הרב רפי פרץ:
אבחון לילד בלי לפשוט את הרגל

תלמידים ב-37 רשויות ברחבי הארץ יכולה לבצע אבחון במימון משרד החינוך. מקסום הצלחת התלמידים בכל דרך היא ערך עליון.

שר החינוך הרב רפי פרץ , ז' בשבט תש"פ

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
Photo by Olivier Fitoussi/Flash90

בימים אלה מתבצעים בפעם הראשונה, אבחונים לתלמידים במסגרת התכנית "מלקויות ללמידה" - במימון משרד החינוך. מדובר על תכנית צומחת שהחלה ב-15 רשויות מקומיות והשנה הרחבנו אותה ל-37 רשויות.

בסוף תהליך ארוך בו בדקנו פרמטרים רבים ולאחר שאותרו תלמידים עם חשש ללקויות למידה והתבצעה איתם עבודה פרטנית, נכון להיום 1,239 תלמידי כיתות ט' עוברים אבחון מקצועי בשירות פסיכולוגי חינוכי בסבסוד עבור כל תלמיד שנע בין 1,500 ועד 3,000 שקלים. בהתאם לאבחונים שיתבצעו ובמידה ויצטרכו, יותאמו ההבחנות המתאימות לתלמידים.

הבשורה להורים היא שאם בשוק הפרטי נאלצים לשלם כ-1,500 שקלים ומעלה מזה, הרי שההורים ברשויות שבהן מיושמת התכנית, משלמים סכום סמלי בלבד: אבחון דידקטי או פסיכולוגי: 200 שקלים. אבחון מורחב (פסיכו-דידקטי): 300 שקלים.

מלקויות ללמידה היא תכנית מערכתית לטיפול בתלמידים עם לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז. התכנית כוללת ליווי וטיפול מקצועי של תלמידי חטיבות הביניים, ומימון אבחונים לתלמידים אשר צוות מקצועי המליץ להפנות לאבחון, על מנת לבחון האם זכאי להתאמות בדרכי היבחנות בתיכון.

מקסום הצלחת התלמידים בכל דרך היא ערך עליון. מערכת החינוך פועלת מסביב לשעון בכדי לספק לתלמידים את כל הנדרש להם, הן מהבחינה הערכית והן הלימודית על מנת שיצליחו להביא עצמם לידי ביטוי בצורה הטובה והמיטבית ביותר.