סיפור פרסי
סיפור פרסי צילום: יחצ

איראן והיהודים שחיו בה, משמשים סופרים רבים. אורח חייהם המיוחד, ובמיוחד לפני עליית שלטון האייתולות וגם לאחריו, מהווים רקע מעניין, שונה ומרתק לחיים במדינה שכל כך השתנתה ביחסה ליהודים.

לפני כמה שנים ראה אור אצלנו הספר תרנגול פרסי, סיפורה של משפחה מאיראן, שעזבה חיים שלמים בטהראן כדי להגיע לארץ ישראל. על רקע שכונת עולים ירושלמית, מסופר סיפור חייהם לאחר שעלו לארץ האבות.

ספר חדש, סיפור פרסי, הוא רומן אותנטי המהווה המשך עלילותיהם של בני משפחת לוי, גיבורי הספר "תרנגול פרסי".

שנות השישים בישראל הן שנים קשות לאבּרהים, אב המשפחה, לאחר שעזב בטהראן מעמד חברתי גבוה, בית מרווח ואת הנשים שאהב לתת בהן את עינו, ובא לגור בצריף דל בירושלים.

גם אשתו מוּלוּק מחפשת את דרכה ואת מקומה בארץ החדשה. היא אינה מסוגלת לוותר על אהבתה הסודית להרצל, השליח מארץ ישראל, שהחלה עוד בטהראן ובעזרת אופיה המיוחד וכישוריה מצליחה לבסס מעמדה בקרב נשות השכונה כמנהיגה.

סיפורם הססגוני, החם ומלא התהפוכות של אבּרהים, מוּלוּק ושלוש בנותיהם נרקם בהווי החיים בארץ ובאיראן

על קשיי ההגירה מקלים הזיכרונות, השמירה על המסורת העתיקה, המנהגים והתרבות שנמשכות שנים.

המחברת, פרי סני, ילידת טהראן, היא מרצה מבוקשת על ספריה ועל איראן ופעילה חברתית בתחומים רבים. סיפור פרסי הוא ספרה השלישי. ספריה הקודמים, תרנגול פרסי ומכתבי אהבה מטהרן זכו להערכה ולהצלחה רבה.

הספר הנוכחי שהוא המשך כאמור ל'תרנגול פרסי' הוא סאגה משפחתית, מרתקת, המתוארת על רקע היסטורי, אותנטי של חיי היהודים בתקופה שלפני מהפכת חומייני.

הספר מעלה ניחוחות, טעמים וצבעים ססגוניים, הרוקמים ביד אמן את ההוויה היהודית באיראן של פעם.

מספר הסיפורים יוסי אלפי תיאר את הספר כספר המאיר בשפה ברורה את עולמות הסוד הפרסיים. אכן. האופל, החשיכה והמיוחדות של החיים באיראן, הופכים תמיד מרתקים ומעניינים יותר וככל שנוקפות השנים זה אפילו מעצים את הסיפור.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו