ג'ארד קושנר:
אם הפלסטינים לא ימלאו את התנאים, ישראל לא צריכה להכיר בהם כמדינה

בראיון ל-CNN אמר יועצו של טראמפ כי אם הפלסטינים לא יעמדו בתנאים לא תהיה להם מדינה. "הדבר הכי מסוכן הוא מדינה נכשלת".

ערוץ 7 , ז' בשבט תש"פ

ג'ראד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אמר היום (ראשון) בראיון לרשת CNN כי אם הפלסטינים לא ימלאו את התנאים שנדרשים מהם בתוכנית המאה, ישראל לא צריכה להכיר בהם כמדינה.

''אם הפלסטינים רוצים לחיות חיים רגילים ונורמליים, יש להם מסגרת לעשות זאת", אמר קושנר. "אם הפלסטינים לא חושבים שהם יכולים לעמוד בתנאים האלה, אנחנו לא יכולים להכיר בהם כמדינה ולסכן את ישראל''.

לדברי קושנר, הרשות הפלסטינית כיום היא "מדינת משטרה. לא בדיוק דמוקרטיה משגשגת". הוא הדגיש כי ''הדבר הכי מסוכן הוא מדינה נכשלת''.

מוקדם יותר היום פנה ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה להחיל את הריבונות ביו"ש ובבקעת הירדן כבר בישיבת הממשלה הקרובה.

"כולנו מכבדים את נשיא ארה"ב טראמפ, שנוטה לטובת ישראל יותר מאשר קודמיו, אבל אדוני ראש הממשלה, אנחנו בחרנו אותך בבחירות במדינת ישראל, לא בחרנו בבחירות בארצות הברית את טראמפ, אפילו לא בחרנו את ג'ארד קושנר", כתב דגן.

הוא הדגיש כי ''מדינת ישראל היא לא רפובליקת בננות. אנחנו לא נהיה כלי שרת של אינטריגות פנימיות בתוך הבית הלבן. החלת הריבונות היא דבר נכון ואסטרטגי. זה מה שאזרחי מדינת ישראל מצפים ממך, זה מה שהצהרת בבית הלבן''.

דגן הציע לנתניהו לומר לנשיא טראמפ כי ישראל מכבדת את עמדתו אבל היא תעשה מה שטוב לה. ''זהו אינטרס קיומי של מדינת ישראל, זהו רגע היסטורי ואתה ראש הממשלה יש לך את הזכות לממש אותו.

"זוהי דרישה ערכית ובסיסית. חצי מיליון מתיישבים ביהודה ושומרון חיכו די. ארה''ב מוכנה באופן עקרוני להחלת ריבונות, אין צורך לחכות גם לחתימת ידם בישיבת הממשלה. התלות שמגלה מדינת ישראל בארה"ב מוגזמת ולא לכבודה. בגין ידע להחיל ריבונות על רמת הגולן נגד עמדת ארה"ב, אשכול ידע להחיל ריבונות על מזרח ירושלים גם הוא נגד עמדת ארה"ב. רוב ההחלטות האסטרטגיות החשובות של מדינת ישראל התקבלו נגד עמדת ארה"ב כולל ההכרזה על הקמת המדינה''.

עוד הוסיף דגן במכתבו לנתניהו, ''אתה מנהיג גדול, ועשית דברים גדולים אבל כל זה עלול לרדת לטמיון בשל כניעה לוויכוחים בבית הלבן שאין להם שום קשר לישראל. אנחנו מצפים מראש הממשלה להעלות את נושא החלת הריבונות להצבעה בממשלה כבר השבוע, ללא הכנסת נושא מדינת הטרור בלב הארץ להחלטה, כפי שצריך היה לעשות מזמן. כל דבר אחר עלול להיות בכייה לדורות ועלול להביא להפלת שלטון הימין בבחירות".