מפגש החירום
מפגש החירום צילום: דוברות

ביום חמישי האחרון התקיים בקיבוץ כפר עציון כנס חרום אזורי בסוגית תוכנית המאה, ביוזמת חברת רשימת ימינה שרה ב"ק, תושבת הקיבוץ.

בדיון השתתפו פעילים מרכזיים מהגוש ומחוצה לו בהם גם כמה מראשוני המתיישבים באזור. זאת לנוכח החשש מהקמת מדינה פלסטינית כפי שעולה מתכנית המאה.

בין המשתתפים היו אל"מ רון שכנר לשעבר ראש מועצת יש"ע, עוה"ד אליקים העצני ובנו בועז, הרב עמיחי גורדין מישיבת מישיבת הר עציון, נעם ארנון דובר הישוב היהודי בחברון, אמיתי פורת, מזכ"ל הקיבוץ הדתי. מנשה לוינגר, עוה"ד שמחה רוטמן, מפני קדם, מאיר אינדור,יו"ר אלמגור. ירון רוזנטל מנהל ביס"ש כפר עציון, עדנה אלמקייס מהר גילה, איציק רוזנברג, לשעבר מהנדס המועצה אזורית גוש עציון. שיבי וצורי פרומן מתקוע.

בדיון ארוך ונוקב, עלו קולות מודאגים באשר לסיכויים ולסכנות שיש בתכנית. וכן להיערכות הנדרשת בשטח בהיבטים הביטחוניים, ההתיישבותיים והמשפטיים.

חבר הכנסת לשעבר אליקים העצני יצא נגד התכנית, "התכנית היא רעל עטוף בסוכריה. והאמריקאים רוצים שנבלע הכל ביחד: את המדינה הפלסטינית המסוכנת שהיא דבר בלתי הפיך עם משמעויות בינלאומיות, עם הריבונות הישראלית שתהיה הפיכה בממשלות הבאות. אסור לתת לנתניהו להעביר את התכנית שיזם".

אמיתי פורת והרב גורדין הביעו דאגה מהקמת מדינה פלסטינית ומיישובים מבודדים. אולם אמרו שצריך להפיק את המיטב מהתכנית ו"לדחוף להחלת ריבונות שתיטיב עם חיי התושבים, ללא קבלת רעיון המדינה הפלסטינית".

רון שכנר ואיציק רוזנברג הביעו בין השאר דאגה מהשלכות התכנית - מבידודם הביטחוני של היישובים, מההקפאה ועוד. רוזנברג ציין, "עלינו לנצל את השעה לסידורים הכרחיים ומידיים באם התכנית תתממש כמו כבישים מתוכננים שמחכים לאישור ולתקציב".

במהלך הדיון הציג נעם ארנון את המפה המתוכננת והראה כי בניגוד מוחלט למה שנאמר בטקס בוושינגטון על משמעותה וחשיבותה של חברון, לפי המפה חברון נמסרה כולה לשליטת אש"ף, צעד שמשמעותו ברורה - חיסול כל נוכחות יהודית. לדבריו, "האמירה ש'הערבים ממילא לא יסכימו' לא מוחקת ולא מבטלת את המשמעות החמורה והאסונית שיש להסכמת ממשלת ישראל למפה כזו". ארנון קרא להודיע מיד על בטלות ההכרזה הזו על כל המשתמע ממנה.

מנגד טענו צורי ושיבי פרומן כי הם אינם מודאגים ממדינה פלסטינית שבמידה רבה קיימת כבר היום, אך פתרונות אמיתיים להמשך החיים שלנו ביהודה ושומרון יבואו דווקא מתוך דיאלוג עם הערבים. לדבריהם, התוכנית היא אופציה בכך שהיא מניחה שהנוכחות של הישובים במרחב זו עובדה מוגמרת, כמו שהנוכחות שלהם פה זו עובדה.