טראמפ ביטל האיסור על שימוש במוקשים

"ההגבלה על ייצור ושימוש במוקשים עלולה להציב את חיילי צבא ארה"ב בנחיתות חמורה מול צבאות אויב", הוסבר בבית הלבן

בן שאול , ח' בשבט תש"פ

טראמפ ביטל האיסור על שימוש במוקשים-ערוץ 7
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט לבטל את האיסור שהטיל קודמו בתפקיד, ברק אובמה על ייצור ושימוש במוקשים נגד אדם בידי צבא ארה"ב.

ההחלטה האמורה התקבלה על ידי אובמה לפני כשש שנים, ובאותה העת נימק זאת הנשיא לשעבר בכך שהמוקשים מונחים באזור הלחימה בזמן מלחמה, אבל הם נשארים טמונים בקרקע גם שנים רבות לאחר מכן, וגורמים לפגיעה קשה באזרחים.

אובמה אסר אז על ייצור מוקשים ועל שימוש במוקשים קיימים, אך הגביל את האיסור רק למוקשים נגד אדם, ולא למוקשים שמנגנון ההפעלה שלהם מופעל רק על ידי משקל כבד, שנועדו לשימוש נגד טנקים.

החלטתו של טראמפ מבטלת את האיסור אבל מטילה גם היא מגבלות מסוימות על ייצור המוקשים. על פי ההחלטה, המוקשים שיוטמנו בקרקע צריכים להיות בעלי יכולת להשמדה עצמית בתוך 30 יום מרגע הטמנתם, וכן בעל מנגנון נטרול שיאפשר לשלוף אותם מהאדמה מבלי שיתפוצצו, עוד לפני שישמידו את עצמם.

ההיגיון בהנחיה זו הוא שהמוקשים ימנעו התקדמות מהירה של צבא אויב, וגם אם האויב יפעל לנטרל אותם, הדבר ידרוש ממנו זמן ויאפשר לצבא ארה"ב להגיב בהתאם מבעוד מועד.

מהבית הלבן נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר שהנשיא הגיע למסקנה שהאיסור על ייצור ושימוש במוקשים נגד אדם, מהווה מגבלה חמורה שעלולה לפגוע ביכולותיו של צבא ארה"ב, אל מול אויבים שאינם מחויבים לרף מוסרי גבוה כל כך: "זה מציב את חיילינו בנחיתות חמורה מול צבאות אויב".

יש לציין כי בפועל לא עושה ארה"ב שימוש במוקשים נגד אדם כבר שנים רבות, הרבה לפני שאובאמה נכנס לתפקיד ולמעשה מאז מלחמת המפרץ הראשונה, בשנת תשנ"א, לא הוטמנו מוקשים נגד אדם, על ידי צבא ארה"ב.