הושק ספרו של ישראל טל ז"ל
סגן רמטכ"ל: ''ספר חובה על מדף הספרים של כל מפקד בצה''ל''

הספר מגולל וחושף שורת אירועים חשובים בפיקוד העליון, החל מהימים שקדמו למלחמת יום הכיפורים ועד שלהי המלחמה.

ערוץ 7 , ז' בשבט תש"פ

סגן רמטכ"ל: ''ספר חובה על מדף הספרים של כל מפקד בצה''ל''-ערוץ 7
סגן הרמטכ"ל זמיר בהשקת הספר
צילום: דובר צה"ל

ביום חמישי האחרון התקיים בלטרון טקס השקת ספרו של סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף ישראל טל (טליק) ז"ל, "ישראל טל: פרקים למלחמת יום הכיפורים".

הספר מגולל וחושף שורת אירועים חשובים בפיקוד העליון, החל מהימים שקדמו למלחמת יום הכיפורים ועד שלהי המלחמה, מנקודת מבטו האוטוביוגרפית של מי שכיהן כסגן הרמטכ"ל וראש אג"ם באותה התקופה.

לאחר מותו של טל ז"ל, נמצאה טיוטה לספר המדובר על ניהול אירועי יום הכיפורים בפיקוד העליון. בהתבסס על חומר תיעודי רב ששמר, חקר בנו יאיר פרקים שונים בקורות המלחמה והשלים את כתיבת הספר, בשילוב נרחב של הערות, תובנות וסיפורים אישיים מרגשים.

צילום: דובר צה"ל

למעמד הטקס הגיעו סגן הרמטכ"ל הנוכחי, אלוף אייל זמיר, שהחל את דרכו, כמו "אבי טנק המרכבה", כשריונר גאה, ודוברים ואורחים נוספים, ביניהם השר לשעבר דן מרידור ופרופסור זאב שטרנהל.

״הספר יתפוס מקום מרכזי אצלי", הצהיר סגן הרמטכ"ל. "הוא ספר חובה על מדף הספרים של כל מפקד בצה״ל. יש בו אוצר מקצועי, ערך לימודי והיסטורי".

״האירועים מנקודת המבט של טליק במלחמה הדרמטית, מלחמת יום הכיפורים, שמעצבת אותנו עד היום, הם באמת סיפורים שלא סופרו. הספר שזור בלקחים מקצועיים. מדובר שם הרבה על אסטרטגיה, טקטיקה, מפקדים, מנהיגות ופיקוד - הלקחים האלו תקפים עד היום, ומשפיעים גם על תר״ש תנופה, שאנחנו מדברים עליו כיום״, ציין אלוף זמיר, ״האויב והעידן השתנו - אבל המקצוע לא השתנה״.

עוד הדגיש סגן הרמטכ"ל את חשיבות הטנק והעוצמות המשוריינות גם בימינו: "הטנק הוא כלי עוצמתי, נייד, ממוגן, בעל יכולת ראיית לילה והוא סוגר מעגלים באופן עצמאי, ובשילוב כוחות חי״ר והנדסה, אנחנו צריכים להתבסס על צוות הקרב המשולב שיביא את היכולת שלנו לתמרן באופן יבשתי - ולהצליח לעמוד במשימות מורכבות״.