בני בגין: אין לאפשר ריבונות ערבית ממערב לירדן

השר לשעבר בני בגין מביע התנגדות חריפה לרעיון של אימוץ תוכנית המאה במלואה על ידי הממשלה, ושולל את רעיון הקמת מדינה פלסטינית.

ערוץ 7 , ז' בשבט תש"פ

בני בגין: אין לאפשר ריבונות ערבית ממערב לירדן-ערוץ 7
בני בגין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השר לשעבר ואיש הליכוד בני בגין הביע בצהריים (ראשון) התנגדות חריפה לרעיון לפיו הממשלה תאשר בהחלטה רשמית את תוכנית המאה שהציג בשבוע שעבר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

בראיון לרשת ב' אמר בגין, "זה מסמך מעניין אבל הוא איננו תוכנית, גם האמריקנים מכנים את המסמך הזה 'מסמך חזון', גם המפות המופיעות בו מכונות מפות חזון".

"המסמך הזה כמובן לא יכול להתממש במציאות ולכן צריך לראות בו מסמך עדכון של המדיניות האמריקנית באזורינו. יש בו חשיבות מסוימת אבל צריך להקפיד להשאיר אותו בתוך שכזה", ציין בגין.

בגין הסביר, "זה מסמך אמריקני, אין צורך וגם אסור לאמץ אותו כתוכנית של ישראל. זה רעיון טיפשי. בגלל המרכיבים המאוד שליליים שיש בתוכנית הזאת"

כאשר התבקש בני בגין להבהיר מה בעיניו פסול בתוכנית המאה הוא ציין את הכוונה להחיל "ריבונות ערבית בשטחי מולדתנו ממערב לירדן".

"אוכל לספר לך שלפני נאום בר אילן וגם אחרי שננאם נשאלתי על עמדתי על האפשרות של אימוץ הנאום בכנסת ובממשלה שללתי זאת מיד ואני חושב שהיתה לכך תרומה חלקית לפחות לעובדה שהנאום לא אומץ עד היום על ידי הממשלה וגם לא הועלה בכנסת. זה לא היה וגם אסור שזה יהיה", ציין בגין.

בין האלמנטים השליליים בתכנית ציין בגין גם כי "כדי להשיג את השטח הרצוי עבור אותה ריבונות ערבית המכונה במסמך מדינה פלסטינית, מתכוונים להכפיל, באומדן גס, את שטח חבל עזה. מוסרים חלקים של הנגב בשביל העניין הזה שהוא פסול מעיקרו".

עוד הוסיף בגין, "מובלעות של ישובים יהודים בתוך שטח ערבי זה דבר שאי אפשר לקבל, ואציין עוד נקודה שאסור לקבל אותה זו עצם העלאת האפשרות של סיפוח של עשרה ישובים ערבים ובהם על פי חשבוני כמאתיים וחמישים אלף נפש, סיפוחם הצפוי למדינה ריבונית פלסטינית, אסור לכפות עליהם שום פתרון שכזה".

בגין הבהיר מנגד כי האור הירוק להחלת הריבונות גם הוא איננו גורם לו לבטל את התנגדותו לתוכנית, "אף פעם לא חשבתי שיש בהילות בהחלת החוק על חלקים נוספים ביו"ש. לא צריך לקפץ על הגבעות, זה לא קול דודנו".