מעשר שלנו, יש לנו חברה לבניית אתרים, קידום אתרים, קמפיינים ושיווק דיגיטלי לקהל האמריקני''.

ישראלי שמגיע לניו יורק ורוצה להתארח אצלכם, איך נרשמים?

''אפשר לחפש 'שישי אצל צבי' בגוגל, בעברית או באנגלית, יש לנו יחידות דיור נוחות שאפשר להשכיר מאיתנו. זה נבנה במיוחד לתיירים לתקופות קצרות, ממש קרוב לסאבווי, מנהטן ו-JFK. כמובן הכל חייב להיות בתיאום מראש, אנחנו לא מארחים כל שבת, בערך שלוש פעמים בחודש, ההרשמה היא בימי שלישי ורצוי להזמין מקום לסעודות מראש".