ד"ר מרדכי קידר בשיחה על תוכנית המאה והמצב במזרח התיכון

המזרחן ד"ר מרדכי קידר מאוניברסיטת בר אילן מרגיע מפני איומי הפלסטינים בעקבות תוכנית המאה על רקע המצב המתוח בין הסונים לשיעים בלבנון, סוריה, עיראק ואיראן.

בשיחה עם ערוץ 7 הסביר ד"ר קידר את התגובות המעורבות של המדינות הערביות: "מצד אחד רואים סירוב טוטאלי וקולני של מחמוד עבאס כולל קללות נוראות ואיומות על הנשיא טראמפ, לעומת זאת אנחנו רואים מדינות אחרות שתומכות ואפילו היו בטקס".

על החשש מפני אינתיפאדה שלישית בעקבות תוכנית המאה אומר ד"ר קידר: "אשרי אדם מפחד תמיד, תמיד טוב להיות בהיכון ולראות שהדברים לא יוצאים משליטה. אבל האם זה יביא לאינתיפאדה שלישית? אני חושב שלא. בסופו של דבר בשטח שום דבר לא ישתנה ואני לא רואה את הציבור בשטחים ובעיקר ביהודה ושומרון יוצא מגדרו בשביל לבטא את הזעם שלו".

ד"ר קידר מוסיף לנסיבות המרגיעות את השטח גם את ההתמהמהות והמעצור האמריקני להחלת הריבונות הישראלית ואת תחושת המיאוס מהשחיתות של אבו מאזן ברחוב הפלסטיני.

בתוך כך, בחודשים האחרונים נרשמות הפגנות ענק בלבנון ועיראק והממשלות בשתי המדינות האלה כבר התפטרו והוחלפו ובקרב המפגינים נשמעת יותר ויותר ביקורת כלפיי המעורבות האיראנית והמילציות הפרו-איראניות באותן מדינות.

ד"ר קידר מסביר, "איראן הצליחה להשתלט על לא מעט מדינות - עיראק, סוריה, לבנון דרך חיזבאללה ותימן ויש לה גם שלוחות במקומות אחרים באזור כמו בעזה".

על ההפגנות אמר קידר, "האיראנים רואים את זה בדאגה רבה ושאלת השאלות היא מתי חיזבאללה יצא מהמאורה שלו ויפזר את ההפגנות בכוח הזרוע. בעיראק ההפגנות מדוכאות ביד קשה גם על ידי איראן ששלחה לשם כוחות בסיג', המשמר האזרחי של איראן, והם יורים לתוך האוכלוסייה ומדובר על מאות הרוגים מאז שההפגנות החלו לפני כמה חודשים".

לדברי ד"ר קידר האיראנים אינם מסתפקים בדיכוי המהומות הנוכחיות ומבצעים צעדים למניעת התקוממויות עתידיות בסוריה: "איראן מעבירה אוכלוסייות לסוריה מאיראן, עיראק ואפגניסטן כדי להחליף את הסונים של סוריה בשיעים ולמנוע את האינתיפאדה הבאה בעוד דור".

לשאלה האם גל המהומות וההפגנות באיראן בתקופה האחרונה יכול להביא לסיומו של משטר האייתולות משיב ד"ר קידר: "דבר אחד אני יכול לומר באופן בטוח. כל יום שעובר מקרב את סוף המשטר באיראן ביום אחד".