מכתב פתוח לנער לקראת ראיון הקבלה לישיבה

לקראת תקופת המבחנים לישיבות התיכוניות פונה המורה אבינועם הרש במכתב חיזוק ועידוד לתלמידים הנתונים בלחץ.

אבינועם הרש , ח' בשבט תש"פ

אבינועם הרש
אבינועם הרש
עצמי

נער יקר!

הבנתי שכבר כמה ימים שאתה לא מצליח להירדם וכולך טובע במחשבות לקראת ראיון הקבלה לישיבה התיכונית שאמור עוד מעט להיות לך.

אתה בטוח שאתה חייב ללכת דווקא לישיבה הזו בגלל שכל החברים הטובים שלך הלכו לשם. חוץ מזה מה החבר'ה יחשבו כשהם יתקבלו ורק אתה תקבל מכתב דחייה?

אמא סיפרה לי שכבר כמה ימים שאתה לא מצליח לאכול כמו שצריך בגלל המתח שהתלבש עליך ומשתק אותך:

יכול להיות שאתה פחות איכותי מהחברים שלך? שבגלל שיש לך כל מיני בעיות של קשב וריכוז והציונים שלך לא בשמיים והישיבה הזו גם ככה לא חייבת לקבל אותך אז כולם ידעו שאתה התלמיד הכי פחות איכותי מכולם?

ומה יחשבו בסניף? הרי זה לא סתם שכל המדריכים התקבלו לישיבה הזו. היא תו תקן לאיכות. לקלאסה. ומי שלא מתקבל כנראה... איך לומר בעדינות... אין לו את זה.

ובכלל, עובדה שכל הבוגרים של הישיבה הזו כמו שהישיבה אוהבת לומר, השתלבו בצמרת העשייה של מדינת ישראל. ומי שלא התקבל? טוב נו, חבל להשחית עליו מילים.

אז רציתי להגיד לך כמה דברים:

קודם כל שתדע שהקבלה לישיבה הזו לא אומרת כלום. אבל ממש כלום. אז אתה יותר חלש במקצועות הליבה, אז מה? יכולים להיות לך כל כך הרבה כישורים מיוחדים שכמו פרפר כרגע נראים לך כמו גולם, אבל אם הזמן והשנים אתה תראה איך שהם נהפכים לפרפר יפה שיעוף גבוה וכולם יראו אותו.

אולי אתה מנגן מדהים ואולי יש לך אינטליגנציה רגשית וחברתית נהדרת ואולי הישיבה הזו מחפשת טיפוסים מסוג מסוים. האם בגלל זה אתה פחות מוכשר מהחברים שלך? שטויות.

אבל יש משהו אחד שאתה חייב להבין: הדימוי העצמי שלך לא אמור להיקבע לפי איזה בוחן של ישיבה תיכונית או לפי מכתב דחייה או קבלה כל שהוא. ממש לא. הדימוי שלך ייקבע לפי האידאלים וערכים שחשובים לך!

שמעתי על תלמיד שהתקבל לאחר שכל הציונים שהוא השיג נתנו לו במרמה. הישיבה ראתה תלמיד שיש לו עשיריות במתמטיקה ובאנגלית ובלשון וישר פרשה לפניו שטיח אדום. ואם היו שואלים אותך: האם היית מוכן להעתיק בשביל להתקבל לישיבה? ברור לי מה היית עונה. בחיים לא.

אז הנה תלמיד אחד שהתקבל לישיבה ה'איכותית' והוא נחשב 'איכותי' למרות שהעתיק את כל הציונים שלו והנה אתה, תלמיד שאולי לא יתקבל לישיבה 'האיכותית' כי הוא לא הסכים להעתיק ויש לו את העקרונות שלו.

אתה יודע שהחיים מלאים במבחני קבלה: לצבא, לאוניברסיטה, לדייטים עד שמתחתנים.

והחיים מלאים במכתבי דחייה וכישלונות והחכמה שלנו היא לקחת את הכישלונות האלו ולהפוך אותם להזדמנויות שיעזרו לנו לדחוף את עצמנו האלה לעבר יעד גבוה יותר.

ואם לא תתקבל לישיבה אז זה לא אומר שום דבר על האיכות שלך אלא רק על המשקפיים שלהם:
או שהם פספסו אותך והם חייבים דחוף לקנות משקפיים או שהם חושבים שתוכל לעוף במקום אחר, שיהיה לך יותר טוב לאישיות ולאופי שלך.

יודע מה משותף ללינקולן, צ'רציל, אדיסון ואיינשטיין? כולם נחשבו בילדותם כישלונות. כנראה שגם לא היו מתקבלים לכל מיני ישיבות תיכוניות איכותיות. רק מה? כולם החליטו להמשיך קדימה ולא להוריד את הראש. לא לתת לאף אחד לערער על הדימוי העצמי שלהם. הם ניסו שוב ושוב ושוב עד שהצליחו.

לכן נער יקר, תתחיל לנשום. תתחיל לאכול. ותתייחס לראיון הקבלה בהתאם לפרופורציות האמיתיות שלו. עוד הזדמנות שתיקח אותך למקום טוב וגבוה יותר.

ותזכור! אם תחשוב שהדלת כבר נסגרה עליך עם מכתב דחייה. במקום לשקוע תרים את המבט שלך ותסתכל מסביב: אי שם בזה הרגע, ישנה דלת שנפתחה במיוחד עבורך ומחכה שתעבור עם מבט של מיליון דולר.

בהצלחה!