השגריר דיוויד פרידמן:
"התוכנית תשמור על הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון"

שגריר ארה"ב בישראל: תוכנית המאה גם תשמור על הדמוקרטיה הישראלית וגם תעניק לפלסטינים אפשרות לפרוח.

ערוץ 7 , ח' בשבט תש"פ

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, אמר בראיון לרשת השידור הנוצרית בארה"ב (CBN) שתוכנית המאה שנחשפה בשבוע שעבר גם תשמור על הדמוקרטיה הישראלית וגם תעניק לפלסטינים אפשרות לפרוח.

"התוכנית תשמור על ריבונות ישראל ביהודה ושומרון ותיצור הזדמנות לפלסטינים לחיות בשלום ובכבוד ושגשוג", אמר פרידמן בראיון, שהתקיים כיממה לאחר שהתוכנית נחשפה על ידי הנשיא טראמפ.

פרידמן אמר כי הוא אינו מופתע מכך שההנהגה הפלסטינית דחתה את התוכנית על הסף אך הוסיף כי הוא מאמין שיש תקווה בקרב הפלסטינים עצמם.

"האנשים בשטחים סובלים. התוכנית נועדה, אם לא להחזיר או להשיג את אמון ההנהגה, אז לפחות להשיג את האמון של העם הפלסטיני. ההנהגה הפלסטינית נכשלה במשך דורות", אמר השגריר.

על אף העובדה שהתוכנית כוללת את פיתרון שתי המדינות, פרידמן הבהיר כי מדינה פלסטינית תוקם לאחר שהפלסטינים יעמדו במספר תנאים, בהם פירוק ארגונים כמו חמאס והג'יהאד האיסלאמי מנשקם והפסקת תשלום המשכורות למחבלים.

"יש מסלול למדינה פלסטינית, אך הפלסטינים הם אלה שנושאים באחריות לכך שהדבר יתממש", אמר פרידמן, שהדגיש כי התוכנית עצמה היא תוכנית רצינית, שמשרטטת גבולות ממשיים למדינה פלסטינית.

השגריר ציין גם כי התוכנית של ממשל טראמפ מכירה בסמכות של ישראל על שטחי יהודה ושומרון.

"התוכנית קובעת שארצות הברית תכיר בריבונות הישראלית על כל היישובים היהודיים, כל ההתנחלויות ביהודה ושומרון, כך שיהיו חלק מישראל. איש לא יצטרך לפנות את ביתו", הדגיש.

לשאלה מדוע ממשל טראמפ מרגיש כי חשוב לוודא שישראל תהיה בעלת סמכות ושליטה סופית על יהודה ושומרון, ענה פרידמן: "האזור הזה נמצא בחלק מאוד נפיץ של העולם והדבר האחרון שהעולם צריך, הדבר האחרון שהאזור צריך, הוא מדינה פלסטינית כושלת שעליה נראה את דאעש, אל-קאעידה או חיזבאללה או מישהו אחר".

"ולכן העובדה שישראל שומרת על שליטתה הצבאית מהנהר לים התיכון מעניקה לי קצת נחמה מבחינה פוליטית וביטחונית, אך גם מבחינה דתית, שאין נסיגה של המדינה היהודית משטח מקראי", הוסיף.