יוני בן מנחם: הליגה הערבית נתנה סטירת לחי לנשיא טראמפ

הפרשן לענייני ערבים, יוני בן מנחם, מדבר על דמדומי כהונת יושב ראש הרשות הפלסטינית. "קשה לו להתרכז, שכח דברים, גמגם, התבלבל".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' בשבט תש"פ

יוני בן מנחם: הליגה הערבית נתנה סטירת לחי לנשיא טראמפ-ערוץ 7
סאיב עריקאת עם אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית
צילום: REUTERS/Mohamed Abd El Ghany

מצב בריאותו של אבו מאזן הולך ומתדרדר. האם תקופת שלטונו ברשות הפלסטינית קרובה לסיום?

יוני בן מנחם, מומחה לענייני ערבים מהמרכז הירושלמי לענייני ציבור והמדינה, סיפר לערוץ 7 כי "בשבוע שעבר דווח הגיע אבו מאזן לקבל טיפול בבית חולים ברמאללה.

''אפשר להבחין שקשה לו מאוד להתרכז, למרות שהוא קרא נאום מהכתב. הוא שכח דברים, גמגם, התבלבל ולצידו ישב סאיב עריקאת בתפקיד 'הלחשן' כדי להזכיר לו".

"הוא די מזכיר את התקופה של יאסר ערפאת לפני שהוא מת. אבל אצל ערפאת ראינו שהידיים שלו מתחילות לרעוד ואבו מאזן עוד לא שם. אני מכיר אותו הרבה מאוד שנים והוא מתבגר מאוד ונזקק תמיד למישהו שיסייע לו ויזכיר לו".

בן מנחם חושב שאבו מאזן הצליח לפגוע ביוזמה האמריקנית לתוכנית המאה, במהלך כינוס הליגה הערבית. "ראינו פה בתוך זמן קצר מאוד מהפך, כי לפני הנאום של טראמפ היו תגובות תומכות של כמה ממדינות ערב המתונות – סעודיה, מצרים ומדינות המפרץ. בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית היתה התייצבות מלאה של כל מדינות ערב לדחיית העסקה של טראמפ.

''מה שראינו אתמול הוא שפשוט הליגה הערבית נתנה סטירת לחי לנשיא טראמפ וכל הטיעון של ג'ארד קושנר על המתנה לצד השני לא תופס, כי הפלסטינים דחו את התוכנית על הסף ולמעשה ניתן להחיל ריבונות".

לדברי בן מנחם, מדינות ערב תמכו בתחילה במתווה השלום ולכן לאבו מאזן יש כאן הישג משמעותי. "אנחנו יודעים ששליחי הממשל עבדו קשה מאוד מול מדינות ערב ובכיוון של הרשות הפלסטינית. אמנם טראמפ ניסה להתקשר לאבו מאזן שדחה את השיחה, אבל היה ערוץ ביטחוני אמריקני-פלסטיני שהועברו בו מסרים.

''ראינו מיד אחרי ההצהרה של הנשיא טראמפ תגובות חיובית מצד המדינות המתונות. אחרי שאבו מאזן ראה את זה הוא עשה לובינג נגדי, הצליח להביא לכינוס דחוף של שרי החוץ הערביים בקהיר והצליח במגעים שקטים ובשיחות אישיות מול מדינות ערב המתונות – לשנות את עמדתן".

בן מנחם גם מעריך שהקרב על תפקיד יושב ראש הרשות הפלסטינית הבא יהיה עקוב מדם. "יש שם קרב ירושה קשה מאוד בין כל צמרת הפתח'. יש לפחות עשרה בכירים בארגון שרואים את עצמם כיורשיו הפוטנציאליים של אבו מאזן, לכל אחד מהם יש מיליציה חמושה שפועלת בשטח.

''יש גם תהליך של הצטיידות בנשק והתחמשות ליום שאחרי כי ברור שתהיה התפרצות אלימה וניסיון להשתלט בכוח על מרכזי הכוח – המוקטעה ברמאללה, הטלוויזיה הפלסטינית – וכך להראות שמי שמחזקי בסמלי השלטון יוכל להכתיר את עצמו כיורש".

"לפני כמה ימים עצר מנגנון הביטחון המסכל של הרשות הפלסטינית חולייה שגוייסה על ידי בכיר הפתח' תאופיק טיראווי ותכננו לפגוע בבני משפחה של הגנרל מג'ד פרג' ראש המודיעין הכללי. השניים מתחרים ביניהם על הירושה של אבו מאזן וזה מעיד על המצב שבו אנחנו נמצאים. גם מוחמד דחלאן שגורש מהשטחים ושוהה באבו דאבי, הצליח להשיג לעצמו מרכזי כוח באזורים רבים", מוסיף בן מנחם.

לדבריו, "המצב הזה מאוד מסוכן כי ברגע שאבו מאזן ירד מהבמה הפוליטית, אם ימות או ייכנס למצב של חוסר תפקוד, צפויה אפשרות של כאוס בשטחי הרשות הפלסטינית וזה כמובן ישפיע גם עלינו, כי יש עשרות אלפי אזרחים ישראלים שנעים בצירים המרכזיים ביהודה ושומרון ובדרך כלל כשיש מאבקי כוח יש עלייה בפיגועים נגד ישראלים".